Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’ın iki kültürel unsuru UNESCO Kültürel Miras listesinde

Suudi Arabistan’ın iki kültürel unsuru UNESCO Kültürel Miras listesinde

Suudi Arabistan’da develeri harekete geçirmek için çıkarılan ses (Hada) ve el-Havlani kahvesi UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde
Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 09:15
‘Hada’ geleneksel bir sözlü ifade ve develer ile çobanları arasındaki bir iletişim aracı (UNESCO Suudi Arabistan Delegasyonu)

Suudi Arabistan, develeri harekete geçirmek için çıkartılan ses (Hada) ve el-Havlani kahvesini dün (Çarşamba) Fas’ta düzenlenen mirasın korunması etkinliğinde Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) somut olmayan kültürel miras listesine kaydetmeyi başardı.

Suudi Arabistan, Umman Sultanlığı ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile iş birliği içinde, geleneksel sözlü anlatım biçimi ve develer ile çobanları arasında iletişim aracı olarak bilinen Hada’nın tescili içim ortak dosyaya öncülük etti. Suudi Arabistan’ın Havlani kahvesinin yetiştirilmesine ilişkin beceriler ve bilgiler, UNESCO Suudi Arabistan delegasyonu, Kültür Bakanlığı, Eğitim, Bilim ve Ulusal Komite’nin desteğiyle ve Miras Kurumu liderliğindeki ortak bir ekibin çabalarıyla doruk noktasına ulaştı.

Bölge halkının gelenekleri, şiirleri, şarkıları ve ekonomileriyle ilişkili olan, Suudi Arabistan’ın güneyinde 8 asırdır yetiştirilen el-Havlani kahvesi en lüks ve en ünlü kahve türlerinden birisi olarak kabul edilir.

Bu adımla birlikte, Vizyon 2030 hedefleri ile uyumlu ve ulusal mirası belgelemeye yönelik çabalar neticesinde Suudi Arabistan’ın listeye almaya başardığı somut olmayan kültürel miras unsurları 11’e yükseldi. Bunlar, meclis, yerel dans (Ardah), Arap kahvesi, çalgı aleti (mizmar), doğan, evin girişin kadınlar tarafından Arap sanat tarzıyla boyanması (el-Asiri), hurma ağacı, el dokuması halı, Arap yazısı, Hada ve Havlani kahvesi.


Editörün Seçimi

Multimedya