Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Parkinson'a yakalanan Lars von Trier: Başka film çekmesem de olur

Parkinson'a yakalanan Lars von Trier: Başka film çekmesem de olur

"Henüz yapmadığım ve yapılması gerektiğini düşündüğüm bir film yok"
Cumartesi, 3 Aralık, 2022 - 14:30
Lars von Trier, Thomas Vinterberg'le birlikte sinemada Dogma 95 akımını başlatmıştı (Reuters)

Geçen aylarda Parkinson hastalığı teşhisi konan ünlü yönetmen Lars von Trier, kariyerinin geleceği hakkında konuştu.

The New Yorker'a verdiği röportajda yeni proje planı olup olmadığı sorulan Trier şunları söyledi:

"Henüz yapmadığım ve yapılması gerektiğini düşündüğüm bir film yok. Bir de Parkinson'a yakalandığım için başka film çekmesem de olur."

Danimarkalı yönetmen, tedavi sürecine de değindi:

"Mahremiyetine özen gösteren biri olarak ilaçları sevdim. Çok fazla hap kullanıyorum çünkü tedavi edilmesi gereken çok fazla şeyim var. Kuralları ve sınırları seviyorum. Sırtımı duvara yaslamayı da seviyorum."

Ünlü yönetmen son olarak 1990'ların kült televizyon dizisi Krallık'ın (Riget) üçüncü sezonunu çekti. Krallık: Çıkış'ın (Riget: Exodus) prömiyeri eylülde Venedik Film Festivali'nde yapılmıştı.

Festivalden bir ay önce Parkinson'a yakalandığı duyurulan Trier, prömiyerden sonraki konuşmasında hastalığı yüzünden dizinin istediği gibi olmadığını belirtmişti.

Trier, sağlığına odaklanmak için çalışmaya bir süre ara vereceğini açıklamıştı.

66 yaşındaki Trier, Deccal (Antichrist), Melankoli (Melancholia) ve İtiraf (Nyphomaniac) gibi dünyaca ünlü filmleri yazıp yönetti.

Krallık: Çıkış, ünlü yönetmenin 2018'deki gerilim filmi Jack'in Yaptığı Ev'den (The House That Jack Built) sonraki ilk projesi oldu.

 
Independent Türkçe, IndieWire, The New Yorker


Editörün Seçimi

Multimedya