Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Başsavcılığı: Kara para aklama suçundan 3 kişiye 18 yıl hapis ve para cezası verildi

Suudi Arabistan Başsavcılığı: Kara para aklama suçundan 3 kişiye 18 yıl hapis ve para cezası verildi

Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 12:30
Suudi Arabistan Başsavcılığı logosu (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Başsavcılığı’ndan resmi bir kaynak, Ekonomik Suçlar Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmalar sonucunda Suudi vatandaşları ve Arap asıllı göçmen üç kişinin kara para aklamakla suçlandığını bildirdi.

Kaynağın açıklamasına göre, soruşturmada Suudi vatandaşlarının ticari kuruluşlar için kayıt yaptırdığı, bu kuruluşlar için banka hesapları açtığı ve bunları Arap asıllı göçmene devrettiği ortaya çıktı.

Sanıkların ve ticari kuruluşların hesapları hakkında yürütülen soruşturmada, söz konusu göçmenin büyük meblağlarda para yatırdığı ve bunları ülke dışına aktardığı tespit edildi.

Resmi kaynağa göre, sanıklar gözaltına alındı, yetkili mahkemede yargılandı, suçlamalarına dair deliller sunuldu ve kendilerine atfedilenlerle ilgili mahkumiyetlerini içeren yargı kararı verildi.

Sanıklar 18 yıl hapis ve 500 bin riyal tutarında para cezasına çarptırılırken, cezasının bitiminden sonra göçmenin ülkeden sınır dışı edilmesine karar verildi.

Başsavcılık kaynağı, Kanunun öngördüğü haller dışında, göçmenlerin ticari işletme veya banka hesapları üzerinde tasarrufta bulunmasına izin verilmediğini ve bu durumun Kara Para Aklamayı Önleme Yasası uyarınca ceza gerektirdiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya