Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kovid-19 bir sonraki varyantı Omikron’dan daha tehlikeli olabilir

Kovid-19 bir sonraki varyantı Omikron’dan daha tehlikeli olabilir

Yeni bilimsel çalışma, Kovid-19’un bir sonraki türünün, Omikron varyantından daha tehlikeli olabileceği konusunda uyardı
Cuma, 2 Aralık, 2022 - 15:30
Çin'de iki işçi Kovid-19’a karşı koruyucu giysi giyiyor (Reuters)

Yeni bilimsel bir çalışma, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bir sonraki türünün, Omikron varyantından daha tehlikeli olabileceği konusunda uyardı.

Araştırmacılar, bağışıklığı baskılanmış bir kişiden altı aylık bir süre boyunca alınan SARS-CoV-2 örneklerini değerlendirdiği sırada virüsün daha patojenik hale gelmek için evrimleştiğini buldu. Bu durum yeni bir varyantın mevcut türden daha kötü hastalığa neden olabileceğini gösteriyor.

Çalışma, Güney Afrika merkezli The Africa Health Research Institute (AHRI) tarafından 2021 yılında aşılara karşı Omikron varyantını ilk kez test eden laboratuvarda gerçekleştirildi. Çalışmada, HIV pozitifi bir bireyde alınan örnekler kullanıldı.

Başlangıçta virüs, Omikron BA1 suşu ile aynı seviyede hücre füzyonuna ve ölüme neden oldu. Ancak geliştikçe bu seviyeler yükseldi ve Çin'in Wuhan kentinde tanımlanan koronavirüsün  ilk versiyonuna benzer hale geldi.

Çalışma, patojenin mutasyona uğramaya devam edebileceğini ve yeni bir varyantın şu anda hafif olan Omikron suşundan daha ciddi hastalık ve ölüme neden olabileceğini gösteriyor.

Çalışmayı yöneten Durban'daki Afrika Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nden Dr. Alex Segal, bulgularının virüsün hafife alınmaması gerektiğini gösterdiği konusunda uyarıda bulundu.

Segal ve diğer bilim insanları daha önce, her ikisi de başlangıçta Güney Afrika'da tanımlanan Beta ve Omikron gibi varyantların, HIV'li olanlar gibi bağışıklığı baskılanmış kişilerde evrimleşmiş olabileceğini varsayıyor.

Segal açıklamasında, “Gördüklerimiz hastalığın bulaşıcı olabileceği. Çalışmamız virüsün ne kadar ileri gidebileceğini gösteriyor. Bu nu hafife almamalı ve hastalığın şiddetinde herhangi bir artış olup olmadığını izlemeliyiz” şeklinde konuştu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters haber ajansından aktardığına göre araştırmacılar bulgularında, “koronavirüsün uzun vadeli enfeksiyondaki evriminin zayıflamaya yol açmaması gerektiğini gösterebileceğini" açıkladı.

Bu, Çin'in koronavirüs konusundaki katı politikasına ve özgürlüklere yönelik kısıtlamalara karşı protestoların yayıldığı bir zamanda geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya