Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus: Kays Said yanlıları ‘Halkın Kazanması İçin Girişimi’ ile örgütleniyor

Tunus: Kays Said yanlıları ‘Halkın Kazanması İçin Girişimi’ ile örgütleniyor

Tunus Meclis seçimlerinde Kays Said’i destekleyen aday sayısında artış
Cuma, 25 Kasım, 2022 - 13:45
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (AFP)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'i destekleyen Halkın Kazanması İçin Girişimi’nin kurucu üyeleri, 14 Aralık 2021'de Said'in seçeneklerini ve Tunus halkına önerdiği siyasi yol haritasını destekleyen bir parlamento bloğu oluşturmaya hazır olduklarını açıkladı. Bazı gözlemcilere göre bu, cumhurbaşkanının yönelimleri ve siyasi programları için gelecekteki parlamento desteğini temsil edecek bir gelişme.

Halkın Kazanması İçin Girişimi kurucularından Muhammed Ali el-Bugdiri, gelecek ay yapılacak parlamento seçimleri için toplam bin 55 aday arasından 400’ünün, Cumhurbaşkanı Said'i desteklemek için siyasi girişime katılmak istediklerini ifade ettiklerini söyledi. Halkın Kazanması İçin girişiminin siyasi arenada hakim olanın aksine bir ideolojiye sahip olan ve Tunus halkı için bir alternatif taşıyan siyasi aktivistleri içerdiğine dikkati çeken Bugdiri, bir sonraki parlamentoda çalışma düzeyi ve siyasi çalışmalara katılım üzerinde siyasi yansımaları olacak bir blok oluşturmaya hazır olduklarını bildirdi.

Halkın Kazanması İçin Girişimi kurucu üyeleri, girişimi Tunus halkının 25 Temmuz 2021 yolunu tamamlamak için uzun zamandır beklediği alternatif” olarak sunuyor. Girişim ayrıca başta Raşid Gannuşi liderliğindeki Nahda Hareketi olmak üzere siyasal İslamcı temsilcilerin önünü kapatmayı hedefliyor.

Tunuslu solcu liderlerden Munci el Rahvi, 25 Temmuz tarihinden önce hak ve özgürlüklere saygı duyulmadığını, demokrasiden ise eser olmadığını belirterek, önceleri demokrasinin ulusal egemenliğe yönelik müdahalelerin yanı sıra tiranlık kavramını derinleştiren ve ülkenin servetini yağmalayan bir kavram olduğunu söyledi.

Gözlemciler, Said'in siyasi projesine katılma isteğinin, ilerde bir ‘Said partisi" kurma planının bir parçası olabileceğine inanıyor. Çoğu kamuoyu yoklaması, yaklaşan seçimlerde oy kullanma niyetlerinde girişimin birinci sırada olabileceğini ortaya koydu. Abir Musa liderliğindeki muhalif Özgür Anayasa Partisi’nin ise en güçlü bir şekilde rekabet etmesi bekleniyor.

Tunus Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Faruk Buasker, seçim yasasının, Tunus dışındaki 7 seçim bölgesinde aday olmaması ve diğer 3 seçim bölgesinde bir aday bulunması nedeniyle, seçim çevresinde tek aday olsa bile yurt dışında seçim kampanyası yürütülmesini şart koştuğunu kaydetti.

Buasker, Seçim Kurulu tarafından dün başkentte düzenlenen bir çalışma oturumu sırasında,  önceki gün Fransa ve İtalya’daki 3 seçim bölgesinde seçim kampanyasının başlatıldığına atıfta bulunarak, bu üç seçim bölgesindeki her adayın bir seçim kampanyası yürütmesi, seçmenlerin oylarını toplaması ve seçim programını açıklaması gerektiğinin altını çizdi. Tunus Yüksek Seçim Kurulu Başkanı ayrıca, her adayın 400 kayıtlı seçmenin oyunu alması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, adayların bir seçim kampanyası yürütmeleri, programlarını duyurmaları ve mümkün olduğu kadar çok oy kazanmaya çalışmaları gerektiğini aktardı.

Bazı Tunuslu siyasi gözlemciler, çoğu seçim bölgesinde aday olmaması ve oy kullanmak için dolaşmanın zorlukları göz önüne alındığında, özellikle Tunus dışında seçimlere katılımın zayıf olmasından endişe duyuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya