Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Alzheimer ilacı lecanemab önemli bir bilimsel buluş olarak nitelendirildi

Alzheimer ilacı lecanemab önemli bir bilimsel buluş olarak nitelendirildi

Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 12:00
Alzheimer dünya çapında yaklaşık 30 milyon kişiyi etkiliyor (Reuters)

Bir grup araştırmacı, Lecanemab isimli yeni bir Alzheimer ilacının hastalığın beyindeki tahribatını yavaşlattığını ve hastalığın erken evrelerindeki hastalarda bilişsel gerilemeyi azalttığını bildirdi.

Şarku'l Avsat'ın BBC’den aktardığı habere göre, bilim insanlarının ‘bilimsel buluş’ olarak nitelendirdiği bu ilaç, Alzheimer için etkili tedaviler oluşturmada onlarca yıllık başarısızlığa son veriyor ve en yaygın bunama türü olan Alzheimer’ı tedavi etmek için yeni bir ilaç çağının mümkün olduğunu gösteriyor.

Şu anda, Alzheimer hastalığı olan kişilere semptomlarını yönetmeye yardımcı olması için bazı ilaçlar veriliyor, ancak bu ilaçlar dünya çapında yaklaşık 30 milyon insanı etkileyen hastalığın seyrini değiştiremiyor.

Lecanemab adı verilen yeni ilaç, Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde biriken beta-amiloid proteinine saldırıyor.

Araştırmacılar, hastalığın erken evrelerinde hastalıktan muzdarip bin 795 gönüllü üzerinde ilacın klinik bir denemesini gerçekleştirdi ve katılımcılara 18 ay boyunca lecanemab infüzyonları verildi.

San Francisco’daki Clinical Trials on Alzheimer’s Disease konferansında sunulan ve sonuçları New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmada, ilacın hastalığın beyindeki tahribatını yüzde 27 oranında yavaşlattığı görüldü.

Bir dizi sağlık uzmanı, bu etkinin biraz ‘küçük’ olmasına rağmen, hastalığın gelecekte etkili bir şekilde tedavi edilebileceği konusunda büyük umut verdiğini söyledi.

İngiltere Demans Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Bart De Strooper, ilacın Alzheimer hastaları için gerçek bir tedavi seçeneği sağlayan türünün ilk örneği olduğunu söyledi.

Çalışmanın verileri ve sonuçları, ilacın yaygın kullanım için onaylanıp onaylanamayacağına yakında karar verecek olan ABD’deki düzenleyiciler tarafından değerlendiriliyor.

İlacı geliştiren iki şirket olan Japonya merkezli Eisai ve ABD merkezli Biogen Pharmaceuticals, önümüzdeki yıl başka ülkelerde de ilaç için onay almayı planlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya