Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez ve Arap ülkeleri İran’daki Azerbaycan büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınadı

Körfez ve Arap ülkeleri İran’daki Azerbaycan büyükelçiliğine yapılan saldırıyı kınadı

Moskova saldırıya karşı duyduğu şokunu dile getirdi
Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 09:00
Tahran’daki Azerbaycan Büyükelçiliği’nin önünde İranlı polisler (AP)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, İran’ın başkenti Tahran’daki Azerbaycan büyükelçiliğine yapılan silahlı saldırıyı güçlü bir şekilde kınadığını açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’dan aktardığına göre bakanlık yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Azerbaycan halkıyla dayanışma içerisinde olduğunu vurguladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca, diplomatik misyonların dokunulmazlığına saygı gösterilmesi ve faillerin cezalandırılması çağrısında bulundu.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf ise saldırıyı kınayarak, diplomatik çalışmaları düzenleyen norm ve tüzüklere göre, diplomatik tesislerin korunması gereğini vurgulayarak, KİK’in Azerbaycan ile dayanışma içerisinde olduğunu vurguladı.

Kuveyt ve Ürdün’de, Azerbaycan büyükelçiliğini hedef alan silahlı saldırıyı kınadı. Kuveyt Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kuveyt’in şiddet ve teröre karşı sağlam duruşunu belirterek, Kuveyt’in Azerbaycan’a desteğini vurguladı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı, başta diplomatik merkezler ve personeli hedef almak üzere her türlü şiddeti reddettiğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı saldırı nedeniyle şoka uğradıklarını dile getirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, “Azerbaycanlı kardeşlerimize başsağlığı ve desteğimizi iletiyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya