Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Hazine Bakanı, Çin Başbakan Yardımcısı ile görüşmeyi planlıyor

ABD Hazine Bakanı, Çin Başbakan Yardımcısı ile görüşmeyi planlıyor

Salı, 17 Ocak, 2023 - 09:00
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen (AP)

ABD Hazine Bakanlığından bir yetkili dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, Bakan Janet Yellen'ın küresel ekonomiyle ilgili konuları görüşmek ve iki ülke arasındaki iletişimi derinleştirmek Çin Başbakan Yardımcısı ile görüşmeyi planladığını söyledi.

Yetkili, Yellen'in Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile yaptığı üç online görüşmenin ardından Zürih'te ilk kez yüz yüze görüşeceğini söyledi.

AFP’nin bildirdiğine göre, yetkili, Yellen ve Liu'nun ekonomik konularda görüş alışverişinde bulunacağını ve Washington ile Pekin arasındaki temasları derinleştireceğini de ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan önceki bir açıklamaya göre, ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kasım ayında, Bali'de G-20 zirvesinin oturum aralarında yaptıkları görüşmede ‘iki ülke arasındaki rekabeti sorumlu bir şekilde yönetmeye ve potansiyel işbirliği alanlarını keşfetmeye devam etme’ sözü verdiler.


Söz konusu görüşmeden birkaç hafta sonra, ABD’ nin Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Kritenbrink ve Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Çin ve Tayvan Direktörü Laura Rosenberger liderliğindeki üst düzey bir Amerikan heyeti, ilişkileri geliştirmenin yollarını tartışmaya devam etmek için Çin'i ziyaret etti.

Heyetin görevleri arasında, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından yeni yılın başında yapılması planlanan ve dört yıl sonra ilk kez gerçekleştirilecek olan Çin ziyaretinin hazırlıkları da yer aldı.

Washington ile Pekin arasındaki ilişkiler eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde kötüleşti ve bu bozulma Biden döneminde devam etti.

Bali görüşmesinin ardından ABD Başkanı'nın yeni bir soğuk savaşa gerek olmadığını belirtmesi üzerine hem Biden hem de Şi, iki ülke arasındaki gerilimi azaltmak istediklerini dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya