Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa’dan İtalya’ya deniz hukukuna uyma çağrısı

Fransa’dan İtalya’ya deniz hukukuna uyma çağrısı

Avrupa görüşmeleri, yüksek sayıda sığınmacı dalgasıyla ilgili olmak üzere acil toplanıyor.
Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 09:00
İtalyan sularında Ocean Viking gemisi (Reuters)

Avrupa Birliği (AB) içişleri bakanları Batı Balkanlar’dan gelen sığınmacı sayısındaki artışla ilgili acil durum görüşmesi yaparken, Fransa Cuma günü İtalya’yı deniz hukukuna uyması konusunda uyardı.

Paris’in talebiyle Brüksel’de gerçekleştirilen toplantı, insani yardım gemisi ‘Ocean Viking’ ve gemideki 234 göçmen nedeniyle Roma ile yakın zamanda yaşanan krizin ardından geldi. Gemi, aşırı sağcı Başbakan Giorgia Meloni liderliğindeki İtalyan hükümetinin gemiyi teslim almayı reddetmesinin ardından 11 Kasım’da olağanüstü bir şekilde Fransa’ya yanaştı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre mevcut rakamlar, 2015 ve 2016’daki mülteci krizi sırasında kaydedilen seviyelere ulaşmıyor. Ancak bu kış, özellikle Rus hava saldırıları nedeniyle elektrik ve ısınmadan mahrum kalan milyonlarca Ukraynalıdan yeni bir mülteci dalgası bekleniyor. Bu durum, Avrupa’nın endişelerini körüklüyor.

Yaşanan bu gerilim, AB ülkeleri arasında göç ve dayanışma konusunda çok hassas bir tartışmayı yeniden canlandırırken, Avrupa Komisyonu’nun 2 yıl önce uygulamaya koyduğu bir reformu da sekteye uğrattı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Paris’in kabul edilemez bulduğu İtalyan tutumuna yanıt olarak, Fransa’nın İtalya’daki 3 bin 500 sığınmacıyı kabul etmesini askıya aldıklarını bildirdi.

Başbakan Meloni, bu kararın haksız olduğunu, ülkesinin bu yıl yaklaşık 90 bin göçmen aldığını belirtti. Yaklaşık 12 Avrupa ülkesinin ise 8 bin kişiyi alıp bakma sözü verdiğini ancak sonunda 117 kişi aldıklarını söyledi.

Göçmenlerin yeniden dağıtılmasına ilişkin planlar, Haziran ayında onaylanan Avrupa dayanışması için geçici bir mekanizma çerçevesinde planlandı. Paris bu öneriyi, AB konseyi dönem başkanlığı sırasında vermişti.

Darmanin, toplantıya katılmak üzere Brüksel’e gittiğinde Roma’nın gemileri ve deniz hukukunu kabul etmemesi halinde, Fransa’nın İtalya’dan yeniden dağıtılan göçmenleri kabul etmesi için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Avrupa Komisyonu Pazartesi günü, mülteci transferlerini hızlandırmak için bir eylem planı sundu.

Plan aynı zamanda denizde kurtarma alanında üye devletler ve insani yardım gemileri işleten sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca denizde kurtarma operasyonları yürüten bu gemiler için yol gösterici ilkelerin, ‘Uluslararası Denizcilik Örgütü’ (IMO) için ise tartışmaların geliştirilmesini amaçlıyor.

Darmanin, “Arzumuz bu mekanizmayı yeniden başlatmak. Çünkü Avrupa çapında yük paylaşımına ve İtalya gibi ülkelere giriş izni veren bir özelliğe sahip. Avrupa ülkelerine gelen tüm yabancıları kayıt altına almaya zorlayan tek mekanizma. Durum şimdi ise böyle değil…” dedi.

Darmanin ayrıca, Güney Akdeniz ülkelerinin de limanlarını kendi karasularında seyreden göçmen kurtarma gemilerine açması gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, yılbaşından bu yana Akdeniz’de yaklaşık 2 bin kişinin öldüğünü veya kaybolduğunu hatırlatarak, denizde tüm aktörler tarafından kurtarma operasyonlarının hayati önem taşıdığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya