Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus: Parlamento seçimlerinde yarışan iki adaya hapis cezası verildi

Tunus: Parlamento seçimlerinde yarışan iki adaya hapis cezası verildi

Cuma, 6 Ocak, 2023 - 17:45
Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Faruk Buasker, parlamento seçimlerinin ilk tur sonuçlarını açıklarken (EPA)

Tunus Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Sözcüsü Muhammed et Telili bugün, yargının, seçimlere katılan iki kişiye 3 ila 5 yıl arasında değişen hapis cezası verdiğini söyledi. Sözcü, söz konusu adayların seçmenlere rüşvet teklif ederek suç işlediklerini söyledi.

Sözcü, bazı seçmenlerin parlamento seçimleri için iki adaydan para aldıklarını itiraf etmelerinin ardından semenlerin bir ila iki yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığını söyledi. Tunus’ta ikinci tur seçimlerin bu ay sonunda yapılması ve 131 sandalye için 262 adayın yarışacağı seçim kampanyasının 20 Ocak'ta başlaması bekleniyor.

Sousse bölgesinde seçimin ilk turunu kazanan adaylardan birine yöneltilen suçlamalarla ilgili olarak bilgi sahibi bir kaynak, sanığın dün akşam tutuklandığını ve adayın ömür boyu adaylıktan mahrum edildiğini kaydetti. Kaynak, aynı zamanda adaylardan para alan seçmenlerin ise 10 yıl süreyle oy kullanamayacağını aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya