Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Kral Selman Uluslararası Havaalanı’nın ana planını açıkladı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Kral Selman Uluslararası Havaalanı’nın ana planını açıkladı

Pazartesi, 28 Kasım, 2022 - 13:45
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (SPA)

Suudi Arabistan Ekonomik ve Kalkınma İşleri Konseyi (CEDA) ve Kamu Yatırım Fonu (PIF) Başkanı olan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Riyad’ın küresel bir lojistik merkez olarak konumunu güçlendirecek, ulaşım, ticaret ve turizmi canlandıracak ve doğu ile batıyı birbirine bağlayan bir köprü görevi görecek Kral Selman Uluslararası Havaalanı’nın ana planını açıkladı.

Havaalanı projesi, Suudi Arabistan’ın başkent Riyad’ı dünyanın en büyük on şehir ekonomisinden biri haline getirme ve Riyad nüfusunun 2030 yılına kadar 15-20 milyona çıkmasını destekleme vizyonuyla uyumlu.

Kral Selman Uluslararası Havaalanı’nın yaklaşık 57 kilometrelik bir alanı kaplayıp, 6 uçuş pisti ve Kral Halid adını taşıyan terminalleri, 12 kilometrelik havaalanı destek tesisleri, konut ve eğlence tesisleri, perakende satış mağazaları ve diğer lojistik gayrimenkulleri içererek, dünyanın en büyük havaalanlarından biri olması bekleniyor.

Kapasitesini 2030 yılına kadar 120 milyon yolcuya çıkaracak olan havaalanı, 2050 yılına kadar 3,5 milyon ton kargo işleme kapasitesine ulaşmayı ve 185 milyon yolcuyu ağırlamayı hedefliyor.

Havaalanı sorunsuz bir müşteri yolculuğu, birinci sınıf verimli operasyonlar ve inovasyon etrafında odaklanan bir aerotropolis haline gelecek.

Ziyaretçiler ve transit yolcular için benzersiz bir seyahat deneyimi sağlamak için havaalanının tasarımında Riyad’ın kimliği ve Suudi kültürü dikkate alınacak.

Temelinde sürdürülebilirlik olan yeni havalimanı, tasarımına en son yeşil girişimleri dahil ederek LEED Platinum sertifikası alacak ve yenilenebilir enerji ile çalışacak.

Bu duyuru, PIF’in Suudi Arabistan’ın ekonomiyi çeşitlendirme çabalarını geliştirmek için gelecek vaat eden sektörlerin yeteneklerini ortaya çıkarmaya odaklanan stratejisinin bir parçası olduğu gibi Ulusal Taşımacılık Stratejisi ve Küresel Tedarik Zinciri Girişimi ile de uyumlu. 

Yeni havaalanının, 2030 Vizyonu hedefleri doğrultusunda, petrol dışı gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) yılda 27 milyar riyal katkıda bulunması ve 103 bin doğrudan ve dolaylı istihdam yaratması bekleniyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya