Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, su sorununa çözüm için "uluslararası uzmanlığa" başvuruyor

Mısır, su sorununa çözüm için "uluslararası uzmanlığa" başvuruyor

Mısır, susuzluğa çözüm bulmak için "uluslararası uzmanlığa" başvuruyor
Çarşamba, 30 Kasım, 2022 - 13:00
Mısır Spor Bakanı Su, Atık ve Altyapı Fuarı’nı ziyaret etti (Mısır Hükümeti İletişim Ofisi) 

Mısır, su krizine yenilikçi çözümler sağlamak için çeşitli "uluslararası uzmanların" yardımına başvuruyor. Kahire altyapı ve su teknolojisi konusunda uzmanlaşmış birçok Avrupalı kurum, birlik ve şirketin katıldığı “Su, Atık ve Altyapı” fuarı düzenledi.

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanlığı'na göre ülkenin su kaynağı 74 milyar metreküp iken ihtiyaçlar 114 milyar metreküp. Kahire, su kaynaklarında yaklaşık yüzde 97 oranında Nil'deki payına bağlı. Etiyopya'nın Nil'in ana kolu üzerine inşa ettiği “Rönesans Barajı’nın” tamamen faaliyete geçmesiyle birlikte bu payda bir azalma olması öngörülüyor.

Fuarın ilk edisyonu, "Mısır'da İnovasyonu Güçlendirmek" sloganı altında düzenlenirken, organizasyon Alman hükümetinin yurtdışındaki standlarının resmi organizatörü olan International Expotec Group tarafından yapılıyor.

Mısır Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Eşref Subhi, dün (Salı) fuarın çeşitli şirketlerden bileşenleriyle ilgili ayrıntılı açıklamaları dinledi. Fuarda Mısır, Almanya, Japonya, Hindistan, Avusturya, Danimarka ve Ürdün'den de bu sektörle ilgilenen geniş bir katılımcı grubu olduğu kaydedildi.

Mısırlı bakan, yatırım ortamını iyileştirmek ve iş dünyasını yatırım ve üretim faaliyetlerini genişletmeye ve Mısır deneyimlerini Avrupa ülkeleriyle paylaşmaya teşvik eden elverişli bir ortam yaratmak için fuarın harika bir fırsat olduğunu vurguladı.

Mısır, fuarın ilkini Almanya’nın Kahire Büyükelçiliği temsilcisi ve büyükelçiliğin ekonomi departmanı başkanı Alex Bello, Avusturya'nın Kahire Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri George Crane ve su alanında çok sayıda Alman uzman ve yatırımcıların katılımı huzurunda açtı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Fuara Almanya, Avusturya, Japonya, Hindistan, Danimarka, Türkiye ve Ürdün'ün başını çektiği 7 farklı ülkeden 50 firma katılıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya