Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, Batı ülkelerini  bir kez daha protestoların arkasında olmakla suçladı

×

Warning message

  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.
  • The subscription service is currently unavailable. Please try again later.

İran, Batı ülkelerini  bir kez daha protestoların arkasında olmakla suçladı

Pazartesi, 28 Kasım, 2022 - 12:30
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani. (AP)

İran Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Tahran'ın ülkeyi kasıp kavuran protestolara Batılı ülkelerin karıştığına dair kanıtlara sahip olduğunu duyurdu.

22 yaşındaki Mahsa Amini isimli adlı genç kadının kılık kıyafet kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına alınmasının ardından yaşamını yitirmesiyle patlak veren gösteriler, 1979’daki devrimden bu yana iktidara karşı en güçlü meydan okumalardan biri olarak nitelendirliyor.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani yaptığı açıklamada "Elimizde başta ABD olmak üzere bazı Batı ülklerinin ve Amerikan yanlısı tarafların protestolarda rol oynadığını kanıtlayan bilgiler var."

İran Dışişleri Bakanlığı, Almanya'nın Tahran Büyükelçisi Hans Udo Muzel'in ülkesinin ‘müdahale eden’ açıklamalarını protesto etmek için bakanlığa çağırdı.

Mehr haber ajansı, Muzel’in bakanlığa çağrılmasının Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nde Almanya'nın temsilcilerinin İran'a yönelik ‘müdahaleci ve asılsız’ söylemlerine tepki olduğunu aktardı.

Haberde, İran'ın bu açıklamalara karşı gösterdiği sert tepkinin Almanya Büyükelçisi’ne bildirildiği kaydedildi.

İran Dışişleri Bakanlığı, Almanya Büyükelçisi’ne İnsan Hakları Konseyi'nin özel toplantısında alınan son kararın ‘siyasi yaklaşıma dayalı yanlış bir adım olduğunu ve İran'ın temelinde herhangi bir spesifik mekanizma ile işbirliği yapmayacağını’ bildirdi.

BM  İnsan Hakları Konseyi geçtiğimiz perşembe günü yapılan oylamada büyük bir oy çoğunluğuyla İran'ın protestoları bastırmasına yönelik bağımsız bir soruşturma açılmasını destekledi.

DPA’nın haberine göre açıklamada, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinin, İran'da büyük insan hakları ihlallerine yol açan tek taraflı ABD yaptırımlarıyla iş birliği yapmasının bu ülkeleri insan hakları davası açma yetkisinden yoksun bıraktığı vurgulandı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere gre Almanya Büyükelçisi de bu konuları en kısa sürede ülkesinin yetkili makamlarına bildireceğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya