Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM’den Çin’e uyarı: Keyfi gözaltılara son ver

BM’den Çin’e uyarı: Keyfi gözaltılara son ver

Birleşmiş Milletler Çinli yetkilileri barışçıl gösteri hakkına saygı duymaya çağırıyor
Salı, 29 Kasım, 2022 - 07:45
Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi kampüsünde öğrenciler toplandı (AP)

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Çin rejimini, sağlık kısıtlamalarını ve daha fazla özgürlük için barışçıl bir şekilde protesto eden göstericileri “keyfi gözaltılara son vermeye” çağırdı.

OHCHR Bürosu Sözcüsü Jeremy Lawrence, “Yetkilileri protestolara uluslararası insan hakları hukuku ve standartlarına uygun şekilde yanıt vermeye çağırıyoruz. Hiç kimse barışçıl bir şekilde düşüncelerini ifade ettiği için keyfi olarak gözaltına alınmamalıdır" dedi. Lawrance, “Toplum içinde- özellikle gençlerle- geniş tartışmalara izin vermenin, kamu politikalarını şekillendirmeye ve bunların daha iyi anlaşılmasını ve nihayetinde daha etkili olmasını sağlamaya yardımcı olabileceğini” kaydetti.

Çin'in büyük şehirlerinde yüzlerce protestocu 27 Kasım’da Koronavirüse karşı "sıfır vaka" politikası nedeniyle yetkililere karşı nadir bir protesto gösterisi yaparak sokaklara döküldü.

Ancak protestolar, ülkenin başında benzeri görülmemiş bir üçüncü dönem için yeniden seçilen Başkan Xi Jinping'in istifası da dahil olmak üzere daha fazla siyasi özgürlük çağrılarını da ortaya çıkardı.
Polis Şangay'da bir protestocuyu durdurdu (AP)

Ülkenin kuzeybatısındaki Sincan Eyaletinin başkenti Urumçi'de can alan yangın birçok Çinliyi kızdırdı ve bazıları sıkı sağlık kısıtlamalarını, itfaiye ve yardım ekiplerinin çalışmalarını engellemekle suçladı.

Yüksek Komiserlik, "halkın endişelerine yanıt vermek ve bu trajediden ders çıkarmak için şeffaflık gösterilmesi" çağrısında bulundu. Ayrıca yetkililer tarafından getirilen kısıtlamaların bilim insanları ve sağlık personelinin görüşleri ile uyumlu olması gerektiğini de hatırlattı.

Lawrence açıklamasında, “Herhangi bir kısıtlayıcı önlemin sınırlı bir süresi olmalı ve insanların endişelerini ifade etmelerine ve tazminat talep etmelerine olanak tanıyan güvenceler ve mekanizmalar olmalı” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya