Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mazlum Abdi: ABD, Türkiye’ye daha sert mesaj vermeli

Mazlum Abdi: ABD, Türkiye’ye daha sert mesaj vermeli

Salı, 29 Kasım, 2022 - 17:00
Halep’teki Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’na bağlı 3. Kolordu askerleri (AFP)

ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Abdi, ABD’nin güvencelerine rağmen Türkiye’nin kara harekatı düzenleme ihtimaline karşı hala endişe ettiklerini söyleyerek, sınırda benzeri görülmemiş Türk takviyesi gördükten sonra Washington’dan daha sert bir mesaj talep etti.

Reuters’a konuşan Abdi, “Türk ordusunun sınırdaki hareketliliği sonrasında yeni bir Suriye operasyonu ile ilgili açıklamaları ciddiye alıyoruz. ABD’nin garantörlüğüne rağmen Türkiye’nin kara operasyonu yapma ihtimaline karşı halen endişeleniyoruz” dedi.

Abdi, Suriye’nin nispeten ‘zayıf’ hava savunma sistemlerine güvenmeyeceklerini söyleyerek, “ABD, Türkiye’ye daha sert mesaj vermeli” ifadelerini kullandı.

Türk ordusu, Suriye’nin kuzeyindeki SDG mevzilerini hedef alan kara askeri operasyonunun yakında başlayacağı beklentisiyle, Suriye ile sınır bölgelerine büyük askeri takviyeler gönderdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Kabine Toplantısı’nda 19 Kasım gecesi Suriye ve Irak’ın kuzeyinde başlatılan Pençe-Kılıç Harekatı’nın sonuçları görüşüldü.

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkilinin Reuters’a yaptığı açıklamaya göre, ABD, NATO üyesi Türkiye’yi, askeri tırmanışın Suriye’deki terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi etkileyeceğine dair ciddi endişeleri olduğu konusunda bilgilendirdi.

Rusya ise, Türkiye’den kapsamlı bir kara harekatı başlatmaktan kaçınmasını istedi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya