Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Kiev’e savaş uçağı tedarik etme konusu çıkmazdan çıktı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Kiev’e savaş uçağı tedarik etme konusu çıkmazdan çıktı

Salı, 24 Ocak, 2023 - 15:45
Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba (EPA)

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Kiev’e savaş uçağı tedarik etme konusunun çıkmazdan çıktığını ve Ukrayna’nın bu yıl zafere ulaşmak için gerekli her türlü silahı elde etmesi gerektiğini ortaklarına ilettiğini söyledi.

Kuleba, ülke çapında televizyonda yayınlanan bir bağış toplama programı sırasında yaptığı konuşmada, “Uçak sorununda hareketlilik var. Hızlı hareket ederse, umarız hızlı bir şekilde sonuç alırız. Genel olarak misyonumuz çok basit, net ve ortaklarımıza iletildi. Ortaklar da bunun bilincinde” dedi.

Ukrayna haber ajansı Ukrinform’a göre Kuleba, “Bu yıl zafere ulaşmak için ihtiyacımız olan her türlü silahı almalıyız” diye ekledi.

Kuleba, Ukrayna’ya çeşitli silah türlerinin tedarikine ilişkin yeni kararların Şubat ayında yapılacak bir sonraki Ramstein toplantısında alınacağına dair umudunu dile getirerek, “Çünkü büyük ölçekli bir savaşımız var ve bu savaş büyük ölçekli silahlar gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı ayrıca, “Üç büyük sorunumuz kaldı. Bunlardan ilki olan tanklar konusu sanırım neredeyse çözüldü. Henüz kararlaştırılmamış diğer iki sorun ise uzun menzilli füzeler ve savaş uçaklarıdır. Ancak medyada uçak konusunun tartışıldığını görebilirsiniz. Daha önce böyle değildi ama şimdi bu bir gerçek” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya