Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Gannuşi’nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi

Gannuşi’nin tutuksuz yargılanmasına karar verildi

Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 09:15
Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi (AFP)

Tunus Terörle Mücadele Yargı Kutbu Hakimi, Nahda Hareketi lideri Raşid Gannuşi’yi ‘Tunuslu gençlerin Suriye ve Irak’taki terör yataklarına seyahat etmelerine yardım etme davasıyla’ ilgili soruşturmalar süresince serbest bırakmaya ve tutuksuz yargılamaya karar verdi.

Soruşturma oturumu sabah 11.00’dan akşam 22.00’a kadar sürdü ve yaklaşık 20 avukattan oluşan hukuk ekibinin sunduğu savunma dinlendi. Bunun ardından Gannuşi evine gitti.

Başsavcılık temsilcisi, Gannuşi’nin soruşturma süresinde tutuklu kalmasını talep etti ancak soruşturma hakimi serbest kalmasına karar verdi.

Gannuşi’nin savunmasının avukatlarından Muhtar Camie, “Soruşturma hakimi önümüzdeki günlerde, davada soruşturmaya dahil olan diğer tarafları sorgulamaya devam edeceğini söyledi” dedi.

Gannuşi ve aralarında Ali Arid ve Habib el-Luz’un da bulunduğu bazı Ennahda liderleri, Eylül ayı sonunda Terörle Mücadele Birimi’nde ifade verdi.

Başsavcı, yaklaşık 820 sanığın sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Yargı Kutbu’na sevk edilmesine karar verdi.

Öte yandan, 2013 yılında öldürülen Şükrü Belayid ve Muhammed Brahmi savunma komitesi üyesi Abdulnasır Avayni, ‘Tunuslu gençlerin terör yataklarına seyahat etmesine yardım’ davası, siyasi suikastlar davası ve yasaklı Ensar eş-Şeriat örgütü davası arasındaki doğrudan bağlantının altını çizdi.

Bu davalarda dinlenmesi gereken yetkililer ile sanıklar arasında doğrudan bağlantı olduğunu iddia eden Avayni, “Güvenlik sistemi ve yargıda temsil edilen devlet kurumlarının, terör ve siyasi suikast davaları hakkında gerçekleri tam olarak ortaya çıkarması ve gerekli araştırmaları yapması gerekmektedir” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya