Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve Güney Kore iş birliği gelişiyor

BAE ve Güney Kore iş birliği gelişiyor

İş birliğini ve stratejik projeler geliştirmek için BAE ve Güney Kore arasında görüşmeler gerçekleştirildi
Pazartesi, 16 Ocak, 2023 - 09:15

BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Âl Nahyan ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, iki ülke arasındaki işbirliğini çeşitli alanlarda geliştirme fırsatlarıyla ilgili görüştüler. Bu görüşmeler, iki ülkeyi birleştiren özel stratejik ilişkilerin yanı sıra ortak ilgi alanına giren birçok bölgesel ve uluslararası mesele çerçevesinde gerçekleştirildi.

Taraflar, gelecek planları dahilinde, yenilenebilir enerji ve her iki ülkeyi ilgilendiren diğer hayati alanlar ile birlikte yatırım, ekonomi, bilim, kültür ve ileri teknoloji alanlarında iki ülke arasındaki çeşitli işbirliği yollarını geliştirmeyi tartıştı.

Görüşmeler, BAE Devlet Başkanı'nın başkent Abu Dabi'de Kore Devlet Başkanı'nı kabulü sürecinde yapıldı. Yeol, “ziyaretinin, iki ülkeyi on yıllardır bir araya getiren özel stratejik ilişkilere güçlü bir katkı olmasını istediğini” vurguladı.

BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Âl Nahyan ise görüşmeyle ilgili şunları söyledi: "BAE ve Kore'nin kırk yılı aşkın bir süredir devam eden yakın bir stratejik ortaklığı var ve bu ilişki, 2018'de özel bir stratejik ortaklık seviyesine yükseldi. BAE'nin Kore ile bu düzeyde bir ortaklığa sahip olmasından gurur duyuyoruz."

Muhammed bin Zayed, Barakah İstasyonlarında barışçıl kullanım amacıyla nükleer enerji üretimi projesinden bahsederek en önemli stratejik kalkınma projelerinden birine değindi.

Konuyla ilgili olarak BAE Devlet Başkanı, “Ortak çalışma ile bu alandaki en son teknolojileri kullanarak dünyanın en gelişmiş ‘nükleer enerjinin barışçıl kullanımı’ projelerinden birini geliştirmeyi başardık” açıklamasında bulundu.

Başkan, BAE'nin önümüzdeki dönemde konvansiyonel enerji, temiz enerji, ekonomi, yatırım, savunma teknolojisi ve diğer birçok ortak ilgi alanlarında Kore ile ilişkilerini geliştirmek ve güçlendirmek için çabaladıklarını vurguladı.

Şeyh Muhammed bin Zayed Âl Nahyan, açıklamasında, "BAE, iklim eylemine ve iklim değişikliğinin neden olduğu küresel zorlukların ele alınmasına büyük önem veriyor." dedi.

Güney Kore Devlet Başkanı, barışçıl amaçlarla kullanılması için nükleer enerji, enerji, yatırım ve savunma sanayileri dahil olmak üzere kilit alanlarda, ikili ilişkileri geliştirmek için stratejik iş birliğini güçlendirmenin önemini vurguladı.

Taraflar, şehirlerde hidrojen enerjisi kullanımı, üretimi, iletimi ve depolanması alanında bir mutabakat zaptının da aralarında bulunduğu, birkaç anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladı. İmzalanan belgeler arasında, BAE Uzay Ajansı ile Bilim ve Bilgi - İletişim Teknolojileri Bakanlığı arasında, uzayın barışçıl amaçlarla keşfedilmesi ve kullanılması alanında işbirliği için Ocak 2017'de imzalanan mutabakat zaptı üzerinde değişiklik yapılmasına ilişkin bir mutabakat zaptı da yer alıyor. Ayrıca, gelecekte, ulaşım alanında iş birliği yapılacağına dair de bir zapt imzalandı.

Aynı zamanda, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı alanında icra düzenlemeleri de yapıldı. Bunun yanında "egemen yatırım ortaklığı" konulu bir mutabakat zaptı ve mali işbirliğine ilişkin başka bir zapt da imzalandı.

Taraflar, kapsamlı bir stratejik enerji ortaklığı yoluyla enerji alanındaki iş birliğini geliştirmeye yönelik iki ülke hükümetleri arasında ortak bir deklarasyona da imza attı. İki ülke görüşmeleri esnasında imzalanan diğer mutabakat zabıtları ve anlaşmalardan bazıları ise şöyle: Savunma sanayii için stratejik iş birliğine ilişkin mutabakat zaptı ve ham petrol depolama (stratejik ve ticari depolama) alanında iş birliği anlaşması, “karbon nötrlüğü hızlandırma” programı için ortak stratejik çalışma gruplarının kurulmasına ilişkin bir mutabakat zaptı, Asya’daki karbon piyasalarında gönüllü bir ortaklık hakkında bir mutabakat zaptı ve yeni nesil çok görevli kargo uçakları için ortak geliştirme programı hakkında mutabakat zaptı imzalandı.


Editörün Seçimi

Multimedya