Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, 2023 yılı borçlanma planını onayladı

Suudi Arabistan Maliye Bakanı, 2023 yılı borçlanma planını onayladı

Çarşamba, 25 Ocak, 2023 - 18:00
Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el Cedan (SPA)

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el Cedan, Ulusal Kamu Borç Yönetimi Merkezi’nin son toplantısında Yönetim Kurulu tarafından onaylanan 2023 yılı için yıllık borçlanma planını desteklediğini ifade etti.

Plan, 2022 yılı için kamu borcu ve borç piyasası girişimlerindeki en önemli gelişmeler ile 2023 yılı için finansman planı ve yol gösterici ilkeleri içeriyor.

Borçlanma planı ayrıca, 2022 yılında gerçekleşen proaktif finansman operasyonları, 2023 yılı için toplam finansman ihtiyacının yaklaşık 48 milyar riyal azalması nedeniyle bu yıl için finansman ihtiyacının yaklaşık 45 milyar riyal olacağı beklentisini de içeriyor.

Suudi Arabistan Krallığı, 2023 yılında bütçe fazlası elde etme beklentilerine rağmen, orta vadede ödenmesi gereken anapara borcunu ödemek amacıyla yerel ve uluslararası finansman operasyonlarına devam etmeyi hedefliyor. Ayrıca, eldeki imkanlardan da yararlanılarak piyasa koşullarına göre ileriki yıllara ait anapara ödemelerini gerçekleştirmek ve bazı stratejik projeleri finanse etmek amaçlanıyor. Sermaye projelerinin ve altyapının finansmanı gibi ekonomik büyümeyi artıracak alternatif hükümet finansman operasyonlarını uygulamak için piyasa fırsatlarından yararlanılması bekleniyor.

Ulusal Kamu Borç Yönetimi Merkezi, Suudi Arabistan’da borç piyasalarındaki varlığını güçlendirmek, piyasaların hareketini ve devlet borç portföyündeki risk yönetimini dikkate alarak borç portföyünün özelliklerini geliştirmek amacıyla yerel ve uluslararası piyasaları izlemeye devam edecek.


Editörün Seçimi

Multimedya