Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tahran, BM'nin baskılarla ilgili soruşturma yapmasına tepki gösterdi

Tahran, BM'nin baskılarla ilgili soruşturma yapmasına tepki gösterdi

İran, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin kararını protesto etmek için Almanya Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.
Salı, 29 Kasım, 2022 - 11:15
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani

Tahran, güvenlik ve askeri güçlerin rejim karşıtı protestoları bastırmak için uyguladığı baskıyı araştırmak üzere yakın zamanda kurulan Birleşmiş Milletler Bilgi Toplama Komisyonu ile her türlü iş birliğine kapıyı kapattı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani pazartesi günü düzenlediği haftalık konferansta şu açıklamada bulundu:

“İran, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından kurulan siyasi komite ile iş birliği yapmayacak. Siyasi bir yaklaşıma dayanan ve araç olarak kullanılan bu karar doğrultusunda belirlenen hiçbir mekanizma ile iş birliği yapmayacağız. Alman makamlarının bu konuyla ilgili asılsız açıklamalarını protesto ediyoruz."

BM'nin en yüksek insan hakları organına üye 47 üye ülke, Almanya ve İzlanda'nın girişimiyle yapılan acil bir toplantıda, İran'ın protestolara yönelik baskısıyla ilgili insan hakları ihlallerine ışık tutmak için bir soruşturma ekibi atama kararı aldı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, daha önce İranlı-Kürt genç kadın Mahsa Amini'nin 16 Eylül'de öldürülmesinin ardından patlak veren protestoları bastırmak için İran'ın ‘aşırı’ güç kullanımına son vermesini talep etmişti.

İran, BM'nin hamlesine yanıt olarak pazartesi günü Almanya Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığıa’na çağırdı. Bu, İranlı yetkililerin kararın perşembe günü kabul edilmesinden sonra öfkelerini dile getirmelerinin ardından gerçekleşti.

İran'ın resmi IRNA haber ajansı durumu şu ifadelerle aktardı:

"Almanya'nın ülkemizdeki son olaylarla ilgili İnsan Hakları Konseyi ile özel bir toplantı yapma girişiminin ardından Almanya Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı."

Nasır Kenani, İran'ın ülkede yaşanan protestolarda Batılı ülkelerin parmağı olduğuna dair kanıtlara sahip olduğunu belirtti. "Batı ülkeleri ve ABD'nin bazı müttefiklerinin protestolarda rolü olduğunu kanıtlayan bazı bilgilere sahibiz" ifadelerini kullandı.

İran, protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısını açıklamadı. Ancak İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Kani, eylül ayından bu yana protestolarda yaklaşık 50 polisin öldürüldüğünü söyleyerek gösterilere dair ilk resmi ölü sayısını açıkladı. Ancak bu sayıya Devrim Muhafızları gibi diğer güvenlik güçleri arasında meydana gelen ölümleri de dahil edip etmediği bilgisini vermedi.

Mahabad şehri Milletvekili Celal Mahmudzade önceki gün, yetkililerin protestoları bastırmak için başlattığı operasyonlarda 105 kişinin öldürüldüğünü bildirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya