Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve Batı’dan Avrupa’daki uyuşturucu karteline ortak operasyon

BAE ve Batı’dan Avrupa’daki uyuşturucu karteline ortak operasyon

Salı, 29 Kasım, 2022 - 10:15
İspanya Sivil Muhafızları, uluslararası alanda faaliyet gösteren uyuşturucu kaçakçılığı şebekesinin çökertilmesine ilişkin grüntüleri yayınladı. (EPA)

Avrupa Birliği Kolluk Kuvvetleri İşbirliği Ajansı (Europol), Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE), Avrupa ve ABD ile koordineli baskınlar düzenleyerek uyuşturucu kaçakçılığı altyapısını çökertti. Operasyon’da altsı Dubai’de olmak üzere 49 şüpheli yakalandı.

Operasyona dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Europol’un desteğiyle İspanya, Fransa, Belçika, Hollanda ve BAE’de büyük ölçekli uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama ile ilgili suç şebekesinin faaliyetlerine yönelik yürütülen soruşturmalar sonucunda 30 tondan fazla kokain ele geçirdi.”

Europol'ün önemli hedefler olarak gördüğü uyuşturucu kaçakçıları, Avrupa'daki kokain ticaretinin yaklaşık üçte birini kontrol eden ve ‘süper kartel’ olarak bilinen ağı oluşturmak için bir ara geldi. Şüphelilerin gözetimi ve liderliği altında Avrupa'ya yapılan uyuşturucu sevkiyatının hacminin oldukçabüyük olduğu belirtildi.

Söz konusu açıklamaya göre İspanya’da 13, Fransa’da altı, Belçika’da 10, Hollanda’da 14, Dubai’de altı kişi gözaltına alındı.

Açıklamada, yakalanmaların 2021'in başlarında yerel suç örgütleri tarafından kullanılan şifreli bir iletişim ağının, Kanadalı Sky Global şirketi tarafından pazarlanan bir uygulama ve güvenli telefonların dağıtıldığı Sky ECC operasyonu sonrasında gerçekleştiği kaydedildi. Söz konusu operasyonlarda binlerce kişi gözaltına alınmıştı. Hollandalı savcılar 37 yaşındaki Fas kökenli Hollanda vatandaşının BAE’den iadesini talep edeceklerini bildirdi. Bahsi geçen şahıs 2020 ila 2021’de Hollanda’ya binlerce kilo kokain ithal etme şüphesinden tutuklanmıştı.

BAE Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Korgeneral Şeyh Saif bin Zayed, ortak uluslararası çabaların, uluslararası sınırlarda kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan uluslararası bir çeteye mensup 49 aranan kişinin yakalanmasıyla sonuçlanan Çöl Işığı Operasyonu’nun başarısına katkıda bulunduğunu belirtti.  Operasyonun, ‘uluslararası kara para aklama ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlarıyla mücadeleye katkıda bulunmaya yönelik ortak uluslararası iş birliği çabaları çerçevesinde’ geldiğini vurguladı. Zayed, organize suçla mücadele etmek, dünyayı herkesin güvenlik ve emniyet içinde olduğu bir yer haline getirmek adına ülkesinin dünyadaki çeşitli polis teşkilatlarıyla derin ilişkiler geliştirme konusundaki isteğini bildirdi.

Dubai Polisi Başkomutanı Korgeneral Abdullah el-Marri, Çöl Işığı Operasyonu’nun, BAE'nin bu alanda sürekli uluslararası koordinasyon ve iş birliği yoluyla kara para aklama suçlarıyla mücadele ve organize suç çeteleriyle mücadele çabalarının bir teyidi olarak geldiğini ifade etti. Uluslararası çabaların bu niteliksel başarıya ulaşılmasına ve yüksek koordinasyonla dikkatli bir güvenlik operasyonu gerçekleştirildikten sonra çete üyelerinin yakalanmasına katkıda bulunduğunu aktardı.

Europol’den bir kaynak AFP’ye yaptığı açıklamada, yakalanan iki Hollandalıdan birinin ‘değerli bir hedef’ olduğunu belirterek diğer zanlının 2019'da Dubai'de tutuklanan ve şu an Hollanda'da yargılanan Rıdvan Tagi ile bağlantılı olduğuna inanıldığını kaydetti.

Diğer yandan İspanya’da sivil muhafızlar, Valencia Limanı’nda bir konteynerde 698 kilogram kokain bulunmasının ardından 8 Kasım'da Barselona, Madrid ve Malaga'da toplam 13 kişinin tutuklandığını duyurdu. Açıklamada, bahsi geçen şebekenin İngiliz olan liderinin İspanya'da yakalanması girişiminden sonra operasyonları yönetmeye devam ettiği Dubai'ye kaçtığı bildirildi. Ayrıca kokainin Panama'dan geldiği ve Panamalı tedarikçisinin de Dubai'de yaşadığı bilgisi paylaşıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya