Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Basil ve Hizbullah arasındaki görüşmede ittifakın devamı vurgulandı

Basil ve Hizbullah arasındaki görüşmede ittifakın devamı vurgulandı

Salı, 24 Ocak, 2023 - 11:15
Özgür Yurtsever Hareketi lideri Cibran Basil, Hizbullah heyetini ağırladı. (Şarku’l Avsat)

Özgür Yurtsever Hareketi lideri Cibran Basil ile Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın siyasi danışmanı Hüseyin Halil başkanlığındaki bir heyet, aralarındaki siyasi gerilimin ardından bir görüşme gerçekleştirdi. ‘Samimi’ ve ‘kapsamlı’ bir toplantı yapıldığını belirten Halil, Mar Mihail Mutabakatı’nın yürürlükte olduğunu vurguladı.

Çatışma içerisinde oldukları iddialarını yalanlayan Halil sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görüşme çok açık ve netti. Cumhurbaşkanlığı ve hükümet oturumları konusunda birçok fikir sunduk. Bu son görüşmemiz olmayacak. Görüşmenin detaylarına fazla girmeyeceğim. Zira tavsiyeleri medya önünde değil, kapalı kapılar ardında yapıyoruz. Mar Mihail Mutabakatı yürürlükte. Biz ve Özgür Yurtsever Hareketi, biri diğerinden hızlı olsa dahi birbiriyle çarpışmayacak iki araba gibi tek yönde ilerliyoruz. Basil'den bu hususta bir kırgınlık görmedik.”

Aralarındaki farklılıkları doğal olarak nitelendiren Halil ayrıca “Biz tek parti değiliz. Bazı konulara farklı yaklaşımda bulunan iki partiyiz. Ancak her zaman ortak noktalarda çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Liman patlaması konusunda adli soruşturmacı Tarık Bitar'ın görev başına dönmesi hususunda da şunları söyledi:

“Hizbullah'ın yargı konusunda bir görüşü var. Yargının beyaz olması gereken kıyafeti, liman dosyası da dahil olmak üzere pek çok kara noktayı gözler önüne serdi.”

İki müttefik, seçimler ve geçici hükümet oturumları dolayısıyla ciddi bir gerginliğin yaşanmasının ardından ilk kez bu tür bir toplantı düzenliyor. Cumhurbaşkanlığı için partinin gayriresmi adayı olan Marada Genel Başkanı Süleyman Franci’yi desteklemeyi kabul etmeyen Basil, bakanlarının hükümet oturumlarına katılması dolayısıyla Hizbullah’ı eleştiriyor. Zira cumhurbaşkanı makamının boşluğu sırasında toplanma hakkının olmadığı üzerine duruluyor. Bu durum, güvenilir olmadığı suçlamasıyla müttefikine karşı sert tutum takınmasına yol açmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya