Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüsle mücadelede alınan önlemler Çin’i hayal kırıklığına mı uğrattı?

Koronavirüsle mücadelede alınan önlemler Çin’i hayal kırıklığına mı uğrattı?

Cuma, 25 Kasım, 2022 - 14:15
Pekin'deki koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle kapatılan bir konut kompleksinde kişisel koruyucu ekipman giyen insanlar (AFP)

Çin’de yeni tip koronavirüsle mücadele amaçlı kısıtlamaların yeniden sıkılaştırılmasıyla birlikte halk ve işletme sahipleri arasında hayal kırıklığı hakim. Çin’de vaka sayısında yaşanan yeni rekor artış haftalardır önlemlerin gevşetilmesine yönelik artan umutları da söndürmüş durumda.

Çin’de vaka sayılarında yaşanan günlük artış kaldırılan bazı önlemlerin yeniden uygulanmasına yol açtı. Son 24 saatte 32 bin 695 yeni vaka kaydedilmesiyle birçok şehirde tedbirler artırıldı.

Karantina önlemlerinden daha fazla insan etkilendikçe, bazıları ikamet ettikleri alanlarda bir arada yaşama için alternatif teklifler sunmaya başladı. Başkent Pekin’de bazı konut komplekslerinin sakinleri, ciddi semptom göstermedikleri sürece enfekte komşuların evlerinde karantinaya tabi tutulma ihtimaline ilişkin WeChat uygulaması üzerinden önerilerde bulundu.

Çin’in Nisan ayında tanık olduğu yeni salgın dalgası Şanghay'da yoğunlaşmış olsa da bu kez vakalar çok sayıda bölgeye yayıldı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, 24 Kasım’da ülke genelinde 32 bin 943 vaka kayıtlara geçti.

Salgının başlangıcında bu yana Çin’de 5 bin 232 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya