Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Temsilciler Meclisi’nin ilk siyahi lideri: Hakeem Jeffries

Temsilciler Meclisi’nin ilk siyahi lideri: Hakeem Jeffries

Temsilciler Meclisi'nde Demokratlara liderlik edecek ilk siyahi ABD’li hakkında ne biliyoruz?
Perşembe, 1 Aralık, 2022 - 15:00
Hakeem Jeffries, Temsilciler Meclisi'nde Demokratların başına geçen ilk siyah ABD’li oldu (AP)

Demokratlar, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin halefini seçti. Pelosi'nin 20 yıldır sürdürdüğü liderlik görevine tekrar aday olmayacağını açıklamasının ardından New York Temsilcisi Hakeem Jeffries Demokratların Temsilciler Meclisi’ndeki yeni lideri oldu.

52 yaşındaki Jeffries, Cumhuriyetçi lider Kevin McCarthy'den 5 yaş küçük olduğu için Kongre'deki en genç lider olacak. Kendisi ile Senato'daki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderler arasındaki yaş farkı ise yirmi.

Ayrıca Kongre'de bir partinin liderliğini üstlenen ilk Afro Amerikalı olacak. Bu durum bazılarının Jeffries’i eski Başkan Barack Obama ile karşılaştırmasına neden oldu. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Temsilci Gregory Meeks konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Barack Obama, zekası ve işleri yapma biçimiyle bizi gururlandırdı.  Hakeem Jeffries de aynısını yapacak. Afrika kökenli olduğu için değil, yetenekleri sayesinde seçildi” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığı habere göre, New York'un Brooklyn bölgesinde dünyaya gelen Jeffries, Binghamton'daki New York Eyalet Üniversitesi'nden siyaset bilimi alanında lisans derecesi aldı. Yeni Demokrat lider, Georgetown Üniversitesi'nden kamu politikası alanında yüksek lisans derecesine ve New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden lisans derecesine sahip.


Jeffries, kariyerine New York Eyalet Yasama Meclisi'ne seçilmeden önce avukat olarak başladı.

İlk olarak 2012'de Kongre'ye seçildi. 2020'de siyahi bir Amerikalı olan George Floyd'un Minneapolis'te beyaz bir polis memuru tarafından öldürülmesinin ardından vatandaşlara yönelik polis şiddetini yasaklayan yasalar üzerinde çalıştı.

Jeffries, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın ilk görevden alınması davasında savcı olarak görev yapan Kongre'deki yedi temsilciden biriydi.

Buna ek olarak, Jeffries daha önce Temsilciler Meclisi Demokratik İletişim ve Politika Komitesi'nin eş başkanlığını yürütmüştü.

Jeffreis'in genç yaşı, partideki genç yüzlerin lehine olsa da, bazıları onunla 82 yaşında istifa eden Meclis Başkanı Nancy Pelosi arasındaki büyük deneyim farkından endişe duyuyor. Demokratlar, Jeffreis ve diğer genç liderlere rehberlik etmek için bir danışman rolü oynayacağı anlamına gelen "Fahri Başkan" seçti. Pelosi, Ocak 2003'te partisinin lideri olarak başladığı uzun yıllara dayanan tecrübeye sahip.


Yeni Demokrat lider açıklamasında, “Yaşadığımız zor zamanlarda liderlik etme yeteneğimizi kanıtlayabildik” ifadelerini kullandı.

Jeffries'in kendini kanıtlamak için iki yılı olacak ve bunu başarırsa yakın gelecekte Demokrat başkan adaylarından biri olabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya