Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Devlet Başkanlığı: İsrail Cenin’de katliam yaptı

Filistin Devlet Başkanlığı: İsrail Cenin’de katliam yaptı

Perşembe, 26 Ocak, 2023 - 13:30
Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlenen bir baskın sırasında İsrail askeri araçları (Reuters)

Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail güçlerinin Batı Şeria’daki Cenin mülteci kampına baskını sonucu 9 Filistinlinin ölmesi ve çok sayıda kişinin yaralanmasının ardından İsrail hükümetini ‘katliam işlemekle’ suçladı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, “Cenin kampından olup bitenler, işgalci İsrail hükümeti tarafından şüpheli uluslararası sessizlik ışığında gerçekleştirilen bir katliamdır” dedi.

Ebu Rudeyne, “Uluslararası acizlik ve sessizlik, işgal hükümetini dünyanın gözü önünde bize karşı katliamlar yapmaya teşvik ediyor ve tırmandırma politikasını sürdürerek halkımızın hayatını hiçe saymaya, güvenlik ve istikrarı bozmaya devam ediyor” dedi.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü, uluslararası toplumu Filistin halkını korumak için acilen harekete geçmeye çağırdı.

İsrail ordusu, bugün Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin mülteci kampına düzenlediği baskında en az 9 Filistinliyi öldürdü.

Filistin Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, “İsrail’in Cenin’e düzenlediği saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı biri yaşlı bir kadın da dahil olmak üzere 9’a yükseldi. Üçü ağır olmak üzere 13 kişi de yaralandı” denildi.

Sağlık Bakanı May Keyle, Cenin kampındaki durumun çok kritik olduğunu belirterek, İsrail ordusunun ambulansların girişini engellemesi nedeniyle kurtarılması zor, çok sayıda yaralı olduğuna dikkati çekti.

Bakan ayrıca, “İşgal güçleri Cenin Devlet Hastanesi’ne baskın düzenledi ve hastanenin pediatri bölümüne kasıtlı olarak göz yaşartıcı gaz bombaları attı” dedi.

Cenin Valisi Ekrem Er-Racub, İsrail’in Cenin’e yönelik baskınını ‘en büyük, en kapsamlı ve tehlikeli’ olarak nitelendirdi.

Racub, tıbbi personelin yaralıları kurtarmak amacıyla işlerini yapmasına izin verilmesi için acil uluslararası müdahale çağrısında da bulundu.

Resmi Filistin istatistiklerine göre, bu yılın başından bu yana Batı Şeria’da İsrail ordusu tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 32’ye çıktı.


Editörün Seçimi

Multimedya