Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ‘Kapı Çalma’ kampanyası ile nüfus artışına karşı mücadele edecek

Mısır ‘Kapı Çalma’ kampanyası ile nüfus artışına karşı mücadele edecek

Kampanya, Sisi’nin nüfus artışının ülkeye yönelik tehlikeleri konusunda uyarıda bulunmasının ardından başlatıldı
Pazar, 4 Aralık, 2022 - 12:15
Kahire sokaklarından birindeki kalabalık (AP)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin nüfus artışının tehlikelerine karşı uyarıda bulunmasından iki gün sonra, Sağlık ve Nüfus Bakanlığı, bu duruma karşı mücadele için ülkenin çeşitli şehirlerinde bilinçlendirme kampanyaları yürütme kapsamında ‘Kapı Çalma’ kampanyasının başlatıldığını duyurdu.

Nüfus artışı, 1965’te Aile Planlaması Yüksek Kurulu’nun kurulduğu 1960’lardan bu yana Mısır liderliğinin gündemindeki konulardan birini oluşturuyor. Mısır Cumhurbaşkanı, bu konuda birçok kez uyarıda bulundu. En son geçen perşembe günü yeni el-Mansura şehrinin açılışı sırasında bu durumu ‘ülkeyi tüketen’ bir durum olarak nitelendirdi. Söz konusu ‘riske’ son verilmesi için tüm devlet kurumlarının mücadeleye katılması için çağrıda bulundu.

Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı Sözcüsü Hüsam Abdulgaffar’ın açıklamalarına göre, bakanlık cuma günü ‘Örgütlenme Hakkınız’ adı altında 25 şehri hedef alan kampanyanın, 22 Aralık tarihine kadar sürmesinin planlandığını söyledi. Abdulgaffar açıklamaları sırasında, “Kampanya ile tüm valiliklerde aile sağlığı ve üreme sağlığı hizmetlerinin kaliteli ve ulaşılabilirliğinin sürekliliğinin sağlanması amaçlanıyor” ifadelerine yer verdi.

Kampanyanın hedeflenen illerde bu ay boyunca iki aşamalı olarak başlatılacağı ve bu süre zarfında ‘çeşitli aile planlaması yöntemlerinin sunulacağı’ bildirildi.

Bakanlığın Nüfus ve Aile Planlaması Başkanı Dr. Hussam Abbas’a göre, Sağlık Bakanlığı ‘Örgütlenme Hakkınız’ın yanı sıra, Kapı Çalma kampanyasını 15 Aralık’ta Asyut’ta başlatmaya hazırlanıyor, kampanyanın önümüzdeki yıl Mart ayına kadar devam etmesi planlanıyor. Abbas “Bu kampanya, kadınları takip etmek ve onları evlerinde bilinçlendirmek için topluma hizmet sağlamaya çalışıyor” dedi. Ayrıca bunun, Ekim ayında Feyyum’da başlayan kapı kapı dolaşma kampanyasının devamı olduğunu da belirtti.

Mısır Kamu Seferberliği ve İstatistik Merkezi Ajansı’nın verilerine göre, Mısır’ın nüfusu şu anda 104 milyonu aşıyor. Doğurganlık hızının mevcut halinde sabit kalırsa, 2032 yılında nüfusun 124 milyona ulaşması bekleniyor.

Bakanlığın açıklamasına göre, söz konusu kampanyalar, aile planlaması yöntemleri, üreme sağlığı hizmetlerinin yanı sıra çocuk, anne ve aile sağlığının korunmasında bu hizmetlerin önemi konusunda toplumu bilinçlendirmeye ve kadınları aile planlaması yöntemlerini kullanmaya teşvik etmeye odaklanıyor.

Medya bilinçlendirme faaliyetlerinin yanı sıra uygulanacak olan “Kapı Çalma’ kampanyası, halkı ‘aile planlamasının’ önemine ikna etmek amacıyla, köy öncüsü kadınların ziyaret edilmesine dayanıyor. Söz konusu kadınlar, köylerde bir dereceye kadar itibara sahip olan ve sağlık alanında eğitici bir rol oynayan kişilerden oluşuyor.

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Planlama, İzleme ve Değerlendirme Merkezi Daire Başkanı Dr. Suad Abdulmecid “Kampanya, aile planlaması hizmeti verilen her yerde, hastanelerde, sabit kliniklerde, uzak bölgelerdeki gezici kliniklerde ve köylerde uygulanacak. Kampanyada Mısırlı kadınların gelişiminin desteklenmesi, ailelerin ekonomik seviyesinin yükseltilmesi ve çocuk sahibi olma kararı başta olmak üzere kadınların karar verme imkanlarının artırılması amacıyla, kadın kulüplerinin el sanatları, deri eşyalar ve yerel mutfak ürünlerine yönelik sergiler de düzenlenecek” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya