Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Füze cephaneliği azalan Rusya eski nükleer füzelerin başlıklarını sökerek Ukrayna’ya ateşledi

İngiltere: Füze cephaneliği azalan Rusya eski nükleer füzelerin başlıklarını sökerek Ukrayna’ya ateşledi

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 13:45
Rus TOS-1 Buratino füze rampası, Rusya'nın Ural bölgesinde askeri teçhizat ve mühimmat geçit töreni sırasında (Arşiv-Reuters)

İngiliz askeri istihbaratı bugün yaptığı açıklamada, Rusya'nın eskiyen nükleer seyir füzelerinden nükleer savaş başlıklarını çıkardığını ve bunları Ukrayna'ya fırlattığını bildirdi.

İngiltere Savunma Bakanlığı, "Açık kaynak görüntülerinde nükleer saldırı için tasarlanmış 1980’lerden kalma havadan karaya ateşlenen AS-15 KENT füzesinin sahada kullanıldığı görülüyor" açıklamasında bulundu.

Savaş başlıkları sökülen füzelerin hasar ve etki konusunda çok başaralı olamayacağı vurgulanan İngiliz istihbarat raporunda Bakanlık, “Rusya'nın amacı ne olursa olsun, bu doğaçlama eylemler, uzun menzilli füze stoklarının ne düzeyde tükendiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgiye göre, raporda, söz konusu füzelerin, Ukrayna hava sahasında tuzak olarak kullanılabileceği ifade edildi. 


Editörün Seçimi

Multimedya