Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Irak ordusuna danışmanlık yapmayı sürdürecek

ABD, Irak ordusuna danışmanlık yapmayı sürdürecek

Salı, 17 Ocak, 2023 - 11:30
McGurk, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Irak'ın Erbil kentinde, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani (sağda) ile bir araya geldi. (AA)

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, ABD'nin, Irak ordusunda danışmanlık yapmaya devam edeceğini söyledi.

Irak Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, McGurk, başkent Bağdat'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile bir araya geldi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin ve halkların çıkarlarının ele alındığı görüşmede McGurk, ABD'nin Sudani liderliğindeki Irak hükümetine desteğinin süreceğini belirtti.

McGurk, Irak hükümetinin başarısına dikkati çekerek ABD'nin terör örgütü DEAŞ ile mücadelede Irak ordusuna danışmanlık desteğinin devam edeceğini söyledi.

Ürdün'de Aralık 2022'de düzenlenen 2. Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı'nı hatırlatan McGurk, Irak'ın bölge ülkeleriyle kalkınma projeleri geliştirmesini takdir etti.

McGurk, ABD yönetiminin, Irak'ın enerji, altyapı ve iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki reformlarını desteklemek için Stratejik Çerçeve Anlaşması'na olan bağlılığını yineledi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin'in ABD'yi ziyaret edeceğine değinen McGurk, Beyaz Saray'ın, Hüseyin'in Stratejik Çerçeve Anlaşması Yüksek Koordinasyon Komitesi toplantılarına katılmak için ABD'ye yapacağı ziyaretten memnun olduğunu söyledi.

Irak Başbakanı Sudani de hükümetin halkın çıkarları doğrultusunda "dost ve kardeş" ülkelerle işbirliği ufukları açmaya yöneldiğini belirtti.

Sudani, güvenlik güçlerinin terörle mücadele ve ülkede istikrarı sağlama adına gerçekleştirdiği çalışmalara vurgu yaptı.

Geçen haftaki Almanya ziyareti sırasında Sudani, ABD merkezli Wall Street Jurnal (WSJ) gazetesine yaptığı açıklamada, ülkesinden üst düzey bir heyetin ABD'li yetkililerle görüşmek üzere Washington'a gideceğini söylemişti.

WSJ'ye göre, Sudani, DEAŞ ile mücadeledeki önemi sebebiyle ABD birliklerinin Irak'ta bulunmasını savunuyor ve bu birliklerin ülkeden çekilmesi için net bir tarih bulunmuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya