Fransa ve Almanya’dan farklılıkları aşma hamlesi

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne (AFP)
Fransa Başbakanı Elisabeth Borne (AFP)
TT

Fransa ve Almanya’dan farklılıkları aşma hamlesi

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne (AFP)
Fransa Başbakanı Elisabeth Borne (AFP)

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz bugün Berlin’de bir araya gelerek, iki ülkenin pozisyonlarını koordine etmek ve Ukrayna’daki savaşın vurguladığı savunma ve enerji farklılıklarını aşmaya çalışacak.
Borne ve Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Scholz’un 26 Ekim’de Paris’te yaptıklarına benzer şekilde, Avrupa Birliği’nin (AB) lokomotifi olan ‘Fransa-Almanya’ ilişkisine yeni bir ivme kazandırmak istiyor.
Borne, Salı günü Macron tarafından Paris’te kabul edilen Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck ile de görüşecek.
Borne’un çevreleri de, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ve geride bıraktığı enerji kriziyle ‘Avrupa’ya olan ihtiyacın her zamankinden daha fazla olduğunu’ vurguladı.
Aynı kaynaklar, “Avrupa’nın bazı krizlerle yüzleşmek için ne kadar gerekli hale geldiğini görüyoruz. Avrupa’nın iyi çalışması zorunlu olarak Fransa ve Almanya arasındaki çok iyi ilişkilerden geçer” yorumunda da bulundu.
Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, dün Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner ile görüşmesinde, “Özellikle iklim kriziyle yüzleşmek ve Çin ile ABD arasında Avrupa adı verilen üçüncü bir büyük gücün varlığı yönünde çalışmak için birlikte daha güçlüyüz” dedi.
Olaf Scholz Çarşamba günü Alman parlamentosunda yaptığı konuşmada, “Emmanuel Macron ile daha fazla hareket edebilen jeopolitik bir Avrupa’ya ulaşma hedefini paylaşıyorum” ifadelerini kullandı.
Enerji alanındaki farklılıkların üstesinden gelmek için Paris ve Berlin, karşılıklı gaz ve elektrik arzı konusunda daha fazla dayanışma gösterebilir.
Fransa, Ekim ortasından beri Almanya’ya gaz sağlıyor.
Berlin, Ocak yerine Kasım ayı itibariyle elektrik değişim kapasitelerini artırabilir, bu da Fransa’nın daha büyük miktarlardan faydalanmasını sağlayabilir.
Birçok nükleer reaktörün askıya alınması nedeniyle Fransa, 42 yıl sonra ilk kez elektrik ithal etmek zorunda kaldı.
Özellikle Rusya’dan gaz ithal eden Almanya için de bu dönüşümün eşi benzeri yok.
Bununla birlikte iki ülke, gaz fiyatı için tavan belirleme ve Almanya’nın yüksek fiyatlarla başa çıkmak için bireylere ve şirketlere yönelik 200 milyar euroluk yardım planı konusunda bölünmüş durumda.
Bruno Le Maire ve Christian Lindner iki ülke arasında adil bir rekabet sürdürme dileğinde bulunarak, ABD’nin büyük bir yatırım planını (enflasyon azaltma mevzuatı) onaylamasıyla Avrupa endüstriyel projelerini hızlandırma arzularını dile getirdiler.
İlişkilerdeki gerilim, Almanya-Fransa Ortak Bakanlar Konseyi’nin ertelenmesiyle ortaya çıktı.
Uzay düzeyinde, her ülke küçük fırlatma roketleri geliştirmeye çalışırken, Fransa, Almanya ve İtalya Salı günü bu küçük roketlerin Avrupa Uzay Ajansı için fırlatılmasına izin verme konusunda anlaştı.
Ancak Paris ve Roma projelerine rakip olan Berlin’in teşvik ettiği ‘füzesavar kalkanı’ projesi başka bir müzakere çerçevesinde görüşülecek.
Fransa-Almanya Antlaşması’nın 60. yıldönümü olan 22 Ocak’ta yapılacak toplantıya kadar Fransa-Almanya Bakanlar Konseyi için yeni bir tarih açıklaması beklenmiyor.
Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde danışman olan Hans Stark, Fransa Başbakanı’nın Almanya ziyaretinin özellikle ‘çalışan bir yaklaşım oluşturmayı’ ve Rusya karşısında bölünmüş görünmekten kaçınmayı amaçladığını söyledi.Trump Medya hisseleri çakıldı: Eski ABD Başkanı'na zararı en az 766 milyon dolar

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters
TT

Trump Medya hisseleri çakıldı: Eski ABD Başkanı'na zararı en az 766 milyon dolar

Fotoğraf: Reuters
Fotoğraf: Reuters

Donald Trump'ın medya şirketinin bu hafta 327,6 milyon dolarlık ilk çeyrek zararı bildirmesi, Trump Medya ve Teknoloji Grubu'nun (Trump Media and Technology Group/TMTG) hisselerinin son günlerde aniden düşmesine neden oldu.

Cuma günkü piyasa kapanışından bu yana, eski Başkan'ın Truth Social sitesinin ana şirketi TMTG'nin hisse fiyatı yüzde 13,2 düşüşle 44,19 dolara geriledi.

The Independent'ın analizine göre bu fiyat çakılması, TMTG'de 114 milyon hissesi olduğu bildirilen eski Başkan'a kişisel olarak 766 milyon dolardan fazlaya mal oldu.

Şirket pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Şirketin gelişiminin bu erken aşamasında TMTG, çeyreklik gelirden ziyade uzun vadeli ürün geliştirmeye odaklanmaya devam ediyor" diye belirtti. 

Şirket yetkilileri ilk çeyrek sonuçlarının, bu martta yapılan birleşme anlaşmasının komplikasyonlarını yansıttığını ifade etti. Anlaşma, Trump'ın medya holdinginin birleşme yoluyla halka arz olmasını sağlayan özel amaçlı satın alma şirketi Digital World Acquisition Corporation'la yapılmıştı. 

Trump Medya ve Teknoloji Grubu CEO'su Devin Nunes kazanç sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Benzeri görülmemiş, yıllar süren bir sürecin ardından birleşmemizi tamamladık ve birleşmeyle ilgili masraflarının devasa bir kısmını ortadan kaldırdık. Bu durum, şirketi iyi sermayelendirilmiş bir hale getirirken, Büyük Teknoloji sansürüne karşı bir ifade özgürlüğü kalesi sağlama misyonumuza inanan çok sayıda perakende hissedar tarafından desteklenmemizi sağladı" dedi.

Gelirlerinin 1 milyon doların altında ve ABD'deki aktif mobil kullanıcı sayısının 100 bin kişinin biraz üzerinde olmasına rağmen şirketin değeri 7 milyar doların üzerinde; ayrıca X gibi rakiplerinin yüzlerce kat daha fazla kullanıcıya sahip olmasına rağmen büyük bir teknoloji şirketiyle kıyaslanabilir seviyede.

Donald Trump, şirketle olan yakın ilişkisi nedeniyle hem kazanç sağladı hem de zarar gördü.

Trump Medya ve Teknoloji Grubu'nun çoğunluk sahibi eski Başkan, şirketin hisse fiyatı performansı sayesinde yaklaşık 1,8 milyar dolar hisse senedi ikramiyesi kazanmıştı.

Bununla birlikte Trump Medya, nisanda Trump'ın sus payı davasının ilk gününde hisse fiyatında yaklaşık yüzde 20'lik bir düşüş yaşamıştı. 

Trump, şirketin halka arzından 6 ay sonraya yani eylüle kadar hiçbir hissesini nakde çeviremeyecek.
Independent Türkçe


Mücteba Hamaney gerçekten babasının yerine mi hazırlanıyor?

Helikopterin düşüşünün kaza olmadığını düşünenlerin aklındaki olası faillerden biri de Mücteba Hamaney (AP/Arşiv)
Helikopterin düşüşünün kaza olmadığını düşünenlerin aklındaki olası faillerden biri de Mücteba Hamaney (AP/Arşiv)
TT

Mücteba Hamaney gerçekten babasının yerine mi hazırlanıyor?

Helikopterin düşüşünün kaza olmadığını düşünenlerin aklındaki olası faillerden biri de Mücteba Hamaney (AP/Arşiv)
Helikopterin düşüşünün kaza olmadığını düşünenlerin aklındaki olası faillerden biri de Mücteba Hamaney (AP/Arşiv)

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin ölümüyle birlikte ülkenin yönetimine dair sorular ortaya atılırken en çok zikredilen isimlerden biri de Yüce Lider'in oğlu Mücteba Hamaney oldu. 

Hiçbir resmi rolü bulunmasa da ülkenin en etkili figürlerinden biri gibi görülen Hamaney, pek çok İranlı için gizemini koruyor. Zira kendisi ne kamuoyunda sıklıkla görülüyor ne de konuşma yapıyor. 

ABD'nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, 85 yaşındaki Ayetullah Ali Hamaney'in 54 yaşındaki oğlunu mercek altına aldı.

Mücteba Hamaney'in, kendi kişisel gücü olmadığı ve itaatkar bir tavır gösterdiği söylenen Reisi'nin döneminde istihbarat ve güvenlik yapılarındaki nüfuzunu artırdığını bildirdi. 

İran Yüce Liderliği için Reisi'nin hazırlandığının düşünüldüğü ancak helikopterin düşmesiyle birlikte bu konudaki soru işaretlerinin arttığı aktarıldı. 

WSJ'nin konuştuğu uzmanlara göre Mücteba Hamaney'in, babasının yerine geçme ihtimali düşük ve spot ışıklarının altından kaçınarak daha da güç kazanması bekleniyor.

Alman Uluslararası Politika ve Güvenlik Politikaları Enstitüsü'nde çalışan İran uzmanı Hamidreza Azizi şöyle düşünüyor:

Son 20 yıldır işler, Mücteba ve etrafındaki şebekenin kontrolünde. Şimdi Hamaney için asıl mesele, Reisi'yle aynı özelliklere sahip birini bulmak. Böylece Mücteba toplumun gözünün önünde olmadan gücünü koruyup artırabilir.

Mücteba Hamaney'in haziran sonunda düzenlenmesi planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de önemli bir rol oynaması bekleniyor. 

İran'ın geçici cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir'in de Mücteba Hamaney'e sadık bir isim olduğuna işaret ediliyor. 68 yaşındaki Muhbir seçimlere kadar tüm meselelerde belirleyici olacak üç kişilik bir konseyin parçası.

Yüce Lider'e bağlı, milyar dolarlık yatırım fonu Setad'ın başkanlığını neredeyse 15 yıl boyunca yürüttü. 

Haberde 1969'da Meşhad'da doğan Mücteba Hamaney'in geçmişine de değinildi. Yüce Lider'in sitesine göre, Şah Rıza Pehlevi döneminde evlerine düzenlenen baskınlardan birinde babasının dövüldüğünü gördü. 

1979'de devrimden sonra Tahran'a taşınan ailenin babası hızla yükselirken oğlu da 1980-1988'de Irak'la yürütülen savaşta cepheye gitti. 

Daha sonra Devrim Muhafızları'nda önemli görevlere gelecek kişilerle burada tanışan Mücteba'nın nüfuzu özellikle 2000'lerin ortalarında geniş çaplı olarak konuşulmaya başladı. 

Değişimciler, 2005 ve 2009'da Mahmud Ahmedinecad'ın kendilerine karşı kazandığı zaferlerin Mücteba Hamaney tarafından ayarlandığını öne sürdü.

ABD, 2019'da Devrim Muhafızları ve Besic milisleriyle "babasının istikrarı bozan bölgesel hırslarını ve ülke içindeki baskıya dair hedeflerini ilerletmeye" çalıştığı gerekçesiyle onu yaptırım listesine aldı. 

2022'de Mehsa Emini'nin gözaltında ölmesinin ardından ülke çapında patlak veren gösterilerde nefret objesi oldu. Ev hapsinde tutulan eski cumhurbaşkanı adayı Mir Hüseyin Musevi, Yüce Lider'e seslenerek o pozisyona oğlunu hazırladığı haberlerini yalanlamasını istedi. Ancak yanıt gelmedi. 

Ali Hamaney hakkında kitap yazan ABD ve İran yurttaşı Mehdi Khalaji bütün bunlara rağmen söylentilere karşı çıkıyor:

Mücteba'nın yeni Yüce Lider olma arzusuna dair fikirler tamamıyla bir mit. Tarihsel deneyime dayanarak Hamaney'in ne kendi oğlunu ne de başkasını işaret edeceğini sanmıyorum.

İslam Cumhuriyeti'ni kuran Ruhullah Humeyni ve yerine geçen Ali Hamaney'in Yüce Liderlik pozisyonunun babadan oğula geçmesine karşı çıkmasını İslam'a aykırı görmesi de Khalaji'nin tahminlerini güçlendiriyor. 

Mücteba Hamaney'in yönetim deneyimi ve dini yeterliliği de bu göreve uygun görülmüyor.

Tennessee Üniversitesi'nden Saeid Golkar şöyle diyor:

Önemli kararların alındığı yerlerde onlarca yıldır tecrübe edinen Mücteba Hamaney'in rejimdeki bağlantıları eşsiz. Ancak onun atanması monarşiyi geri getirerek Hamaney'in mirasını lekeler.

Bazı uzmanlar da Ahmed Humeyni'nin Mücteba Hamaney'den de güçlü görüldüğünü ancak babasının 1989'da ölmesiyle birlikte işlerin değiştiğini bildiriyor. Hamaney ve dönemin cumhurbaşkanı Ekber Haşimi Rafsancani'yle sorunlar yaşayan Ahmed Humeyni, 1995'te henüz 45 yaşındayken hayatını yitirmişti. Kalp krizinin ölüme neden olduğu bildirilmişti.
Independent Türkçe, WSJ, BBC Türkçe


Moskova Müftüsü, peçe yasağı çağrısına tepki gösterdi: Anayasa'ya aykırı

Peçe yasağına karşı çıkanlar, böyle bir adımın aşırılıkçı grupları daha da radikalleştireceğini savundu (Reuters)
Peçe yasağına karşı çıkanlar, böyle bir adımın aşırılıkçı grupları daha da radikalleştireceğini savundu (Reuters)
TT

Moskova Müftüsü, peçe yasağı çağrısına tepki gösterdi: Anayasa'ya aykırı

Peçe yasağına karşı çıkanlar, böyle bir adımın aşırılıkçı grupları daha da radikalleştireceğini savundu (Reuters)
Peçe yasağına karşı çıkanlar, böyle bir adımın aşırılıkçı grupları daha da radikalleştireceğini savundu (Reuters)

Moskova Müftüsü İldar Alyautdinov, Rusya'da peçenin yasaklanması çağrısına tepki göstererek, bunun hak ihlalı olacağını söyledi.

Alyautdinov, Rus medya kuruluşu RBK'ye salı günü yaptığı açıklamada, peçe yasağı getirilmesinin Anayasa'yı ihlal edeceğini savunarak şu ifadeleri kullandı: 

Bu tür girişimler, tüm Rusya yurttaşları için din özgürlüğünü ve dini ibadet hakkını garanti altına alan Anayasa'nın alenen ihlali anlamına gelir.

Müftü, peçe yasağının Rusya'daki Müslümanlar arasında hoşnutsuzluk yaratacağına işaret ederek, toplumda yeni huzursuzluklara yol açabileceğini belirtti. 

Alyautdinov ayrıca böyle bir adımın, Rusya'yla Ortadoğu ülkeleri arasında son dönemde iyileşen ilişkileri bozabileceği uyarısında da bulundu. 

Din adamı, Ulema Konseyi'nin peçe takılmasıyla ilgili hususları hükümet yetkilileriyle görüşmeye hazır olduğunu fakat bunun tamamen yasaklanmasına şiddetle karşı çıktığını söyledi. 

Alyautdinov, peçe takmanın zorunlu olmadığına dikkat çekerek "İslam'ın temel gerekliliklerine uygun fakat başkaları tarafından olumsuz algılanmayacak" kıyafetlerin tercih edilmesini desteklediklerini de belirtti.

Peçenin yasaklanmasına ilişkin tartışma, Rusya Devlet Başkanlığı'na bağlı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Valeri Fadeyev'in pazartesi günkü açıklamalarının ardından başladı. 

Fadeyev, Rusya'daki "aşırılık yanlısı eğilimlerin önüne geçilmesi amacıyla" kamusal alanlarda peçe takmanın yasaklanması gerektiğini savunmuştu. 

Bazı Orta Asya ülkelerinde bu yönde adımlar atıldığına işaret eden yetkili, bununla ilgili bir uygulama hazırlanması için Müslüman toplumunun ileri gelenleriyle görüşmeyi planladığını belirtmişti. 

Özbekistan, kimlik tespitini zorlaştırdığı gerekçesiyle kamusal alanda burka ve peçeyi geçen yıl yasaklamıştı. Bunun ardından Kazakistan da benzer önlemler alınabileceğini duyurmuştu. 

Rusya Meclisi'nin alt kanadını oluşturan Duma'daki Çalışma Komitesi'nin başkanı Yaroslav Nilov, bu tür konuların basına açık şekilde dile getirilmesinin doğru olmadığını söyleyerek, Fadeyev'e tepki göstermişti. Nilov, böyle meselelerin Müslüman toplumunun ileri gelenleriyle görüşülmesi gerektiğini belirtmişti. 

İnsan Hakları Konseyi üyesi Eva Merkaçeva ise Fadeyev'in önerisine destek verdiğini söylemişti.

Independent Türkçe, RT, Vestnik Kavkaza


Ukrayna savaşı: Rusya-Fransa hattında nükleer silah gerilimi

Tatbikatta kullanılan savaş jetleri ve füzeler Fransız üretimi (@SebLecornu/Twitter)
Tatbikatta kullanılan savaş jetleri ve füzeler Fransız üretimi (@SebLecornu/Twitter)
TT

Ukrayna savaşı: Rusya-Fransa hattında nükleer silah gerilimi

Tatbikatta kullanılan savaş jetleri ve füzeler Fransız üretimi (@SebLecornu/Twitter)
Tatbikatta kullanılan savaş jetleri ve füzeler Fransız üretimi (@SebLecornu/Twitter)

Rusya'nın nükleer silah tatbikatının ardından Fransa da nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip füzelerle test yaptı.

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, dün Twitter hesabındaki paylaşımda, Fransa Hava Kuvvetleri"ne ait jetlerin ASMPA-R füzeleriyle deneme yaptığını duyurdu. 

Rafale savaş jetlerinin katıldığı Durandal Operasyonu adlı tatbikatta, süpersonik nükleer füzelerin ilk testinin başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi. 

Lecornu, uzun süredir planlanan tatbikatta yakalanan başarının, Fransa'nın nükleer caydırıcılık kapasitesini ortaya koyduğunu ifade etti. 

13 Mayıs'ta başlatılan Durandal Operasyonu kapsamındaki tatbikatların 14 Haziran'da sonlanması planlanıyor. 

Birleşik Krallık'ın tanınmış gazetelerinden Guardian, Fransa'nın tatbikatının Rusya'nın nükleer füze denemelerinin ardından geldiğine dikkat çekti. 

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan salı günü yapılan açıklamada, nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip İskander ve Kinzhal füzeleriyle tatbikat düzenlendiği duyurulmuştu. 

Tatbikatlar, Rusya'nın Güney Askeri Bölgesi'nde gerçekleştirilmişti. Söz konusu bölgede Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım'ın yanı sıra 2022'de Ukrayna'nın güneyinde ele geçirdiği 4 bölge yer alıyor. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, operasyon emrini verdiği 6 Mayıs'taki açıklamasında, tatbikatların "Batılı yetkililerin provokatif açıklamalarına ve tehditlerine yanıt olarak yapılacağını" söylemişti. 

Putin'in açıklaması, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ukrayna'ya askeri birlik gönderme ihtimalini yinelemesinin ardından gelmişti.

Macron, Londra merkezli The Economist'te 2 Mayıs'ta yayımlanan söyleşisinde, Rusya'nın ilerleyişini sürdürmesi ve Kiev'in asker istemesi durumunda Ukrayna'ya birlik göndermenin "meşru" olacağını savunmuştu. 

Moskova'nın savaşı kazanmasına izin verilemeyeceğini belirten Macron, "Rusya, Ukrayna'da kazanırsa Avrupa'da güvenlik kalmayacak" demişti.

Independent Türkçe, TASS, Guardian, Reuters


Seinfeld'in yıldızı, kariyerine mal olan çıkışıyla ilgili konuştu

Michael Richards, Seinfeld'deki performansıyla üç Emmy kazanmıştı (NBC)
Michael Richards, Seinfeld'deki performansıyla üç Emmy kazanmıştı (NBC)
TT

Seinfeld'in yıldızı, kariyerine mal olan çıkışıyla ilgili konuştu

Michael Richards, Seinfeld'deki performansıyla üç Emmy kazanmıştı (NBC)
Michael Richards, Seinfeld'deki performansıyla üç Emmy kazanmıştı (NBC)

Seinfeld'in yıldızı Michael Richards, 2006'daki ırkçı açıklamalarından sonra yıllarca spot ışıklarından uzak durdu. Meşhur sitcom'da çok sevilen Cosmo Kramer'ı canlandıran Richards, uzun bir aradan sonra hem kendi hayatı hem de o kötü şöhretli gece hakkında konuştu.

Richards, 2006'da ABD'nin Los Angeles kentindeki stand-up gösterisi sırasında sözünü kesen bir seyirciye ırkçı hakaretler yağdırmıştı. 

Daha sonra David Letterman'ın sohbet programına konuk olarak sözleri nedeniyle özür diledi. Ancak sular durulmadı ve bu olay 74 yaşındaki komedyenin kariyerini altüst etti.

Yaklaşık 20 yıl sonra Richards, anı kitabı Entrances and Exits'in (Girişler ve Çıkışlar) 4 Haziran'da yayımlanmasından önce People dergisine konuştu. Richards, insanların o geceyi affetmesini ve unutmasını beklemediğini paylaştı.

"Geri dönüş arayışında değilim"

"Bunu sahnede söylediğim anda hemen özür diledim" diyerek ekledi: 

Bir geri dönüş arayışında değilim.

Richards şöyle devam etti: 

Çok öfkelenmiştim, sert ve hızlı bir şekilde ortaya çıktı. Öfke son derece büyük bir güçtür. Ama oldu işte. Ondan kaçmak yerine derinlere daldım ve ondan bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Kolay olmadı. Kriz yöneticileri benden hasar kontrolü yapmamı istedi. Ama bana kalırsa hasar benim içimdeydi.

Eski komedyen, tartışmadan sonraki yılları "derin bir analiz" içinde geçirdiğini, "tüm öfkesinin nereden geldiğini anlamaya" çalıştığını ve bunun kısmen kendi güvensizliklerinden kaynaklandığını söyledi.

"Kendim olmakta rahat değildim"

Richards, Seinfeld'deki unutulmaz Cosmo Kramer rolüyle ilgili, "Bir şekilde sanatçı olmanın keyfiyle bağlantı kuramadım" dedi. 

İyi bir karakter oyuncusuydum ama karakter olmakta rahattım, kendim olmakta değil.

Amerikalı oyuncu, "şöhretin" güvensizliğini artırdığını, bunun da birçok fırsatı geri çevirmesine neden olduğunu ve 1989'dan 1998'e kadar süren hit sitcom'daki performansından hiçbir zaman "gerçekten tatmin olmadığını" da sözlerine ekledi.
Independent Türkçe, Hollywood Reporter, Variety, People


Tayvan'ın yeni lideri göreve başlarken protestolar patlak verdi

Protestocular Taipei'de Tayvan Parlamentosu önünde toplandı (AFP)
Protestocular Taipei'de Tayvan Parlamentosu önünde toplandı (AFP)
TT

Tayvan'ın yeni lideri göreve başlarken protestolar patlak verdi

Protestocular Taipei'de Tayvan Parlamentosu önünde toplandı (AFP)
Protestocular Taipei'de Tayvan Parlamentosu önünde toplandı (AFP)

Tayvan'ın yeni lideri Lai Ching-te görevdeki ilk gününü, muhalefet partilerinin yeni yönetimi daha sıkı denetime tabi tutmayı amaçlayan yasama girişimini protesto etmek için binlerce kişinin adanın parlamentosunu kuşatmasını izleyerek geçirdi.

Kuomintang ve Tayvan Halk Partisi tarafından sunulan reform tasarısı, hükümet görevlilerinin yasama organına yanlış beyanda bulunmaları, soruları yanıtlamayı veya belge sağlamayı reddetmeleri ya da bilgi saklamaları halinde belirsiz bir şekilde tanımlanan "parlamentoya saygısızlık" suçundan cezalandırılmalarını amaçlıyor. 

Yasa tasarısı ayrıca liderin kilit politika konularında parlamentoya yıllık bir konuşma yapmasını da gerektiriyor.  

Lai'nin partisi ve destekçileri, bu yasanın hassas diplomatik veya stratejik bilgilerin milletvekillerine açıklanmasını zorunlu kılarak Tayvan'ın güvenliğine yavaş yavaş zarar verebileceğini iddia ediyor.

CNN'e göre, cuma günü yasa tasarısını geçirmek için son bir hamle yapması beklenen Kuomintang (KMT) ve Tayvan Halk Partisi (TPP), hükümetin hesap verebilirliğini artırmak ve yolsuzlukla mücadele etmek için yeni yasalara ihtiyaç olduğunu savunuyor.

Muhalefet partilerinin Pekin'e daha yakın olduğu düşünülüyor. Lai, partisi ve destekçileriyse "ayrılıkçı" olarak görülüyor.

Pazartesi günü yemin ettikten sonra yaptığı ilk konuşmada Tayvan'ın egemenliğine özellikle vurgu yapan Lai, uzun süredir adayı Çin anakarasıyla yeniden birleştirme politikası izleyen Pekin'i kızdırmıştı. 

Yeni lider, Çin'in Tayvan'ın varlığının "gerçekliğiyle yüzleşeceğini", halkının "seçimlerine saygı duyacağını" ve "iyi niyetle, çatışma yerine diyaloğu seçeceğini" umduğunu söyledi. Lai, adanın "Çin'den gelen birçok tehdit ve içeri sızma girişimi karşısında" kendini savunmaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Milletvekilleri salı akşamı geç saatlerde reform tasarısını tartışırken, dışarıdaki protestocular muhalefet partilerini reformları zorla geçirmeye çabalamakla ve Çin'le işbirliği yaparak "demokrasiyi öldürmeye" çalışmakla suçladı.

24 yaşındaki üniversite öğrencisi Lee Li, "Bence bugün bu kadar çok insanın dışarı çıkması, milletvekillerine güçlerinin halk tarafından verildiğinin farkında olmaları gerektiğine dair bir uyarı" dedi.

Yasama Yuanı diye bilinen parlamentonun içinde, milletvekillerinin pankartlar açması ve birbirlerine bağırmasıyla kaos hüküm sürdü. Ancak cuma günkü gibi fiziksel münakaşa yaşanmadı.

İktidar partisi milletvekilleri "Demokrasi öldü" yazılı kafa bantları takarken, muhalefet üyeleri "Parlamentoda reform, güneş ışığı içeri girsin" yazılı pankartlar taşıdı.

İktidar partisinin denetçisi Ker Chien-ming, muhalefet milletvekilleriyle alay ederek şöyle dedi:

Bugün meclis kürsüsünde KMT ya da TPP yok. Şi Cinping var.

Chien-ming'e "Kapa çeneni!" diye bağrıldı. 
Independent Türkçe


İHA’lar ve sinyal bozucular: Ukrayna semalarında ‘devasa’ bir siber savaş yaşanıyor

Ukrayna, İHA’lar nedeniyle her iki ordunun da kayıplar verdiğini açıkladı (Reuters)
Ukrayna, İHA’lar nedeniyle her iki ordunun da kayıplar verdiğini açıkladı (Reuters)
TT

İHA’lar ve sinyal bozucular: Ukrayna semalarında ‘devasa’ bir siber savaş yaşanıyor

Ukrayna, İHA’lar nedeniyle her iki ordunun da kayıplar verdiğini açıkladı (Reuters)
Ukrayna, İHA’lar nedeniyle her iki ordunun da kayıplar verdiğini açıkladı (Reuters)

Ukrayna cephesinde sinyal bozucular son aylarda Rusya'ya karşı yürütülen siber savaşta önemli bir ekipman haline geldi. Ukrayna ordusu, çatışmaların yaşandığı bölgelerin semalarını dolduran insansız hava araçlarını (İHA) mümkün olan en fazla sayıda etkisiz hale getirmeye çalışıyor.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre Ukrayna ordusunda siber savaş konusunda uzman üst düzey bir yetkili, “Bu devasa bir savaş ve aynı zamanda teknolojilerin hızlı gelişimi nedeniyle zamana karşı bir yarış” ifadelerini kullandı. Ukrayna ordusunun şu an, ilk elden canlı görüntü sağlayan kameralı Rus FPV insansız hava araçlarının yüzde 60 ila 70'inin radar sinyallerini bozmayı başardığını söyleyen yetkili, “Her üç ayda bir yeni teknolojiler düşünmek zorundayız” diye ekledi.

Ukrayna'nın doğu cephesinde savaşan 92. Tugay'a bağlı bir İHA taburunda sinyal bozucular konusunda uzman olan Mykola (42) askerin sırt çantasına yerleştirilen dört kilogramlık beyaz silindir şeklinde bir cihaz olan sinyal bozucuyla ilgili olarak “Ukrayna askerleri için ilk taşınabilir elektronik koruma cihazlarından biri sinyal bozucudur. Bu cihaz askerlerimizi ve İHA’larımızı kullanabilecekleri yerlere giden birliklerimizi Rusya’nın FPV model İHA’larından koruyor” dedi.

Patlayıcılarla donatılmış FPV’ler, birkaç kilometrelik bir yarıçap içindeki düşmanları doğrudan vurabiliyor.

Rusya'nın Ukrayna’ya savaş açmasının üzerinden geçen iki yılı aşkın sürenin ardından, her iki tarafın da cepheye yüz binlercesini konuşlandırdığı bu nispeten ucuz cihazlar, obüslerin yanında savaşın vazgeçilmezi haline geldi.

Sinyal bozucular İHA’ların kontrolünün kaybedilmesini sağlıyor

Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı General Oleksandr Pavlyuk, geçtiğimiz günlerde İngiltere merkezli The Times gazetesine verdiği bir röportajda, İHA’ların şu an her iki tarafta da zayiata yol açtığını söyledi.

Sinyal bozucular, İHA’ların sinyalleriyle aynı frekansta sinyaller yayarak İHA ile onu kontrol eden operatör arasındaki iletişimi kesiyor.

AFP’nin aktardığına göre Mykola, sinyal bozucunun 30 metre mesafede ‘etkili’ olduğunu ve düşmanın kullandığı FPV model İHA’ların kontrolünün tamamen kaybedilmesine neden olduğunu söyledi. Ukraynalı bir şirket tarafından üretilen sinyal bozucular özel bağışlarla finanse edildi.

Ukrayna ordusunun hassas bölgelerde seyreden 4x4 araçlarının gün geçtikçe daha büyük taşınabilir sinyal bozucularla donatılıyor. Mykola'ya göre cepheye ‘büyük siber harp istasyonları’ kuruluyor.

Sinyal bozucuları bir yere kadar koruma ve güven sağlayan kurşun geçirmez yeleklere benzeten Mykola, “Bu cihazlar sayesinde hayatta kalma şansı artıyor” dedi. İHA operatörü Coyote (22) ise Rus sinyal bozucularından korunmak için deneyimli olmak gerektiğine inanıyor. Coyote, kullandığı İHA’ların yaklaşık yüzde 40'ının Rusya’nın sinyal bozucuları nedeniyle kaybolduğunu itiraf etti.

Sinyal bozucularla nasıl baş edilir?

Ukrayna Ordusu 28’inci Tugayı’ndan olan Mykola, “Sinyal bozucuların hangi frekanslarda çalıştığını biliyorsanız ve genellikle aktif oldukları yerlerde daha önce uçtuysanız, İHA’nın frekanslarını değiştirebilirsiniz. Böylece sinyal bozucunun etrafından ya da üzerinden uçmayı deneyebilirsiniz” diyor.

Rusya'nın bu alanda bir adım önde olduğunu çünkü 30 yılı aşkın bir süredir siber savaş sistemleri üzerinde çalıştığını belirten Mykola, Ukrayna’nın ise ekipman geliştirmeye Rusya’nın Kırım'ı ilhak ettiği ve Ukrayna'nın doğusunda silahlı çatışmaların başladığı 2014 yılında başladığını açıkladı.

Kiev ve Moskova arasındaki savaşın başlamasının üzerinden iki yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen Ukrayna’nın düşmanı Rusya’yı ekipman geliştirme konusunda büyük ölçüde yakaladığını savunan Mykola, “Bugün herkes FPV’leri ve aynı frekanslarda çalışan diğer İHA’lar için boş frekanslar arıyor. Herkes aynı zamanda bu frekanslara nasıl karşı koyacağını da düşünüyor” şeklinde konuştu.


California Üniversitesi’nde Polis Şefi Filistin destekçisi protestoculara yönelik saldırıları ele alış biçimi nedeniyle eleştirildikten sonra görevden alındı

California Üniversitesi kampüsünde kurulan Filistin Dayanışma Kampı’nın dağıtılması sonrası devriye gezen polis memurları (AFP)
California Üniversitesi kampüsünde kurulan Filistin Dayanışma Kampı’nın dağıtılması sonrası devriye gezen polis memurları (AFP)
TT

California Üniversitesi’nde Polis Şefi Filistin destekçisi protestoculara yönelik saldırıları ele alış biçimi nedeniyle eleştirildikten sonra görevden alındı

California Üniversitesi kampüsünde kurulan Filistin Dayanışma Kampı’nın dağıtılması sonrası devriye gezen polis memurları (AFP)
California Üniversitesi kampüsünde kurulan Filistin Dayanışma Kampı’nın dağıtılması sonrası devriye gezen polis memurları (AFP)

ABD’nin Los Angeles şehrinde yer alan California Üniversitesi (UCLA) Polis Şefi, kampüs yetkililerinin kampüste kamp kuran Filistin destekçisi protestocuları hedef alan saldırıları ele alış şekli nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olduktan üç hafta sonra görevinden alındı.

UCLA Rektör Yardımcısı Mary Osako, dün yaptığı açıklamada, “Bir yıl boyunca geçici Polis Şefi olarak görev yaptıktan sonra geçtiğimiz ocak ayında resmi olarak UCLA Polis Gücü Şefi olarak atanan John Thomas, güvenlik incelenmeleri sonlandırılıncaya kadar geçici olarak yeniden görevlendirildi” dedi.

Osako, UCLA Polis Gücü’nden Gawin Gibson'ın salı gününden itibaren üniversitenin Polis Şefliği görevine vekaleten atandığını söyledi.

Thomas ve üniversitedeki diğer yetkililerin yanı sıra Los Angeles Polis Departmanı da UCLA'da Filistin destekçisi aktivistlerle 30 Nisan gecesi onlara saldıran grup arasında patlak veren şiddet olaylarını ele alış biçimleri nedeniyle sert bir şekilde eleştirildi.

Üniversite yetkilileri tarafından ‘provokatör’ olarak tanımlanan maskeli saldırganlar, kampa cop ve sopalarla saldırmış ve şiddetli çatışmalar yaşanmıştı. Çıkan arbedede taraflar birbirlerine yumruk atmış ve biber gazı sıkmıştı. Kampta bulunanlardan bazıları, üzerlerini havai fişek de atıldığını ifade ettiler.

Görgü tanıklarının ifadesine göre çatışma, 30 nisanı 1 mayısa bağlayan gece sabahın erken saatlerine kadar en az üç saat sürdü. Polis müdahale etmesinden sonra düzen yeniden sağlandı. Polis ilk etapta hiç kimseyi tutuklamadı.

Olayların ardından California Valisi Gavin Newsom'un Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, kampüs polisinin olaylara geç ve kısıtlı bir şekilde müdahale etmesi kabul edilemez olarak değerlendirildi.

Vali Newsom ve Los Angeles Belediye Başkanı Karen Bass, bizzat yaptıkları açıklamalarla şiddet olaylarını kınadılar ve soruşturma açılması çağrısında bulundular.

Ertesi gece yüzlerce polis kampa baskın düzenleyerek çadırları kaldırıp 210 kişiyi tutukladı.

İki gün süren olaylar, İsrail'in Gazze Şeridi’nde yürüttüğü savaşa karşı düzenlenen protestolarda öğrencilerin birbirleriyle ve polis güçleriyle çatışmasına yol açması nedeniyle, California Üniversitesi’ni ABD'deki onlarca kampüste haftalardır devam eden gerilimin merkezine yerleştirdi.

İsrail yanlıları, Gazze'deki Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı korkunç insani krizi protesto eden öğrencileri ‘antisemitizmi (Yahudi karşıtlığı) körüklemek ve antisemitizme uygun ortam yaratmakla’ suçluyorlar.

Aralarında çok sayıda Yahudi'nin de bulunduğu Filistin yanlısı eylemciler, rakip siyasetçilerin insan haklarını destekleme ve İsrail hükümetini kınama mesajlarını haksız bir şekilde antisemitizmle ilişkilendirdiğini söylüyorlar.

UCLA yetkilileri, kampüsteki olaylardan günler sonra dışarıdan uzmanlardan oluşan bir heyetin, kampüsteki güvenlik operasyonlarını ve polis gücünün olaya müdahalesini geniş kapsamlı bir şekilde inceleyeceğini açıkladılar. UCLA Rektörü Gene Block, olaylara karışanların kimliklerinin tespit edilmesi ve tutuklanması için ayrı bir soruşturma başlatılacağını duyurdu.

Öte yandan UCLA’nın 10 kampüsünde görev yapan 250'den fazla polis memurunu temsil eden Federe Üniversite Polis Memurları Derneği (The Federated University Police Officer's Association/FUPOA) Thomas'ın görev yerinin değiştirilmesini eleştirdi. FUPOA tarafından yapılan açıklamada, üniversite yöneticilerinin güncel olaylarda ve protestolar sırasında kontrolü sağlamaya yönelik protokolleri takip edip etmedikleri sorgulandı.

FUPOA Başkanı Wade Stern, UCLA yönetiminin protestoya verilen tepkilerin başarısız olduğunu kabul ettiğini ve kamuoyunun polis güçlerini suçlama girişimlerini reddetmesi gerektiğini söyledi.

Bir yandan UCLA Polis Şefi görevden alınırken diğer yandan Rektör Block, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki bir komite önünde ifade vermeye hazırlanıyor. Block’un ifade vereceği oturum, Cumhuriyetçiler tarafından kampüslerdeki protesto hareketleri ve Filistin destekçisi eylemlerden kaynaklanan antisemitizm iddialarının ele alındığı oturumlardan biri olacak.

Bugün yapılması planlanan oturuma Rutgers ve Northwestern üniversitelerinin rektörlerinin de katılması bekleniyor.


Tayvan: Çin'in adanın etrafını kuşatan ‘provokatif’ askeri tatbikatı talihsizlik

Çin’İn Xiamen şehrine gitmek üzere Tayvan'ın Kinmen adası açıklarında seyreden bir gemi (AFP)
Çin’İn Xiamen şehrine gitmek üzere Tayvan'ın Kinmen adası açıklarında seyreden bir gemi (AFP)
TT

Tayvan: Çin'in adanın etrafını kuşatan ‘provokatif’ askeri tatbikatı talihsizlik

Çin’İn Xiamen şehrine gitmek üzere Tayvan'ın Kinmen adası açıklarında seyreden bir gemi (AFP)
Çin’İn Xiamen şehrine gitmek üzere Tayvan'ın Kinmen adası açıklarında seyreden bir gemi (AFP)

 

Tayvan, yeni Devlet Başkanı Lai Ching-te'nin göreve başlamasından sadece birkaç gün sonra Çin'in adanın etrafında kapsamlı askeri tatbikatlara başlamasını ‘talihsizlik’ olarak değerlendirdi.

Tayvan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Karen Kuo yaptığı açıklamada, “Çin'in Tayvan'ın demokrasisi ve özgürlüğünün yanı sıra bölgesel barışı ve istikrarı tehdit eden tek taraflı ve provokatif askeri eylemlere başvurduğunu görmek büyük talihsizlik. Dışarıdan gelen meydan okumalar ve tehditler karşısında demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan ABD Hint-Pasifik Komutanlığı Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Sklenka, Çin'in Tayvan Adası etrafında başlattığı kapsamlı askeri tatbikatların ‘endişe verici’ olduğunu, ancak bunun sürpriz bir gelişme olmadığını söyledi.

ABD’li komutan, Avustralya'nın başkenti Kanberra’da kısa bir süre önce yaptığı konuşma, “Açıkçası bir şeyler olmasını bekliyorduk, ama bu endişe verici” dedi.

Korgeneral Sklenka, “Bu davranışı öngörmüş olmamız, bunu kamuoyu önünde kınamamamız gerektiği anlamına gelmiyor. Bu durum endişe verici” şeklinde konuştu.

Fransız Haber Ajansı’nı (AFP) haberine göre ABD'nin yanı sıra diğer ülkelerin de Çin’in askeri tatbikatlarına karşı olduklarını ifade etmeleri gerektiğini söyleyen Korgeneral Sklenka, “ABD'nin Çin’i kınaması önemli, ancak bölgedeki diğer ülkeler de aynısını yaptığında etkisinin daha güçlü olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Çin'in askeri tatbikatlar düzenlemesindeki amacın, uluslararası toplumdan ziyade ülke içine yönelik olduğunu vurgulayan ABD’li komutan, “Ayrıca iki ülke arasındaki çatışmanın önlenebileceğine ve kaçınılmaz bir sonuç olmadığına inanıyorum” dedi.


Blinken: Suudi Arabistan-ABD anlaşmasına haftalar kaldı

ABD Dışişleri Bakanı, salı günü Senato’daki oturumda ifade verdi (AFP)
ABD Dışişleri Bakanı, salı günü Senato’daki oturumda ifade verdi (AFP)
TT

Blinken: Suudi Arabistan-ABD anlaşmasına haftalar kaldı

ABD Dışişleri Bakanı, salı günü Senato’daki oturumda ifade verdi (AFP)
ABD Dışişleri Bakanı, salı günü Senato’daki oturumda ifade verdi (AFP)

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün yaptığı açıklamada, ABD ve Suudi Arabistan’ın bir savunma anlaşmasını ve sivil bir nükleer anlaşmayı sonuçlandırmaya ‘çok yakın’ olduklarını söyledi.

Blinken, Temsilciler Meclisi Tahsilatlar Komitesi önünde Dışişleri Bakanlığı’nın bütçe talebi konusunda verdiği ifade sırasında, anlaşmaların sonuçlandırılmasına ‘haftalar kaldığını’ belirtti. Ancak Blinken, Gazze'de sükûnet sağlanmadan ve Filistin devletinin kurulmasına giden yol açılmadan Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecinin başlayamayacağı uyarısında bulundu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın geçtiğimiz hafta Ortadoğu'ya yaptığı ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan ABD'li üst düzey bir yetkili, ülkesinin Suudi Arabistan'a savunma garantisi vermeyi önerdiği ve gelişmiş silahların satışını içeren anlaşmalara varılmak üzere olduğunu söyledi. Aynı yetkili, anlaşmanın sivil bir nükleer anlaşmanın yanı sıra olası F-35 savaş uçakları ve diğer gelişmiş silahların satışını da içereceğini sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan'ın açık talepleri

Blinken, salı günü Senato Dış İlişkiler Komitesi'ndeki oturumda, anlaşmaların ABD ve Suudi Arabistan arasındaki boyutlarının neredeyse tamamlandığını, ancak kapsamlı anlaşmaların tamamlanabilmesi için İsrail'in bazı adımlar atmasına ihtiyaç olduğunu söyledi. Suudi Arabistan’ın İsrail'le ilişkileri normalleştirme sürecine geri dönmesi için Gazze'de sükûneti ve Filistin devletinin kurulmasına giden yolun açılması gerektirdiği konusunda çok net olduğunu ifade eden Blinken, İsrail'in ilerlemek isteyip istemediğine karar vermesi ve kuruluşundan bu yana istediği gibi bölge ülkeleriyle normalleşmiş ilişkiler kurmayı başarma fırsatını yakalaması gerektiğini de kaydetti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Ortadoğu turundan dönüşü sonrası dün Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, “Başkan Joe Biden, İsrail'in güvenliğinin yanı sıra Filistin halkı için onurlu ve güvenli bir geleceği garanti altına alan iki devletli çözümün bölgedeki herkes için uzun vadeli güvenlik ve istikrarı sağlamanın en iyi yolu olduğuna inanıyor” ifadelerini kullandı.

Biden'ın İsrail'i bölgesel istikrarı sağlayacak şekilde çevresiyle bütünleştirme düşüncesinden bahsettiğini belirten Sullivan, “Geçtiğimiz hafta sonu Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile bunu konuştum. İsrail'in bu yönde adımlar atması halinde neler elde edilebileceğine dair açıklamalarını sizler de işittiniz. İsrail hükümeti ile bu konuyu konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Çok önemli’ anlaşma

ABD'nin eski Ortadoğu temsilcisi Dennis Ross, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın öneminden bahsetti. Ross, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bu tür bir anlaşma her iki ülkenin de ihtiyaç ve çıkarlarına uygundur” diye konuştu.

ABD Dış İlişkiler Konseyi’nin (CFR) Ortadoğu uzmanı Stephen Cook, anlaşmanın son derece önemli olduğuna inanıyor. Şarku’l Avsat’a konuşan Cook, “Şimdiye kadar resmiyet kazanmamış olan bu anlaşma, ABD ve Suudi Arabistan'ın güvenliğini resmen birbirine bağlayarak bir emsal teşkil edecek. Anlaşma aynı zamanda Suudilerin Çin'le ilişkilerini de etkileyecek ve ilk fırsatta anlaşmayı test etmesi muhtemel olan İranlılara güçlü bir mesaj verecek” yorumunda bulundu.

bgrnthmj
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman, ABD Başkanı Biden’ı 2022 yılının temmuz ayında Cidde'de ağırladı (Bender el-Calud)

Washington'daki Ortadoğu Enstitüsü'nde (MEI) kıdemli araştırmacı Brian Katulis de ABD ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın önemli olduğu görüşünde. Katulis, Şarku’l Avsat’a, anlaşmanın bölge üzerinde istikrarı sağlayıcı bir etkisi olacağını söyledi. Katulis, “İki ülke arasındaki anlaşmalar güvenlik, ekonomi ve enerji gibi birçok önemli alanda iki ülkeyi birbirine yakınlaştıracak” ifadelerini kullandı.

İsrail'in atması gereken adımlar

ABD ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın duyurusunun yakında yapılabileceğine dair iyimser havaya rağmen yetkililer, iki ülke arasında tamamlansa bile ABD Senatosu'nun onayını gerektiren anlaşmanın önünde çok sayıda zorluk olduğu uyarısında bulundular.

ABD'li Demokrat Senatör Chris Murphy, Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından düzenlenen oturumda ABD Dışişleri Bakanı'na doğrudan “Komitemiz, iki ülke arasındaki herhangi bir anlaşmanın İsrail'i de kapsayan ve temelde bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik gerçek taahhütleri içeren bir anlaşma çerçevesinde olacağını düşünüyor. Ancak ne yazık ki şu an İsrail siyasi sahnesinde bu tür taahhütlerde bulunma niyeti yok gibi görünüyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?” sorusunu yöneltti.

Söz konusu anlaşmaların geleceğinin İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine bağlı olduğunu ima eden Blinken, Murphy'nin sorusuna “Anlaşmaları tamamlasak bile, ki bunu hızlı bir şekilde yapabileceğimizi düşünüyorum, normalleşme sürecinde ilerlemek için ihtiyaç duyduğumuz diğer şeyler olmadan anlaşmalarda ilerleme kaydedilemez” yanıtını verdi.

Blinken'ın açıklamasına değinen Cook, şunları söyledi:

ABD ve Suudi Arabistan bir anlaşmaya çok yakın görünüyor. ABD, İsrail'in kabul edeceği ve böylece Arap-İsrail çatışmasının sona ereceği ve bir Filistin devletinin kurulmasına yönelik müzakerelerin hızlanacağı umuduyla normalleşmeyi canlandırmaya çalışıyor. İsrailliler ilk maddeyi istiyorlar ama ikinci maddeyi kabul edemiyorlar çünkü bu siyasi açıdan çok zor. Burada ABD’li bazı senatörlerin İsrail'i kapsamayan bir anlaşmayı imzalamayacaklarını söylemiş olmaları sorun teşkil ediyor.

ABD’nin yapacağı herhangi bir güvenlik anlaşmasının Senato'nun üçte ikisi tarafından onaylanması gerekiyor. Aynı durum, silah satışı anlaşmaları için de geçerli. Silah satışı anlaşmaları, bu tür anlaşmaları engelleme yetkisine sahip olan Senato ve Temsilciler Meclisi’nin dış ilişkiler komiteleri tarafından incelenmesi gerekiyor.

İsrail ile normalleşme olmadan Senato'da üçte iki oyla onaylanması gereken bir güvenlik anlaşması yapmanın mümkün olmadığını vurgulayan Dennis Ross ise “Normalleşme olmadan ABD'nin güvenlik taahhütleri azalabilir, ancak Suudi Arabistan caydırıcılık ve Amerikan yapımı gelişmiş silahlara erişmek için resmi bir taahhütte bulunulmasını istiyor” dedi.

Bu durum, söz konusu güvenlik anlaşmasının Senato’nun onayı olmadan ve daha az taahhütle kabul edilebileceği ihtimalini gündeme getiriyor. MEI kıdemli araştırmacısı Katulis, ABD Senatosu’nun Ukrayna, Tayvan ve İsrail'e ek yardımın altı ay süreyle ertelenmesi meselesinde görüldüğü üzere performansını etkileyen birçok bölünmeyle boğuştuğunu ve karşı karşıya kaldığı zorluklar olduğunu söyledi. ABD seçimlerine altı aydan daha kısa bir süre kaldığını hatırlatan Katulis, bu durumun Senato’da herhangi bir projenin onaylanmasını zorlaştıracağına dikkati çekti.

Buna karşın Ross, bazı muhalif sesler olsa da anlaşmanın Ortadoğu'nun ve ABD'nin Çin-Rusya-İran ittifakıyla rekabetinin yararına olacağını söyledi.