Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa ve Almanya’dan farklılıkları aşma hamlesi

Fransa ve Almanya’dan farklılıkları aşma hamlesi

Cuma, 25 Kasım, 2022 - 15:15
Fransa Başbakanı Elisabeth Borne (AFP)

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz bugün Berlin’de bir araya gelerek, iki ülkenin pozisyonlarını koordine etmek ve Ukrayna’daki savaşın vurguladığı savunma ve enerji farklılıklarını aşmaya çalışacak.

Borne ve Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Scholz’un 26 Ekim’de Paris’te yaptıklarına benzer şekilde, Avrupa Birliği’nin (AB) lokomotifi olan ‘Fransa-Almanya’ ilişkisine yeni bir ivme kazandırmak istiyor.

Borne, Salı günü Macron tarafından Paris’te kabul edilen Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ile de görüşecek.

Borne’un çevreleri de, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ve geride bıraktığı enerji kriziyle ‘Avrupa’ya olan ihtiyacın her zamankinden daha fazla olduğunu’ vurguladı.

Aynı kaynaklar, “Avrupa’nın bazı krizlerle yüzleşmek için ne kadar gerekli hale geldiğini görüyoruz. Avrupa’nın iyi çalışması zorunlu olarak Fransa ve Almanya arasındaki çok iyi ilişkilerden geçer” yorumunda da bulundu.

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, dün Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner ile görüşmesinde, “Özellikle iklim kriziyle yüzleşmek ve Çin ile ABD arasında Avrupa adı verilen üçüncü bir büyük gücün varlığı yönünde çalışmak için birlikte daha güçlüyüz” dedi.

Olaf Scholz Çarşamba günü Alman parlamentosunda yaptığı konuşmada, “Emmanuel Macron ile daha fazla hareket edebilen jeopolitik bir Avrupa’ya ulaşma hedefini paylaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Enerji alanındaki farklılıkların üstesinden gelmek için Paris ve Berlin, karşılıklı gaz ve elektrik arzı konusunda daha fazla dayanışma gösterebilir.

Fransa, Ekim ortasından beri Almanya’ya gaz sağlıyor.

Berlin, Ocak yerine Kasım ayı itibariyle elektrik değişim kapasitelerini artırabilir, bu da Fransa’nın daha büyük miktarlardan faydalanmasını sağlayabilir.

Birçok nükleer reaktörün askıya alınması nedeniyle Fransa, 42 yıl sonra ilk kez elektrik ithal etmek zorunda kaldı.

Özellikle Rusya’dan gaz ithal eden Almanya için de bu dönüşümün eşi benzeri yok.

Bununla birlikte iki ülke, gaz fiyatı için tavan belirleme ve Almanya’nın yüksek fiyatlarla başa çıkmak için bireylere ve şirketlere yönelik 200 milyar euroluk yardım planı konusunda bölünmüş durumda.

Bruno Le Maire ve Christian Lindner iki ülke arasında adil bir rekabet sürdürme dileğinde bulunarak, ABD’nin büyük bir yatırım planını (enflasyon azaltma mevzuatı) onaylamasıyla Avrupa endüstriyel projelerini hızlandırma arzularını dile getirdiler.

İlişkilerdeki gerilim, Almanya-Fransa Ortak Bakanlar Konseyi’nin ertelenmesiyle ortaya çıktı.

Uzay düzeyinde, her ülke küçük fırlatma roketleri geliştirmeye çalışırken, Fransa, Almanya ve İtalya Salı günü bu küçük roketlerin Avrupa Uzay Ajansı için fırlatılmasına izin verme konusunda anlaştı.

Ancak Paris ve Roma projelerine rakip olan Berlin’in teşvik ettiği ‘füzesavar kalkanı’ projesi başka bir müzakere çerçevesinde görüşülecek.

Fransa-Almanya Antlaşması’nın 60. yıldönümü olan 22 Ocak’ta yapılacak toplantıya kadar Fransa-Almanya Bakanlar Konseyi için yeni bir tarih açıklaması beklenmiyor.

Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde danışman olan Hans Stark, Fransa Başbakanı’nın Almanya ziyaretinin özellikle ‘çalışan bir yaklaşım oluşturmayı’ ve Rusya karşısında bölünmüş görünmekten kaçınmayı amaçladığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya