Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı, muhalefeti seçimlerin ikinci turunu engellemeye çalışmakla suçladı

Tunus Cumhurbaşkanı, muhalefeti seçimlerin ikinci turunu engellemeye çalışmakla suçladı

Perşembe, 5 Ocak, 2023 - 10:30
AA

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, muhalefetteki bazı partileri, 17 Aralık’ta düzenlenen genel seçimlerin ikinci turunu engellemeye çalışmakla suçladı.

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Said’in İçişleri Bakanı Tevfik Şerafeddin ve Ulusal Güvenlik Genel Müdürü Murad Saidan ile bir araya geldiği belirtilerek, toplantıda "ülkedeki güvenlik durumu, hukuka aykırı hareketler ve bir dizi siyasi oluşumun desteklediği lobilerin milli güvenliği ihlal etme girişimlerinin" elde alındığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cumhurbaşkanı Said, “Birtakım partiler, ülkedeki siyasi krizi körüklemek ve devletin istikrarını baltalamak için parlamento seçimlerin ikinci turunu engelleme çabası içerisinde.” ifadelerini kullandı.

Genel seçimlerin ikinci turunu engelleme girişimi arasında halka para dağıtan ve iktidara karşı kışkırtan tarafların olduğunu dile getiren Said, devletin iç ve dış güvenliğine karşı "komplo kurma ve ülkeyi kaosa sürükleme girişiminin" özgürlük tanımının içinde bulunmadığını kaydetti.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Kays Said'in suçlama yönelttiği partilerle ilgili isim verilmedi.


Tunus’ta iki turlu seçim sistemi

Tunus'ta 15 Eylül'de Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından duyurulan yeni seçim yasasına göre Mecliste daha önce 217 olan sandalye sayısı 10'u diasporada olmak üzere 161'e indirilmişti.

İki turlu seçim sisteminin benimsendiği yeni yasaya göre, adayların ilk turda milletvekili seçilebilmesi için oyların yarıdan bir fazlasını alması gerekiyor.

Bu oy oranı sağlanamazsa nihai sonuçların açıklanmasının ardından en yüksek oyu alan iki adayın katılacağı ikinci tur seçimleri yapılıyor.

Seçim yasasının açıklanmasından sonra birçok siyasi parti seçimleri boykot edeceklerini bildirmişti.

9 milyon 136 bin 502 seçmenin bulunduğu Tunus'ta, 17 Aralık’ta düzenlenen erken genel seçimlerin ilk turuna katılım yüzde 11,22 olarak açıklanmıştı.

Seçimlerin ikinci turunun nihai sonuçların açıklanacağı 19 Ocak’tan sonra yapılması bekleniyor.

Seçimlere "rekor seviyedeki" düşük katılımın ardından muhalefet partileri, "Kays Said’in meşruiyetini kaybettiğini bu nedenle Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınması" çağrısı yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya