Celine Dion, nadir bir nörolojik hastalığa yakalandığını açıkladı

Kanadalı şarkıcı Celine Dion, nadir görülen bir nörolojik hastalık teşhisi konulmasının ardından konserlerine ara verdi.

Kanadalı şarkıcı Celine Dion (AFP)
Kanadalı şarkıcı Celine Dion (AFP)
TT

Celine Dion, nadir bir nörolojik hastalığa yakalandığını açıkladı

Kanadalı şarkıcı Celine Dion (AFP)
Kanadalı şarkıcı Celine Dion (AFP)

İnstagram hesabından Fransızca ve İngilizce yaptığı video paylaşımında Dion, spazmlara sebep olup yürüme ve şarkı söyleme yetisini etkileyen "katı kişi sendromuna" yakalandığını söyledi.
Dion, "Maalesef, spazmlar günlük hayatımın her adımını etkiliyor. Bazen yürümekte güçlük çekiyorum ve ses tellerimi normalde şarkı söylerken kullandığım gibi kullanamıyorum." dedi.
Sahnede olmayı, hayranlarını görmeyi ve şarkı söylemeyi özleyeceğini belirten Dion, "Gösterilerimde her zaman yüzde 100'lük performans sunarım ama şu anki durumum bunu sağlamaya elverişli değil." ifadesini kullandı.
Nadir görülen bir nörolojik hastalık teşhisi konulmasının ardından Dion, daha önce de geciken ve şubatta tekrar başlaması beklenen "Courage" turnesini ertelemek zorunda kaldı.
Dion'un 2023 baharında planlanan gösterileri 2024'e ertelendi ve yaz aylarındaki konserleri iptal edildi.
5 Grammy ve 2 Academy ödülü bulunan Dion, hafızalara kazınan "I'm Alive" ve "My Heart Will Go On" şarkılarıyla albümleri tüm zamanların en çok satan kadın sanatçısı.

Katı Kişi Sendromu
Katı kişi sendromu, yüksek ses veya hafif dokunuş gibi şeyler tarafından tetiklenebilen sert kaslara ve ağrılı kas spazmlarına neden olur.
Nedeni bilinmemekle birlikte, katı kişi sendromunun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırdığı "otoimmün hastalıklardan" olduğu düşünülüyor.Taylor Swift'in sevgilisinin özel jete ne kadar harcadığı hesaplandı

Kelce ve Swift'in karbon ayak izi, yoğun şekilde mercek altına alınıyor (AP)
Kelce ve Swift'in karbon ayak izi, yoğun şekilde mercek altına alınıyor (AP)
TT

Taylor Swift'in sevgilisinin özel jete ne kadar harcadığı hesaplandı

Kelce ve Swift'in karbon ayak izi, yoğun şekilde mercek altına alınıyor (AP)
Kelce ve Swift'in karbon ayak izi, yoğun şekilde mercek altına alınıyor (AP)

Havacılık uzmanları Travis Kelce'in Taylor Swift'le çıkarken, ABD genelindeki ve uluslararası özel uçuşlara 1 milyon dolardan fazla harcadığını tahmin ediyor.

Havacılık danışmanlarına başvuran The New York Post, eylülde ilişkilerinin kamuoyuna açıklanmasından bu yana Kelce'in Swift'i görmek için yaptığı özel jet gezilerine yaklaşık 1 milyon 210 bin dolar harcadığını hesapladı.

Kansas City Chiefs'in iç açık pozisyonunda oynayan futbolcu, Swift'in Eras Turnesi'nin kasımda gerçekleşen Arjantin ayağına yetişmek için cuma günü uçmuş ve pazartesi günü futbol antrenmanına zamanında geri dönmüştü.

Dallas merkezli havacılık uzmanı Richard Levy, The Post'a şöyle dedi:

Değişen bazı maliyetler var... Ama ABD'den uluslararası bir noktaya gidiş-dönüş uçmak için 10 koltuklu bir özel jet kiralamak yaklaşık 300 bin dolar tutar.

Chief'in şubatta Super Bowl'u kazanmasından sadece 10 gün sonra Kelce, Swift'in Avustralya'nın Accor Stadyumu'nda 21 Şubat'ta verdiği performansı yakalamak için Los Angeles'tan Sidney'e Hawaii aktarmalı bir uçak kiralamıştı.

Cirrus Havacılık Hizmetleri'nde havacılık uzmanı olan Michael Giordano, ABD'den Arjantin'e yapılan özel uçuşun muhtemelen 300 bin dolar civarında bir maliyeti olduğunu ve Los Angeles-Sidney ayağı için de 10 koltuklu bir jetin ücretinin genellikle 340 bin dolar olacağını doğruladı.

Giordano, martta Ohio'nun Cleveland şehrinden Singapur'a yapılan seyahatin de yaklaşık 570 bin dolara mal olduğunu tahmin ediyor.

7 Mart'taki 19 saatlik uçuş, Amerikan futbolu yıldızının arkadaşlarından oluşan bir grupla yapılmış ve muhtemelen yakıt ikmali için Dubai'de durulmuştu.

Küresel turnesindeki konserleri tamamlamak ve yeni erkek arkadaşının NFL maçlarına katılmak için bir kıtadan diğerine yolculuk yapan Swift'in özel jet seyahatleri yoğun bir şekilde mercek altına alınıyor. 

Swift'in sözcüsü The Independent'a yaptığı açıklamada şöyle demişti:

Turne başlamadan önce Taylor, turne de dahil tüm seyahatlerini dengelemek için gereken karbon kredisinin iki katından fazlasını satın aldı.

Bireylerin ya da şirketlerin sera gazı salımlarını "dengelemesini" sağlamayı amaçlayan karbon kredisi programları genellikle düzenlemeye tabi değil ve Swift'in, turne dışında da sık sık yaptığı özel jet seyahatlerini telafi etme amacıyla da kullanılıp kullanılmadıkları bilinmiyor.

Independent Türkçe


Şivan Perwer'den Aynur Doğan'a "Keça Kurdan" yasağı

Kolaj: Independent Türkçe
Kolaj: Independent Türkçe
TT

Şivan Perwer'den Aynur Doğan'a "Keça Kurdan" yasağı

Kolaj: Independent Türkçe
Kolaj: Independent Türkçe

Sanatçı Aynur Doğan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile ‘Keça Kurdan’ adlı şarkıyı seslendirmesinin Şivan Perwer tarafından yasaklandığını duyurdu.

Doğan'ın açıklaması şöyle:

Keça Kurdan” bizim için sadece bir şarkı değil; özgürlüğün, barışın, sevginin, ortaklaşa mücadelenin ve dayanışmanın coşkusu, yan yana çekilen halaylarımızın, dansımızın ortak ritmiydi. Kürt kadınının sesi, farklı kültürlerden kadınların biraraya gelerek oluşturdukları toplumsal bellek, birbirimize duyduğumuz ihtiyacın yeniden hatırlanışı, hafızamızın uyanışıydı belki. Kendimizce daha nice anlamlar yükledik… Bir zamanlar yasaklanmak istendi, denediler ama başaramadılar. Ancak bu defa, aşağıdaki mesajda belirtilen gerekçelerden ötürü Keça Kurdan’ı söylemem yasaklanmıştır. Çok kısa sürede gerçekleşecek bir konser organizasyonuna katılmam için bir davet yapıldı, yoğun programım nedeniyle katılmamın mümkün olamayacağı karşı tarafa iletildi ve ekibimiz alternatif olarak projeye bir video ile katkı sunmayı kendilerine önerdiler. Yoğunluğum sebebiyle geri dönüş yapamadığım bir talebin karşılığında uygulanan bu sansürün nihai değerlendirmesini siz değerli dinleyicilerime bırakıyorum. Gelinen noktada, dinleyicilerime olan saygım bu açıklamayı zaruri kılmıştır. Keça Kurdan artık sizlere emanet!

Doğan'ın paylaşımına eklediği mesajda Şivan Perwer adına Hakan Atay tarafından gönderilen mesajda ise talepler şöyle sıralandı:

merhaba, biliyorsun gecen aralık ortalarında Mamoste'nin 50. sanat yılı vesilesiyle belli başlı sanatçılardan bu çerçevede kiısa bir video mesajı talep etttiğimizi ve bu anlamda Aynur'dan da beklediğimizi sana telefonda söylemiştim.Sen Aynurla konuşup bugün,yarın gibi kısa bir süre içinde döneceğini söylemiştin ama bugüne kadar da bir dönüşünüz olmadı.

Shahram Nazeri basta olmak üzere Kamkars,Ahmet Güneştekin,Zara ve bir cok daha önemli sanatçı mesajlarıyla Marnoste Şivan'a moral kaynağı oldular. Fakat Aynur'dan herhangi bir cevap bile alamamak Mamoste'yi çok üzdü. Bu durumu büyük bir saygısızlık olarak yorumluyor. Bunun akabinde mamoste'nin onayı ve talebi doğrultusunda söyle bir kararı Aynur'a bildirmeni talep ediyoruz:

• Keça Kurdan sarkısının Aynur tarafından ne stüdyoda ne de sahnede bugünden itibaren yorumlanmasına izin vermiyoruz.

• Kalan Müzikten çıkan aynı isimli albüm dışındaki tüm Keça Kurda şarkı yorumlarının bütün audio ve YouTube başta olmak üzere video platformlarından 15 Şubat 2024 tarihine kadar silinmesini talep ediyoruz.

• Ortak proje yaptığınız başka kanallar,kurumlar da varsa sizin üzerinizden aynı şekilde 15 Şubat'a kadar kaldırılmasını talep ediyoruz. 15 Şubat 2024 tarihine kadar kaldırılmamış tüm audio ve video paylaşımlarının YouTube hak ihlalleri (Strike) üzerinden kaldırılacağını bilmenizi istiyoruz. Bundan dolayı dijital platformlarınızın bu strikelardan etkilenmesinin sorumluluğu 15 Şubat'tan itibaren size aittir.

Not: Ayrıca Kalan Müzikten çıkan Keça Kurdan dışındaki tüm yeni studio ve sahne yorumları da zaten izinsiz şekilde sizin tarafınızdan paylaşılıyordu.Hatta bir kaç kanalda Keç a Kurdan şarkısının künyesinde,kompozisyon'un Aynur tarafından bile yazıldığı gibi doğru olmayan bir bilgi yazılmıştı.
Bilginize.. 

Independent Türkçe

 


Beyoncé, yeni albümüne yönelik eleştirilere yanıt verdi

Beyonce, 2023'te Renaissance'ın galasında (Beyonce.com)
Beyonce, 2023'te Renaissance'ın galasında (Beyonce.com)
TT

Beyoncé, yeni albümüne yönelik eleştirilere yanıt verdi

Beyonce, 2023'te Renaissance'ın galasında (Beyonce.com)
Beyonce, 2023'te Renaissance'ın galasında (Beyonce.com)

Beyoncé, country müzikten ilham alan yeni bir albüm kaydetme kararına tepki gösterenlere, "Bu türe ilk adım attığımda karşılaştığım eleştiriler, bana konulan sınırlamaları aşarak ileriye gitmem için beni zorladı" diyerek karşılık verdi.

42 yaşındaki pop süperstarı, tam adı Act II: Cowboy Carter olan bir sonraki albümünün 29 Mart'ta yayımlanacağını daha önce duyurmuştu.

Bu albüm, 2022'de çıkan ve büyük övgü toplayan Act I: Renaissance'ın devamı niteliğinde.

Single Ladies'le ünlü şarkıcı, albümün çıkış tarihine 10 gün kala internet sitesi ve sosyal medya platformlarında bir açıklama yayımladı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

  • Bugün Act II'nun yayımlanmasına 10 günlük geri sayım başlıyor. TEXAS HOLD 'EM ve 16 CARRIAGES'ın tüm destekçilerine yürekten teşekkür ederim. Hot Country Songs listesinde bir numaralı tekliye sahip ilk siyah kadın olmaktan onur duyuyorum. Her birinizden gelen olağanüstü destek olmasaydı bu gerçekleşemezdi. Umuyorum ki bundan yıllar sonra bir sanatçının ırkının, müzik türleri yayımlamasıyla ilişkilendirilmesi anlamsız hale gelecek. 
  • Bu albüm 5 yılı aşkın bir süredir yapım aşamasında. Yıllar önce yaşadığım ve hoş karşılanmadığımı hissettiğim bir deneyimden doğdu... Ve hoş karşılanmadığım çok açıktı. Ancak bu deneyim nedeniyle country müzik tarihini daha ayrıntılı inceledim ve zengin müzik arşivimizi araştırdım. Müziğin dünya çapında bu kadar çok kişiyi bir araya getirebildiğini görmenin yanı sıra hayatlarının büyük bir kısmını müzik tarihimizi öğretmeye adamış bazılarının seslerini kuvvetlendirmesi iyi hissettiriyor.
  • Bu türe ilk adım attığımda karşılaştığım eleştiriler, bana konulan sınırlamaları aşarak ileriye gitmem için beni zorladı. Act II, kendime meydan okumamın ve bu çalışmanın bütününü oluşturmak adına türleri bükerek birbirleriyle harmanlamak için kendime süre tanımamın bir sonucu.
  • Albümde birkaç sürprizim var ve derin saygı duyduğum bazı muhteşem sanatçılarla işbirliği yaptım. Umarım kalbimi ve ruhumu; her ayrıntıya, sese akıttığım tüm sevgi ve tutkuyu duyabilirsiniz.
  • Bu albüme RENAISSANCE'ın devamı olarak odaklandım... Umarım bu müzik bir deneyim olur, gözlerinizi kapatıp baştan başlayabileceğiniz ve asla durmayacağınız başka bir yolculuk yaratır. Bu bir country albümü değil. Bu bir 'Beyoncé' albümü. Bu, Act II: COWBOY CARTER ve bunu sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum!

Beyoncé yeni albümünü ilk kez Super Bowl'da "Texas Hold 'Em" ve "16 Carriages" adlı iki country şarkısını sürpriz bir şekilde yayımladığı sırada duyurmuştu.

"Texas Hold 'Em" için hazırlanan tanıtım videosu, Wim Wenders'in 1984 yapımı yolculuk konulu filmi Paris, Texas'a saygı gösterisinde bulunmuştu.

The Independent'a konuşan Alman yönetmen şunları söylemişti:

Vay canına! Kim derdi ki, Teksas eyaletindeki Paris yerleşimine doğru uzun bir yolculuğa çıkan Travis bir Beyoncé hayranına dönüşecek! Poker masasında biraz şansla, mükemmel bir gün olabilir!

Independent Türkçe 

 


Netflix'in yeni dizisi daha gösterime girmeden izleyicileri böldü

Eleştirmenlere göre 3 Cisim Problemi'nin yüksek bütçesi, kitapların muazzam kapsamına ulaşmasını mümkün kılabilir (Netflix)
Eleştirmenlere göre 3 Cisim Problemi'nin yüksek bütçesi, kitapların muazzam kapsamına ulaşmasını mümkün kılabilir (Netflix)
TT

Netflix'in yeni dizisi daha gösterime girmeden izleyicileri böldü

Eleştirmenlere göre 3 Cisim Problemi'nin yüksek bütçesi, kitapların muazzam kapsamına ulaşmasını mümkün kılabilir (Netflix)
Eleştirmenlere göre 3 Cisim Problemi'nin yüksek bütçesi, kitapların muazzam kapsamına ulaşmasını mümkün kılabilir (Netflix)

Game of Thrones'un beyni David Benioff'la D.B.Weiss'ın Alexander Woo'yla birlikte yarattığı ve yüksek bütçesi nedeniyle sinema eleştirmenlerinin "Netflix'in büyük kumarı" diye adlandırdığı 3 Cisim Problemi (3 Body Problem), izleyicileri ikiye böldü. 

3 Cisim Problemi, bu yıl 15-22 Mart'ta Fransa'nın Lille kentinde gerçekleşen uluslararası dizi festivali Series Mania'nın açılışını yaptı.

"Potansiyel görüyorum ama..."

Diziyi izleyen aktör Malick Bauer, gösterimin ardından Variety'ye konuştu. Alman aktör "Çok iddialı bir dizi ve büyük bir ölçeği var" diyerek ekledi:

Çok fazla potansiyel görüyorum ama net bir yol göremiyorum.

Bu yılın uluslararası yarışmasının jüri üyelerinden biri olan 33 yaşındaki Bauer, Disney+'ın ilk Alman dizisi Sam - A Saxon'la tanınıyor.

"Yavaş ve aşırı karmaşık"

2023 yapımı Les Oubliettes adlı mini dizinin yönetmeni Bertrand Desrochers ise "Harika bir şey olabilir ama seyircinin zaman ayırıp ayrılmayacağıyla ilgili endişelerim var" dedi. 

Günümüz dizilerindeki en büyük sorunlardan biri bu: İnsanları hemen yakalamanız gerekiyor, aksi takdirde başka bir şey bulurlar. Çok mu yavaş? 2024'teki bir medya tüketicisi için evet. Bir sanatçı için hayır. Biraz Lost'u tekrar izlemek gibi. Ben beklemeye hazırım ama pazarın bunu takip edip etmeyeceğinden emin değilim.

Sektörden birçok oyuncu, isimlerini vermek istemeden dizinin ilk iki bölümünü "yavaş", "aşırı karmaşık" ve "soğuk" diye nitelendirdi.

"İki seçenek var"

Şarkıcı ve Disney+ dizisi Irrésistible'ın yıldızı Camélia Jordana ise "Gösterimden daha fazlasını öğrenmek isteyerek ayrıldım" diyerek ekledi: 

Herkes hakkında! Nasıl başladı, fikir nedir? Yapılış şekli itibariyla gerçekten iki seçenek var: Ya hiç anlamaz ve devam edersiniz ya da bu farklı zaman çizelgelerini takip etmeye çalışırsınız.

Variety'nin aktardığına göre pilot bölümden sonra birkaç kişi dizinin gösteriminden ayrıldı. Eleştirmenlere göre dizi, Game of Thrones izleyicilerini memnun etmese de kült statüsü kazanabilir. 

21 Mart'ta prömiyerini yapacak dizi, Liu Cixin'in 2008 tarihli roman serisinden uyarlandı. Ödüllü roman, 1960'larda Çinli bir bilim insanının verdiği bir kararın sonuçlarını ele alıyor.

Benedict Wong, Jess Hong ve Eiza González dizinin başrollerinde yer alırken oyuncu kadrosunda Jonathan Pryce, Liam Cunningham ve John Bradley gibi birçok Game of Thrones yıldızı da bulunuyor.

Wall Street Journal'ın aktardığına göre dizinin ilk sezonunda her bir bölümün maliyeti yaklaşık 20 milyon dolar. Bu da Netflix'in, 3 Cisim Problemi'nin 8 bölümden oluşan ilk sezonuna 160 milyon dolar harcadığı anlamına geliyor.

Netflix, bir diğer rekortmen dizisi One Piece için de bölüm başına 18 milyon dolar harcamıştı.

Independent Türkçe, Wall Street Journal, Variety


Zayn Malik, kızıyla spot ışıklarından uzakta geçirdiği hayatı anlattı

Fotoğraf: AFP
Fotoğraf: AFP
TT

Zayn Malik, kızıyla spot ışıklarından uzakta geçirdiği hayatı anlattı

Fotoğraf: AFP
Fotoğraf: AFP

Zayn Malik, kızı Khai'yle spot ışıklarından uzaktaki hayatı hakkında samimiyetle konuştu.

One Direction'ın eski üyesi, Hot Ones'ın 14 Mart'ta çıkan bölümünde süper model Gigi Hadid'le üç yaşındaki kızlarını nasıl yetiştirdiklerini ve Pensilvanya kırsalında ona nasıl huzurlu bir çocukluk yaşatmaya çalıştıklarını anlattı. Eğlence sektörünün koşuşturmacasından uzak kalmak, yakında çıkacak 4. stüdyo albümü Room Under The Stairs'in yazım sürecini doğrudan etkilemiş.

Malik, sunucu Sean Evans'a "Bence genel olarak hayat, yazma sürecinizi etkileyebiliyor" diye açıkladı.

Konuşacak bir şeylerinizin olması için yaşamanız ve bir şeylere göğüs germeniz gerekiyor. Bu yüzden evet, Pensilvanya ortamının yazım sürecim üstünde kesinlikle etkisi oldu.

Şarkıcı "Böyle bir his taşıyor, sakinliği var, sanki içe dönük, bilinçli bir şeyler oluyor" diye devam etti.

Ve insanlar bunu dinleyeceği için gerçekten heyecanlıyım çünkü daha önce yaptığım her şeyden gerçekten farklı, son derece kişisel.

Bu röportaj, geçen temmuzda Alex Cooper'ın Call Her Daddy adlı podcast'ine katılarak 6 yıl sonra ilk röportajını veren, Dusk Til Dawn'la tanınan şarkıcı için nadir görülen bir durum. O zaman Cooper'a konuşan Malik, One Direction'dayken içine fırlatıldığı boğucu, devasa şöhretten sonra gerçekten daha fazla mahremiyet arzuladığını açıklamıştı.

Sunucuya "Grupta aşırı derecede teşhir edildiğimizi hissediyorum" demişti.

Bu yüzden mesela röportaj bile vermek zorunda olmayacağım şekilde kendime zaman ayırdım.

Şarkıcı, kızına örnek olmak istediği için kaygı ve korkularıyla doğrudan yüzleşme cesaretini bulduğunu da sözlerine eklemişti.

Malik, "Kızım doğduğundan beri aklımdaki temel şey ona iyi bir örnek olmaya çalışmak" diye itiraf etmişti.

Bu röportajı bile bu yüzden yapıyorum, biliyor musunuz? Eskiden böyle bir konuşma yaparken çok kaygılanırdım. Ve onun bana bakıp 'Babam bunu yapıyor' diyebilmesini istiyorum.

Khai'nin yumuşak tarafını ortaya çıkardığını da eklemişti. Şarkıcı, "Bana sürekli baba şakaları yaptığım söyleniyor" diye açıklamıştı.

Ve ben de bunu kabulleniyorum. Sadece 'Sorun değil. Sıkıntı yok.' diyorum.

Eylül 2020'de Hadid ve Malik'in kızlarını evde doğumla dünyaya getirdiği bildirilmişti. O zaman Malik, artık X diye bilinen Twitter'da müjdeli haber hakkında paylaşım yapmıştı. Malik platformda "Kız bebeğimiz burada, sağlıklı ve güzel" diye yazmıştı.

Şu anda nasıl hissettiğimi kelimelere dökmeye çalışmak imkansız bir iş olurdu. Bu minik insana duyduğum sevgi aklımın alamayacağı kadar büyük. Onu tanıdığıma minnettarım, onun benim olduğunu söylemekten gurur duyuyorum ve birlikte geçireceğimiz hayat için şükrediyorum, öptüm.

Independent Türkçe


Stephen King yeni bilimkurgu dizisi için "mükemmele yakın" dedi

Dizinin başrollerindeki Noomi Rapace ve James D'Arcy'ye Breaking Bad'le tanınan Jonathan Banks de eşlik ediyor (Apple TV+)
Dizinin başrollerindeki Noomi Rapace ve James D'Arcy'ye Breaking Bad'le tanınan Jonathan Banks de eşlik ediyor (Apple TV+)
TT

Stephen King yeni bilimkurgu dizisi için "mükemmele yakın" dedi

Dizinin başrollerindeki Noomi Rapace ve James D'Arcy'ye Breaking Bad'le tanınan Jonathan Banks de eşlik ediyor (Apple TV+)
Dizinin başrollerindeki Noomi Rapace ve James D'Arcy'ye Breaking Bad'le tanınan Jonathan Banks de eşlik ediyor (Apple TV+)

Efsanevi korku yazarı Stephen King, Apple TV+'ın yeni psikolojik gerilim dizisinden övgüyle bahsetti. 

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan Amerikalı yazar, Twitter'daki 7 milyonu aşkın takipçisine sık sık film, dizi ve kitap önerilerinde bulunuyor.

76 yaşındaki korku yazarı, Noomi Rapace'in başrolde yer aldığı ve hafızasında açıklanamayan boşluklar olan bir astronotu canlandırdığı Constellation'ı desteklediğini açıkladı.

48 yaşındaki oyun yazarı ve senarist Peter Harness'ın yarattığı ve kaleme aldığı 8 bölümlük psikolojik gerilim, İsveçli aktris Rapace tarafından canlandırılan astronot Jo'yu merkeze alıyor.

Aksiyon dolu 8 bölümlük dizi, insan psikolojisinin karanlık yönlerini keşfederken bir yandan da bir kadının kaybettiği şeyleri geri almak için ne kadar ileri gidebileceğini gözler önüne seriyor.

Eleştirmenler Constellation için "Bu dizide hiçbir şey göründüğü gibi değil" yorumunu yapıyor.

King, Twitter hesabından bilimkurgu ve gerilim dizisi hakkındaki övgü dolu yorumunu paylaştı. Sadece ilk iki bölümü izlediğini belirten King, bunların "neredeyse mükemmel, heyecanlı ve inandırıcı" olduğunu söyledi.

King, dizinin diğer bölümlerinin ne getireceği konusunda merakını gizlemedi:

Asıl soru inişe geçip geçmeyeceği.

Constellation hakkında yapılan yorumlara göre, dizinin girişi Apollo 13 gibi uzay filmlerini andırıyor. Bölümler büyük bir gizem oluştursa da uzay odaklı ilk kısım, dizinin bütününü temsil etmiyor. 

Constellation, 21 Şubat'ta ilk üç bölümüyle dünya prömiyerini yaptı. 27 Mart'a kadar her çarşamba Apple TV+'ta haftada bir bölüm gösterime girecek.

King, geçen ay takipçilerine Grinin Elli Tonu'nun yıldızı Jamie Dornan'ın başrolde olduğu The Tourist'i önermişti.

Ünlü yazarın tavsiye ettiği diziler arasında Fargo, Painkiller ve Idris Elba'nın başrolde olduğu Hijack de yer alıyor.

Independent Türkçe, ScreenRant, NPR


Ünlü aktör, Taylor Swift'in The Beatles kadar büyük olduğunu söyledi

Taylor Swift (AFP)
Taylor Swift (AFP)
TT

Ünlü aktör, Taylor Swift'in The Beatles kadar büyük olduğunu söyledi

Taylor Swift (AFP)
Taylor Swift (AFP)

Adam Sandler, Taylor Swift'in yanındayken hâlâ kalakaldığını ve onu gördüğünde biraz "gerildiğini" itiraf etti.

Büyükler'in (Grown Ups) yıldızı, idolleştirerek büyüdüğü ünlülerden ve yeni yıldızların onun üzerinde genellikle aynı etkiyi yaratmadığından bahsetti.

Öte yandan aktör ve komedyen, 21. yüzyıldan bir pop yıldızının kendisini hâlâ hayranlık içinde bıraktığını itiraf etti.

SiriusXM'deki Conan O'Brien Needs a Friend programında konuşan Sandler "Biliyor musunuz bu kişi Taylor Swift çünkü çocuklarım için ifade ettiği şeyden dolayı biraz geriliyorum" dedi.

Sadece çocuklarım için işleri batırmak istemediğimden. Bu yüzden biraz 'Taylor, Taylor' gibi oluyorum, sanki biraz fazla yüksek sesle konuşuyormuşum gibi. Elimden geldiğince sakin kalamıyorum.

Sunucu Conan O'Brien "Evet, bunu anlayabiliyorum. Evet, yani o artık tamamen başka bir seviyede" diye cevap verdi.

Mutlu Gilmore'la (Happy Gilmore) tanınan ve eşi Jackie Sandler'dan Sadie ve Sunny adında iki kızı olan oyuncu, Swift'in popülaritesini 1960'lardaki "Beatlemania"ya (The Beatles çılgınlığı) benzetti.

Millet ondan The Beatles gibi bahsediyor. Yani abi, ses getiren o kadar çok hit şarkı yaptı ki çocuklarımın bilmediği tek bir kelime bile yok.

Hollywood yıldızı daha önce Swift'in rekor kıran Eras Turnesi konserlerinde çocuklarıyla birlikte görülmüş ve The Eras Tour: The Movie'nin galasına katılmıştı.

Ocakta Halkın Seçimi (People's Choice) İkon Ödülü'nü alan Sandler, "Yaşayan En Seksi Erkek" ödülünü kazandığını düşünerek komik bir hata yapmıştı.

50 İlk Öpücük'le (50 First Dates) tanınan oyuncu menajerini yanlış duyduğunu ve kendisine ikon ödülünü değil de bu ödülü aldığını söylediğini sanarak bir konuşma hazırladığını söylemişti.

Önceden yazılan açıklamasında "Benim adım Adam Sandler ve ben yaşayan en seksi erkeğim, bir 'Aynen öyle' alabilir miyim?" diye yazıyordu.

Beni bu yıl tüm ülkemizi en çok azdıran ve çift ya da üçlülerin, fantezi amaçlı rol yaparken ya da vıcık vıcık zamanlar geçirirken yatak odasında açık ara en çok konuştuğu kişi olarak seçtikleri için People Magazine'in seksilik ve cinsel çekicilik akademisi üyelerine teşekkür etmek istiyorum.

Oyuncu "Bir 'Aynen öyle' daha alabilir miyim?" diye eklemişti.

Nezaket göstermeye çalışıyorum People Magazine ama itiraf etmeliyim ki şu anda aklıma üç kelime geliyor: 'Artık zamanı gelmişti!' Adam Sandler onlarca yıldır seksilerin yedek kulübesinde sabırla bekliyor.

Pollstar'ın 2023 yılsonu listelerine göre Taylor Swift'in Eras Turnesi bir milyar dolarlık sınırı aşan ilk turne olmuştu.

Önceki haftalarda Swift, Grammy Ödülleri tarihinde Yılın Albümü ödülünü 4 kez kazanan ilk kişi olmuştu.

10. stüdyo albümü Midnights'la gecenin en büyük ödülünü alan ABD'li megastar, daha önce 2009'da Fearless'la, bundan 6 yıl sonra 1989 adlı albümüyle ve en son da 2020'de Folklore'la bu ödülü kazanmıştı.

Independent Türkçe

 


Netflix, Oscarlı yıldızın aksiyon dizisinin fişini çekti

Eleştiri derleme sitesi Rotten Tomatoes'da 84 puan alan dizi, süreleri 48 ve 69 dakika arasında değişen 8 bölümden oluşuyor (Netflix)
Eleştiri derleme sitesi Rotten Tomatoes'da 84 puan alan dizi, süreleri 48 ve 69 dakika arasında değişen 8 bölümden oluşuyor (Netflix)
TT

Netflix, Oscarlı yıldızın aksiyon dizisinin fişini çekti

Eleştiri derleme sitesi Rotten Tomatoes'da 84 puan alan dizi, süreleri 48 ve 69 dakika arasında değişen 8 bölümden oluşuyor (Netflix)
Eleştiri derleme sitesi Rotten Tomatoes'da 84 puan alan dizi, süreleri 48 ve 69 dakika arasında değişen 8 bölümden oluşuyor (Netflix)

Netflix, Oscar ödüllü oyuncu Michelle Yeoh'lu suç draması The Brothers Sun'ı tek bir sezonun ardından iptal etti.

Tayvanlı organize suç örgütleri etrafında dönen ve Güney Kaliforniya'nın San Gabriel Vadisi'nde geçen aksiyon dizisi, 4 Ocak'ta gösterime girmişti. 

Dizi, Glee ve Pose'daki çalışmalarıyla tanınan Brad Falchuk ve Byron Wu tarafından yaratılmıştı. Deadline'ın aktardığına göre Falchuk ve Wu, aksiyonun yürütücü yapımcılığını da üstlenmişti.

The Brothers Sun'da 61 yaşındaki Malezyalı aktrisin yanı sıra Justin Chien, Sam Song Li, Highdee Kuan ve Joon Lee de rol alıyordu.  

Netflix, 16 yaşından küçüklere uygun olmadığını belirttiği dizinin konusunu şöyle özetlemişti:

Taipei'deki bir çetenin üyesi, inatçı annesini ve olaylardan bihaber olan erkek kardeşini hedef alan gizemli bir düşmana karşı onları korumak için Los Angeles'a gider.

Geçen yıl Her Şey Her Yerde Aynı Anda'yla (Everything Everywhere All At Once) Oscar alan ilk Asyalı kadın olarak tarihe geçen Yeoh, dizideki performansıyla da eleştirmenlerin beğenisini kazanmıştı.

İzlenme listelerinde yükselmiş ancak tutunamamıştı

Yeoh, Asyalı oyuncuların başrolde olduğu bir dizide yer almaktan heyecan duyduğunu söylemişti.

Variety'ye konuşan Malezyalı oyuncu, "Son birkaç yıldır farklı roller için mücadele ediyor ve hepimizin masada bir koltuğa sahip olmayı hak ettiği bir giriş noktası bulmayı umuyordum" diyerek eklemişti:

Sadece son birkaç yıldır Asyalıların hikayelerinin daha fazla anlatıldığını görüyorsunuz.

Dizi, Netflix'in İngilizce diziler listesinde ilk 10'da 5 hafta kalarak 2 numaraya kadar yükselmişti. Ancak dizinin haftalık izlenme sayısı 7 milyonun altında kalmış ve listedeki son iki haftasında 2 milyonun altına düşmüştü.

Hollywood Reporter'ın televizyon eleştirmeni Angie Han, incelemesinde dizinin "bol miktarda şiddet içeren aksiyon ve dramatik ters köşeler sunduğunu ama her şeyden önce iyi vakit geçirmeyi amaçladığını" yazmıştı.

 Independent Türkçe, Deadline, Daily Mail, Variety, Hollywood Reporter


Yeni Karate Kid filminin kadrosuna ödüllü aktör de katıldı

Kült filmde Pat Morita'nın canlandırdığı usta Miyagi, karete öğretirken meşhur "Cilala, parlat, cilala, parlat" repliğini tekrarlamıştı (Columbia Pictures)
Kült filmde Pat Morita'nın canlandırdığı usta Miyagi, karete öğretirken meşhur "Cilala, parlat, cilala, parlat" repliğini tekrarlamıştı (Columbia Pictures)
TT

Yeni Karate Kid filminin kadrosuna ödüllü aktör de katıldı

Kült filmde Pat Morita'nın canlandırdığı usta Miyagi, karete öğretirken meşhur "Cilala, parlat, cilala, parlat" repliğini tekrarlamıştı (Columbia Pictures)
Kült filmde Pat Morita'nın canlandırdığı usta Miyagi, karete öğretirken meşhur "Cilala, parlat, cilala, parlat" repliğini tekrarlamıştı (Columbia Pictures)

2024'ün beklenen yapımlarından biri olan yeni Karate Kid filmi, oyuncu kadrosuna önemli bir isim daha ekledi. 

Hayranların heyecanla beklediği yapım, popüler Netflix dizisi Cobra Kai'ı da içeren dövüş sanatları serisinin 6. filmi olacak. 

Robert Mark Kamen tarafından yazılan ve John G. Avildsen tarafından yönetilen 1984 yapımı ilk filmin başrollerinde Ralph Macchio, Pat Morita, Elisabeth Shue ve William Zabka yer almıştı.

The Karate Kid, dul annesiyle birlikte Los Angeles'ın Reseda mahallesine taşınan New Jerseyli genç Daniel LaRusso'nun hikayesini anlatıyordu.

Serinin yeni filmi, ilk "karateci çocuk" Daniel LaRusso'yu yeniden canlandıracak Ralph Macchio'yla 2010 yapımı yeniden çevrimde bilge dövüş sanatları akıl hocası Bay Han rolünü yeniden oynayacak Jackie Chan'i bir araya getirecek.

10 yıldır film çekmeyen aktör kadroya katıldı

Hollywood Reporter'ın haberine göre Joshua Jackson, Karate Kid serisinin yeni filmie resmen dahil oldu.

45 yaşındaki aktörün hangi rolü oynayacağı belli olmasa da filmin ana karakterlerinden birini canlandıracağı aktarılıyor.

Jackson, en son 2015 yapımı Sky'da başrolde yer almış ve bu filmde eski sevgilisi Diane Kruger ve Norman Reedus'la birlikte oynamıştı.

1990'ların sevilen gençlik dizilerinden Dawson's Creek'le meşhur olan Amerikalı aktör, neredeyse 10 yıldır hiçbir filmde rol almamıştı.

6 sezon boyunca devam eden Dawson's Creek, 5 Oscar adayı aktris Michelle Williams, Tom Cruise'un eski eşi Katie Holmes ve James Van Der Beek gibi isimleri de meşhur etmişti.

Netflix dizilerinin yönetmeni çekecek

Karate Kid serisinin yeni filmini, I'm Not Okay With This ve The End of the F***ing World gibi Netflix dizileriyle tanınan Jonathan Entwistle yönetecek.

Karen Rosenfelt'in yapımcılığını üstlendiği filmin vizyon tarihi 13 Aralık olarak belirlendi.

Jackson, televizyon dünyasının aranan isimlerinden biri ve genellikle ciddi ya da karanlık karakterlere hayat veriyor. 

Yakın zamanda Öldüren Cazibe'nin (Fatal Attraction) dizi uyarlamasında da rol alan Jackson, gerçek olaylardan esinlenen Dr. Death'teki performansıyla 2022 Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü'nü kazanmıştı. 

HBO dizisi Little Fires Everywhere'de Reese Witherspoon ve Kerry Washington'la birlikte rol alan aktör, Showtime'ın Emmy ödüllü draması The Affair'de de başrol oynamıştı.

Independent Türkçe, Hollywood Reporter, Daily Mail, ScreenRant

 


ırkçılığın yaygın olduğu dönemde Oscar kazanan ilk siyahi: Hattie McDaniel

ırkçılığın yaygın olduğu dönemde Oscar kazanan ilk siyahi: Hattie McDaniel
TT

ırkçılığın yaygın olduğu dönemde Oscar kazanan ilk siyahi: Hattie McDaniel

ırkçılığın yaygın olduğu dönemde Oscar kazanan ilk siyahi: Hattie McDaniel

Oscar ödüllü ilk Afrikalı-Amerikalı oyuncu Hattie McDaniel'in yeğeni Kevin John Goff, büyük teyzesinin kariyeri boyunca ırkçılıkla mücadele ettiğini belirterek, "İlk olmak zordur, tıpkı daha önce hiç gidilmemiş bir dağda patika açmak gibi. Hattie için hiç patikası olmayan yoldan gitmek zorlu bir yolculuk olacaktı, bunu biliyordu ve hazırlıklıydı." dedi.

AA'nın Hollywood sinemasında oyunculara yönelik ırk ayrımcılığını konu aldığı 2 haberden oluşan "Hollywood'un ötekileri" başlıklı dosyasının ikinci haberinde, anne ve babası köle olarak doğan aktris, şarkıcı ve radyo sanatçısı Hattie McDaniel'in siyahi bir kadın olarak Hollywood'a uzanan kariyeri ve bu yolda ırkçılığa karşı verdiği mücadele ele alındı.

Hattie McDaniel'in kız kardeşi Etta McDaniel'in torunu olan ABD'li film yapımcısı ve aktör Kevin John Goff, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyük teyzesi Hattie McDaniel'in Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti) filmindeki performansıyla Akademi Ödülü'ne (Oscar) aday gösterilen ve kazanan ilk siyahi kadın olduğunu vurgulayarak, bunun Amerikan sinema tarihinde dönüm noktası olduğunu söyledi.

Goff, Hattie McDaniel'in ABD'nin Wichita kentinde 13 çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak 10 Haziran 1893'te dünyaya geldiğini dile getirerek, "Hattie'nin serüveni muhtemelen doğduğu andan itibaren başladı. Hep eğlendirmek isterdi. Daha küçük bir kızken bile ailesini ve arkadaşlarını eğlendirirdi. Hayatının en başından itibaren ne olmak istediğini biliyordu." diye konuştu.

Ünlü oyuncunun siyahi karşıtı ırkçılığın yaygın olduğu bir dönemde yetiştiğine dikkati çeken Goff, "O dönem beyazlar, siyahileri Jim Crow (kıt akıllı, ilkel bir siyahi tiplemesi) olarak adlandırıyordu. Jim Crow, bir tür ırkçılık biçimiydi. Hatta Jim Crow yasaları vardı. Örneğin, beyazlarla ayrı çeşmelerden su içmeniz gerekiyordu. Beyaz meslektaşlarına sunulan ama siyahilere sunulmayan fırsatlar vardı. O, en başından 1952'de ölünceye kadar bu dünyada büyüdü." ifadesini kullandı.

- "Eğer siyahi bir oyuncuysanız, alabileceğiniz belirli türde roller vardı"

Goff, Hattie McDaniel'in kariyerine şarkıcı ve söz yazarı olarak başladığını aktararak, Hattie'nin 1910'lu yıllardan itibaren oyuncu olarak film sektörüne girmek istediğini ancak aldığı küçük rollerden kazandığı para kendisine yetmediği için ev işlerine gittiğini kaydetti.

McDaniel'in filmlerde genellikle hizmetçi rolünde olduğuna işaret eden Goff, şunları aktardı:

"Hattie gerçek hayatta da hizmetçilik yaptı. Evleri temizledi, beyaz aileler için yemek pişirdi. Hayatta kalmak için her türlü işi yapıyordu. Bu onun için kesinlikle hayatta kalma mücadelesiydi. İlk olmak zordur, tıpkı daha önce hiç gidilmemiş bir dağda patika açmak gibi. Hattie için hiç patikası olmayan yoldan gitmek zorlu bir yolculuk olacaktı, bunu biliyordu ve hazırlıklıydı. Bir bakıma, bu tür şeylerin onu rahatsız etmesine izin vermedi."

Goff, McDaniel'in çok çalışarak, ilk kez 1932'de bir hizmetçiyi canlandırdığı The Golden West'te (Altın Batı) çıkış yaptığını dile getirerek, "İç savaşta yaralanan ve hayatının geri kalanında bu yarayı taşıyan babasının izinden gittiğini düşünüyorum. Babasının acı çekmesine ve ağır yaralı olmasına rağmen yine de dışarı çıkıp ağır işlerde çalışmasına şahit olmuştu. Sanırım Hattie asla vazgeçmemek için bu dürtü ve tutkuyu aldı. Hollywood'la ilgilenmeye başladığında pes etmek nedir bilmiyordu." ifadesini kullandı.

Şöhreti arttıkça McDaniel'in hizmetçi rollerinde yer almasının, siyahi hareketin tepkisini çektiğine değinen Goff, "Bu onun suçu değildi. Eğer siyahi bir oyuncuysanız, alabileceğiniz sadece belirli türde roller vardı. Bir uşak veya hizmetçi olurdunuz. Birinin evini temizlerdiniz. Belki pamuk tarlasında çalışırdınız ve pek de zeki olmayan biri gibi muamele görürdünüz. Bu, beyaz toplumun ve beyaz Hollywood'un siyahi oyuncu ve siyahi insanlara muamele etme şekliydi." diye konuştu.

- "Filmin Atlanta'daki galasına davet edilmemesi eminim ki onu incitmiştir"

Goff, Hattie McDaniel'in kariyerinde 1939 yapımı Rüzgar Gibi Geçti filminin kritik öneme sahip olduğunu vurgulayarak, "Rüzgar Gibi Geçti 1939'da gösterime girdiğinde gelmiş geçmiş en büyük filmdi. Herkes film hakkında konuşuyor, herkes izlemek istiyor, her oyuncu işin içinde olmayı diliyordu. Hattie, halihazırda birkaç filmde rol almıştı ama bu onun en büyük fırsatı olacaktı." dedi.

McDaniel'in filmde Mammy adında bir dadıyı canlandırdığını ifade eden Goff, şöyle devam etti:

"Hattie böyle bir filmde yer almanın, diğer siyahi sanatçıların da daha fazla imkana sahip olması adına muhteşem bir fırsat olacağını biliyordu. Çünkü o zamana kadar siyahi aktörler yalnızca belirli rol ve filmlerde yer alabiliyordu. Siyahi biri hiçbir zaman başrol alamazdı, başrolü oynayabileceği düşünülmezdi. Bu yüzden gerçekten harika bir performans sergilemesi gerektiğini biliyordu ki böylece dünyanın gözlerini açabilsin ve insanlar 'Ben siyahiyim ve bu büyüklükte bir filmin üstesinden gelebilirim' mesajını alsın. O bunu yaptı."

McDaniel'in, filmin Atlanta'daki galasına kentteki ayrımcı Jim Crow yasaları nedeniyle katılmadığının altını çizen Goff, şunları söyledi:

"Eminim incinmiş ve davet edilmemek ona iyi hissettirmemiştir. Filmdeki rol arkadaşı Clark Gable, Hattie ile birlikte filmdeki diğer siyahi oyuncuların davet edilmediğini öğrendiğinde, 'Pekala ben de gitmiyorum' dedi. Hattie adil olmayan şekilde muamele görüyordu ama yine de rol arkadaşına ve başrol oyuncusuna 'Hayır, gitmen ve filmi temsil etmen gerekiyor, sen filmin büyük bir parçasısın' dedi. Bu durum, kendisi için hoş olmayan durumlarda bile cesaretli olduğunu ve bunun başkalarına da yansımasını istemediğini gösteriyor."

- "Siyahi olduğu için Hollywood mezarlığına defnedilemedi"

Rüzgar Gibi Geçti filmindeki Mammy karakterinin büyük teyzesine "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" dalında Akademi Ödülü kazandırdığını dile getiren Goff, "Bunun büyük bir an olduğunu ve tarih yazdığını biliyordu. Ödülü almak için çıktığında gözyaşları içindeydi ve konuşmasını zar zor bitirebildi. Sesinden ne kadar duygusal olduğunu anlayabiliyordunuz." diye konuştu.

Goff, Hattie McDaniel'in Oscar ödülünün 1970'lerin başında kaybolduğu bilgisini vererek, "Babamın görmek istediği şeylerden biri buydu, yıllar önce vefat etti ama Akademi'nin bu ödülü yenisiyle değiştirdiğini görmek istiyordu ve bu gerçekleşti. Oscar’ı 1 Ekim'de Washington DC'deki Howard Üniversitesi'nde değiştirdiler. Ben de o törende yer almak için oradaydım. Hattie'nin Oscar'ı geri geldi." şeklinde konuştu.

Meme kanseri nedeniyle 26 Ekim 1952'de hayatını kaybeden Hattie McDaniel'in, Oscar ödüllü bir sanatçı olmasına rağmen son isteğinin ırkçı nedenlerle reddedildiğinin altını çizen Goff, sözlerini "Hattie, Hollywood mezarlığına gömülmek istemişti ama 'Hayır, buraya defnedilmene izin vermeyeceğiz. Siyahileri kabul etmiyoruz.' demişler. Yani hayatı boyunca bu tür şeylerle karşılaştı. Buna alışkın olduğunu söylemek istemiyorum ama bu tür şeylere hazırlıklı olduğunu ve üstesinden gelebildiğini düşünüyorum." şeklinde tamamladı.