Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta iki eski bakan ‘devlet güvenliğine karşı komplo kurmakla’ suçlandı

Tunus’ta iki eski bakan ‘devlet güvenliğine karşı komplo kurmakla’ suçlandı

IMF’in koşullarını protesto etmek için çarşamba günü bir protesto düzenlenmesi bekleniyor
Pazartesi, 28 Kasım, 2022 - 13:00
Tunus’un başkentindeki Asliye Mahkemesi (Şarku’l Avsat)

Tunus Asliye Mahkemesi’nde ‘devletin dış güvenliğine karşı komplo’ davasına bakan Birinci Soruşturma Hakimi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in onayladığı siyasi ve seçim yolunu şiddetle eleştiren eski Planlama, Kalkınma ve Uluslararası İşbirliği Bakanı ayrıca Tunus Ufukları Partisi'nin (Afak) Başkanı Fazıl Abdulkafi ve Necla Budin hükümetinin başvurduğu çözümleri eleştiren eski Maliye Bakanı Hakim Bin Hammuda’nın yanı sıra Tunus Merkez Bankası’na bağlı bir güvenlik görevlisi hakkında söz konusu kişilerin tutuklu yargılanmalarına devam edilmesi kararı verdi. Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynak, eğer soruşturma süresince serbest bırakılmaları durumunda, davanın başlangıcında sayıları 25 olan ve aralarında medya çalışanları, güvenlik görevlileri ve önceki hükümetlerdeki yetkililerin de yer aldığı diğer sanıklar gibi ismi geçen kişilerin seyahat etmelerinin yasaklanacağını ifade etti.

Tunus yargı kaynaklarına göre, sanıkların duruşmalarının bu hafta başlaması bekleniyor. Sanıkların hepsi, ‘insanlara ve mülklere saldırı kastıyla, devletin güvenliğine karşı komplo ve yabancı bir ülke ajanlarıyla temas kurmakla’ suçlandı. Söz konusu olayların detayları, duruşma sırasında mahkeme salonunda okunacak.

Kays Said’in bu yılın başında görevden aldığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi Direktörü Nadia Okasha bu suçlamaları reddetmiş ve adının bu dosyaya bilerek karıştırıldığını ve yakında ‘Tunus’taki siyasi durum hakkında birçok gerçeği’ açıklayacağını belirtti.

Öte yandan, Tunus Genel İşçi Sendikası (UGTT) Genel Sekreteri Nureddin Tabbubi, sendikacıların Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) çok sayıda tüketim ürünü için devlet desteğini kademeli olarak kaldırma sözü vermesinin ardından, Necla Budin hükümetine baskı uygulamak ve önümüzdeki yıla yönelik Maliye Yasası içeriği aracılığıyla uygulayacağı ekonomik reformlara göz atmak amacıyla, Çarşamba günü başkentte düzenlenecek sendika toplantısına yoğun katılım gösterilmesi’ çağrısında bulunduğunu açıkladı.

Tabbubi, sendikanın maaş artışı talep etme mücadelesinin yanı sıra hem kamu hem de özel sektörde kazanımlar elde edebildiğini söyledi. UGTT Genel Sekreteri ayrıca sendika hakkında “Bir sonraki büyük savaşı, özellikleri henüz net olmayan ve hükümetin birçok ayrıntısını gizli tutmakta ısrar ettiği 2023 Maliye Yasası’na yönelik olacak” ifadelerini kullandı.

Tabbubi “Hükümete karşı yaklaşmakta olan sendika savaşının sloganı, maaşlarla ilgili kullanılan vergi tarifesinin gözden geçirilmesi ile ilgili olacak. Zira işçiler bundan sonra, bir taraftan maaş artışlarını kendilerine teklif edilirken diğer taraftan tahsilat ve vergi oranlarındaki artışlarla ellerinden alınmasını kabul etmeyecekler” ifadelerini kullandı.

Sendika liderleri, maaş artış oranının enflasyona uygun olmasını talep ederken, son veriler bu oranın yüzde 9’u aştığını gösterdi. Tunus Sosyal Güvenlik Fonu emeklilerinin maaşlarına yapılan son zam ise maaşların yüzde 7,5’ini aşmadı.

Diğer yandan IMF, bütçeyi finanse etmek üzere kredi alınması için müzakerelerde İşçi Sendikası başta olmak üzere sosyal tarafların da katılımını şart koştu. Ancak sendika, IMF’nin 4 yılda 1,9 milyar dolar olarak tahmin edilen krediyi alabilmesi için belirlediği ‘koşullar paketini’ kabul etmiyor ayrıca yoksul ailelere fayda sağlayan bir grup tüketici ürünü için devlet desteğini sürdürülmesi konusunda ısrar ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya