Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: Turizm ve Seyahat Zirvesi başlıyor

Suudi Arabistan: Turizm ve Seyahat Zirvesi başlıyor

Kadın liderlerin yoğun katılım sağlayacağı Turizm ve Seyahat Zirvesi Riyad’da başlıyor
Pazartesi, 28 Kasım, 2022 - 16:15
Suudi Arabistan, iç turizmi teşvik etme projesinin lansmanından bu yana küresel turizm ve seyahat sektörünü iyileştirme çabalarına öncülük ediyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’ın başkenti 29 Kasım’da başlayacak Turizm ve Seyahat Zirvesi’ne hazırlanırken, Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WWTC),  Suudi Arabistan'da başlayacak ve Aralık ayı başına kadar devam edecek olan küresel zirveye insani yardım, hükümet ve iş alanlarında ilham veren bir dizi kadının katılımını açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği ern son veriler, kadınların bir bütün olarak turizm sektöründeki işgücünün yüzde 54'e ulaştığını ortaya koyuyor. Dünya ülkelerinde her beş turizm bakanından biri kadın. Bu kadınların dünya turizm endüstrisinde oynadığı önemli rolün en önemli göstergesi. İlham veren kadın liderlerin Dünya Zirvesi'ndeki varlığı, kadınların seyahat ve turizm sektöründe karar verme ve liderlik konusunda güçlendirilmesinin önemine de katkı sağlıyor.

Suudi Arabistan Turizm Bakan Yardımcısı Prenses Hayfa binti Muhammed Âl Suud, “Turizm, kadınların iş gücünün çoğunluğunu oluşturduğu birkaç küresel sektörden biri. Seyahat tutkunu olan gençlerimiz, konaklama ve mutfak sanatları alanlarında girişimci, lider ve yenilikçi olarak çeşitli alanlarda gelecek hedeflerine ulaşacaklar” ifadelerini kullandı.

Suud, “Onların desteği ve ilhamı, seyahat ve turizm sektörünün geleceğinin mihenk taşı. Bu harika kadın konuşmacı grubunun, Suudi Arabistan ve dünyadaki gençlerin özlemlerini gerçekleştirmeye katkıda bulunarak turizmin geleceğine ilham vereceğinden eminim. Turizm gibi başka hiçbir sektör gençler için bu kadar çok fırsata sahip değil. Bu nedenle Suudi Arabistan, gençlerin sektörde birçok iş olanağına sahip olmalarını sağlamak amacıyla eğitime büyük yatırım yapıyor” şeklinde konuştu.

Diğer yandan Suudi Arabistan Avrupa Ülkeleri Bölgesel İş Konseyi Başkanı Macid el-Hakir Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Seyahat ve Turizm Zirvesi’ne katılan bir dizi uzmanın ve hükümet temsilcisinin çalışmalarının ve tavsiyelerinin özünü sunacağını belirterek, gelecekte daha iyi olması açısında sektörün karşılaştığı zorluklarla yüzleşmek için mekanizmaları geliştirerek esnek ve sürdürülebilir çözümlere katkıda bulunacağını söyledi.

Hakir, zirveye birkaç ülkeden katılım sağlayacak karar vericilerin, yaşam kalitesinin yanı sıra turizmin ekonomik ve çevresel rolünün geliştirilmesine katkı sağlayacağını umuyor.  Ayrıca, 2030 yılında yatırım fırsatlarının 6 trilyon dolara ulaşacağı beklenirken, Suudi Arabistan turizmde sürdürülebilirlik alanında çevresel, sosyal ve kültürel açılardan G20 ülkeleri listesinin başında yer aldı.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin eski İcra Sekreteri Patricia Espinosa'nın yanı sıra eski İngiltere Başbakanı Theresa May dahil olmak üzere dünyanın her yerinden çeşitli hükümet sektörlerinde 50'den fazla başbakan ve bakanın katılım saplayacağı zirve yarın Riyad’da başlıyor. Turizm ve Seyahat Zirvesi’ne İtalya Turizm Bakanı Daniela Santanche, Avrupa Parlamentosu Üyesi Elena Kountoura, Healing Hotels Group'un kurucusu ve CEO'su Anne Biging’in yanı sıra seyahat ve turizm sektöründen bir dizi iş insanı, büyük uluslararası şirketlerden 200’ü aşkın CEO, büyük şirketleri temsil eden iki bin delege ve zirve çalışmalarını tartışacak 145 konuşmacı katılım sağlayacak.

Uluslararası kadın şahsiyetler, seyahat ve turizm sektörünün daha güvenli, daha esnek, kapsayıcı ve sürdürülebilir olacağı bir gelecek aşamasına geçmek adına sektörün toparlanmasını desteklemek için Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'ndeki bir dizi diyalog oturumuna, dünyanın tüm ülkelerinden turizm endüstrisi liderleri ve hükümet temsilcileriyle birlikte katılacak.

Ayrıca YouGov tarafından Turizm konusunda düzenlenen bir anket, yurt dışına seyahat arzusunun pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek seviyelere ulaştığı ve ankete katılanların yüzde 63’ün önümüzdeki 12 ay içerisinde eğlence gezisi planladığını ortaya koydu.

26 bini aşkın tüketicinin katıldığı anket, tüketicilerin yüzde 27'sinin aynı dönemde üç veya daha fazla seyahat planladığını ve seyahat etme arzusunun herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermediğini ortaya koydu. Uluslararası seyahat baz alındığında ise Avustralyalı turistler ise önümüzdeki 12 ay boyunca dünyanın en çok harcamasını yapanlar olacak.

Anket, Suudi Arabistan'ın bir destinasyon olarak çekiciliğinin ve olumlu izleniminin artmaya devam edeceğini, Endonezya, Hindistan, Malezya ve Tayland ile Körfez bölgesindeki ülkelerde en yüksek puanları alacağını öngörüyor.

WTTC Başkanı ve CEO'su Julia Simpson, “Bu küresel araştırma, küresel seyahat liderlerini ve dünyanın dört bir yanından hükümetleri bir araya getiren Riyad'daki Küresel Zirve'nin başlatılmasıyla uluslararası seyahatin geri dönüş yaptığını gösteriyor. Gezginler dünyayı yeniden keşfetmeye hazırlanıyor” ifadelerini kullandı.

Anket sonuçları, yüzde 61'inin daha sürdürülebilir markaları ve turizm destinasyonlarını tercih ettiğini, yüzde 45'inin ise zor kazandıkları parayı sosyal ve çevreye duyarlı markalara harcayacağını gösteriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya