Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Moskova, insansız hava araçlarıyla saldırıya uğradıktan sonra Rusya'nın iç güvenliğini tartışıyor

Moskova, insansız hava araçlarıyla saldırıya uğradıktan sonra Rusya'nın iç güvenliğini tartışıyor

Salı, 6 Aralık, 2022 - 17:45
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün gerçekleştirilen video konferans toplantısında (EPA)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin’in Ukrayna’nın son insansız hava aracı (İHA) saldırılarının ülke için tehlike oluşturduğunu söylemesinin ardından, bugün üst düzey Rus yetkililerle ‘iç güvenlik’ konusunu görüştü.

Günün erken saatlerinde yetkililer, Moskova'nın Kiev'i diğer iki havalimanına düzenlenen insansız hava aracı saldırılarından sorumlu tutmasından bir gün sonra, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Kursk bölgesindeki havalimanının yakınında bir İHA’nın düşürüldüğünü söyledi.

AFP’nin haberine göre, dün gerçekleşen İHA saldırıları olağanüstü, çünkü her iki yer de Ukrayna sınırından yüzlerce kilometre uzakta. Kremlin çok fazla ayrıntı vermeden, Putin’in ç güvenliğinin nasıl sağlanacağını tartışmak üzere Güvenlik Konseyi ile bir toplantı düzenlediğini açıkladı.

Kremlin Sözcüsü Dmirtiy Peskov, gazetecilere verdiği demeçte, yetkililerin, ülkeyi Ukrayna saldırılarından korumak için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Peskov, İHA saldırılarıyla ilgili bir soruya, “Ukrayna rejiminin bu tür terör eylemlerini sürdürmek için açıkça ilan ettiği politika elbette bir risk faktörü” şeklinde cevap verdi.

Kursk Bölge Valisi Roman Starovoyt, Ukrayna’nın Kursk’da bir havaalanına insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırıda petrol depolama tankının alev aldığını söyledi. Vali Starovoyt, saldırıda herhangi bir can kaybı yaşanmadığını ve tüm acil servis birimlerinin bölgede çalıştığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın, Saratov ve Ryazan yerleşim yerlerinin yakınlarında bulunan hava üslerine insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlediğini açıkladı.

Bakanlık, saldırıda 3 askerin öldüğünü, 4 askerin ise yaralandığını bildirerek, iki uçakta ise hafif hasar meydana geldiğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya