Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, Suriye'nin yeniden yapılandırılmasında rol almak istiyor

İran, Suriye'nin yeniden yapılandırılmasında rol almak istiyor

Çarşamba, 25 Ocak, 2023 - 12:00
Şam’da Nisan 2019’da gerçekleştirilen geçitte Suriye, Rusya ve İran bayrakları taşındı. (AP)

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye'nin yeniden yapılandırılması sürecinde Beşşar Esed rejimine destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Reisi, başkent Tahran'ı ziyaret eden Esed rejimi Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas'ı kabul etti.

Görüşmede Tahran ile Şam arasındaki ilişkileri "stratejik" olarak nitelendiren Reisi, Suriye'nin yeniden yapılandırılması sürecinde İran'ın rol oynaması gerektiğini söyledi.

Reisi, "İran, ülkenin yeniden yapılanma sürecinde de çok yönlü ekonomik işbirliğini güçlendirerek onların yanında olmaya hazırdır." ifadelerini kullandı.

Suriye'deki savaş süresince Beşşar Esed rejimine askeri destek veren İran, bu ülkenin geleceğinde farklı sektörlerde yer almak istediklerini birçok kez ifade etmiş ve rejim ile daha önce imar, altyapı ve ticaret anlaşmaları imzalamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya