Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’de devletin sıkı koronavirüs kısıtlamaları duvara çarptı: Bazı şehirler tedbirleri gevşetiyor

Çin’de devletin sıkı koronavirüs kısıtlamaları duvara çarptı: Bazı şehirler tedbirleri gevşetiyor

Cuma, 2 Aralık, 2022 - 15:30
Pekin'de koruyucu giysiler giyen iki kişi (Reuters)

Artan yeni tip koronavirüs vakaları nedeniyle sıkı kısıtlamalara maruz kalan bazı Çin şehirleri, yaşanan gerilimler ve ülke genelinde koronavirüsle mücadele için beklenen politika değişikliği öncesinde izolasyon kurallarını gevşetmeye başladı.

Ayrıca, koronavirüs kısıtlamalarının eşit olmayan şekilde hafifletilmesi, yetkililerin bu haftaya kadar uzun süredir ölümcül olarak tanımladığı bir hastalığa karşı daha savunmasız durumdaki bazı sakinler arasında endişeyi artırıyor.

Pekin'deki eczaneler, tek kullanımlık cerrahi maskelere göre çok daha yüksek derecede koruma sağlayan N95 maske alımlarının bu hafta arttığını söyledi. Bazı eczaneler ise N95 maskesi takanların bu maskeleri çalıştıkları yerlerden temin ettiklerini söylediklerini aktardı.

Ancak bu temkinli davranış, salgından etkilenen büyük şehirlerdeki tüketiciler ve fabrikalarla doğrudan iş yapan şirketler için iyiye işaret değil. Çünkü işçiler en azından yeni yıl tatilinde kutlama yapmak için kırsal kesimdeki ailelerinin yanına dönene kadar virüsü kapmamaya çalışıyor.

Yaşlıların birçoğu ise, aşı olmadıkları için en savunmasız grupta olduğunu düşünüyor.

Pekin'de yaşayan ve lenf kanserinden mustarip olan Şi Wei, zamanının çoğunu tecrit altında geçirdiğini, yine de koronavirüse yakalanmaktan ve 80 yaşındaki annesine bulaştırmaktan endişe duyduğunu söyledi. Üç haftada bir hastaneye giden Wei, elinden sadece dua etmek geldiğini vurguladı.

Çin'in koronavirüs karşıtı politikaları, iç tüketimden fabrika üretimine ve hatta küresel tedarik zincirlerine kadar her şeyi etkileyerek ekonomisine zarar verirken, yüz milyonlarca insan ciddi psikolojik stres altında kaldı.

Kısıtlamalara duyulan öfke, son birkaç gün içinde 20'den fazla şehirdeki onlarca protesto gösterisini ateşledi. Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in 2012'de iktidara gelmesinden bu yana Çin anakarasında benzeri görülmemiş bir sivil itaatsizlik gösterisi yapıldı.

Hong Kong'un kuzeyinde genişleyen bir üretim merkezi olan Guangzhou'da protestocular çevik kuvvet polisiyle çatıştıktan 24 saatten kısa bir süre sonra, şehrin en az yedi ilçesinde kısıtlamalar kaldırıldı.

Reuters'a konuşan kaynaklar, Pekin’in karantina kısıtlamalarını hafifleteceğini ve ülke çapında test sayısını artıracağını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya