Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yeni çalışma: Bir sonraki koronavirüs varyantı daha tehlikeli olabilir

Yeni çalışma: Bir sonraki koronavirüs varyantı daha tehlikeli olabilir

Cumartesi, 26 Kasım, 2022 - 15:45
Koronavirüsün sembolik görüntüsü (Arşiv-Reuters)

Güney Afrika'da altı aylık bir süre boyunca bağışıklığı baskılanmış bir kişiden alınan koronavirüs numuneleri kullanılarak yapılan bir laboratuvar çalışması, virüsün daha patojenik olacak şekilde evrimleştiğini, bunun da mevcut Omikron türünden daha fazla yayılmaya neden olabilecek yeni bir mutantın doğabileceğini ortaya koydu.

Geçtiğimiz yıl aşı direnci için Omikron varyantını ilk kez test eden aynı laboratuvar tarafından yürütülen çalışmada, AIDS ile enfekte olmuş bir kişiden alınan örnekler kullanıldı.

Son 6 ayda, virüs başlangıçta Omikron BA 1 mutantı ile aynı düzeyde hücre füzyonuna ve ölüme neden oldu. Ancak bu seviyeler Çin'in Wuhan kentinde tanımlanan ilk koronavirüs versiyonuyla aynı seviyeye yükseldi.

Durban'daki Afrika Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nden Alex Sigal liderliğindeki çalışma ekibi, koronavirüs hastalığının patojenlerinin mutasyona uğramaya devam edebileceğini, yeni bir mutantın nispeten zayıf Omikron suşundan daha fazla hastalığa ve ölüme neden olabileceğini gösterdi.

Henüz emsal değerlendirmesinden geçmeyen çalışma, tek bir kişiden alınan numuneler üzerinde yapılan laboratuvar çalışmasına dayanmaktadır.


Editörün Seçimi

Multimedya