Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan: Diriye’nin tarihinde yeni bir aşamaya sahne olacak et Tarif ve el Beciri önümüzdeki hafta ziyaretçilere açılacak

Suudi Arabistan: Diriye’nin tarihinde yeni bir aşamaya sahne olacak et Tarif ve el Beciri önümüzdeki hafta ziyaretçilere açılacak

Salı, 29 Kasım, 2022 - 10:45

Suudi Arabistan Turizm Bakanı Ahmed el Hatip, önceki gün Diriye’nin tarihinde yeni bir aşamaya sahne olacak tarihi et Tarif mahallesi ve lüks restoranların bulunduğu el Beciri’nin açılışını yaptı.

Bu, ilk kez Riyad'da düzenlenen ve sektörün öncülerini bir araya getiren 22. Dünya Seyahat ve Turizm Zirvesi'ne Konseyi heyetleri ile Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu (DGDA) kutlamaları sırasında geldi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan et-Tarif semti ve el Beciri’deki lüks restoranların alanı 63,2 milyar dolar değerinde olup, Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu tarafından hayata geçirilen önemli projelerden biri. Diriye, 1727’de kurulan ilk Suudi Devleti’nin başkenti statüsündeydi. Üç asırlık bir insanlık öyküsünü bünyesinde barındırdığı için yapıları, şehri çevreleyen alandan alınan kerpiçlerle elle inşa edildi. 4 Aralık itibariyle ziyaretçiler bölgeyi gezebilecek ve geleneksel Necdi mimarisini bünyesinde barındıran arkeolojik özelliklerini keşfedebilecek.

El Beciri, eski bir kavşakta çamurdan inşa edilen ve türünün dünyadaki en büyük şehri olacak Diriye’nin bir bölümünü oluşturuyor. Ayrıca, dört Michelin yıldızlı restoran, geleneksel ve çağdaş mutfaktan oluşan çeşitli bir menü sunan özenle seçilmiş bir grup Suudi restoranı ile 20'den fazla restoran içeriyor.

Bölgenin kendine özgü manzarasına sahip olan tepedeki restoran ve kafelerin inşası, Diriye’deki tarihi yapıların doğasına uygun yapılmış olup 300 yıllık otantik araç ve gereçler kullanıldı. Suudi kimliğinin sembolü olarak somutlaştırılan geleneksel Necdi mimari tarzına ait kerpiçler de mevcut.

DGDA CEO'su Jerry Inzerillo, mahallenin yeniden halka açılmasının Suudi Arabistan ulusunun tarihini ve değerlerini somutlaştıran bir sembol olması nedeniyle Diriye tarihindeki yeni bir dönemin başlangıcını temsil ettiğini belirtti. Inzerillo, mahallenin yüzyıllar boyunca korunduğunu ve bir kez daha dünya kültürlerinin buluşma yeri haline gelmesi için Diriye’nin korunmasında temel bir dayanak haline geldiğini aktardı.

DGDA CEO’su, “Bu olay, Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu’nun, Suudi Arabistan’ın kültürel mirasının maddi ve manevi parçalarının korunmasına katkıda bulunurken, kapsamlı proje sistemi aracılığıyla özellikle tarihi et-Tarif mahallesinin Suudi Arabistan’daki en önemli tarihi yerlerden birini temsil etmesiyle uzun vadeli ve iddialı ulusal dönüşümün açık bir teyidi” ifadelerini kullandı.

El Beciri’de restoran alanlarının tamamlanmasının DGDA’nın Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu programlarından biri olan Yaşam Kalitesi Programı’na katkısının büyük olduğuna değinen Inzerillo, ünlü yerel Suudi ve uluslararası restoranların bu çeşitliliğinin bölgeyi lüks restoranların ilk destinasyonu yapacağını söyledi.

Ziyaretçiler ve misafirlerin el Beciri manzarasında geleneksel Necdi tarzındaki lüks tasarım ve eşsiz mutfak deneyimine tanıklık edeceğinin altını çizen CEO, Diriye’deki kerpiçten inşa edilen yapıların doğayla uyum ruhunu yansıtacağını aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya