Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya Savunma Bakanı: Ordumuzu modernize etmek için 100 milyar euro yeterli değil

Almanya Savunma Bakanı: Ordumuzu modernize etmek için 100 milyar euro yeterli değil

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 09:00
Almanya’nın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius (AFP)

Almanya’nın yeni Savunma Bakanı Boris Pistorius dün (Cuma) yaptığı açıklamada, ordunun modernize edilmesi için tahsis edilen 100 milyar euroluk bütçenin yetersiz olduğunu belirtti.

Pistorius, Sueddeutsche Zeitung gazetesi verdiği demeçte, “100 milyar euro yeterli olmayacak. Her yeni sistemde yeni bakım maliyetlerimiz oluyor. Her yeni mekanizmayla birlikte yeni ve daha yüksek işletme maliyetleri ortaya çıkıyor” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından 3 gün sonra, 27 Şubat 2022’de ordunun modernizasyonu için özel bir fon oluşturulduğunu duyurdu.

Geçen hafta göreve başlayan Pistorius, Almanya’nın yıllık yaklaşık 50 milyar euroluk savunma bütçesine, “Bunun yeterli olacağını sanmıyorum” dedi.

Ordunun, stoklarından Ukrayna’ya gönderdiği silahları telafi etmek için milyarlarca olduğu tahmin edilen yeni maliyetler üstleneceğine dikkati çekti.

Yeni ekipman listesinde 14 motorlu obüs, 5 Mars2 roketatar, 500 Stinger uçaksavar füzesi, 18 bin savaş kaskı ve Berlin’in Ukrayna’ya göndermeyi taahhüt ettiği 14 Leopard tankı bulunuyor.

Pistorius, “Orta ve uzun vadede Avrupa'da bunu yapabilecek bir silah endüstrisi inşa etmeliyiz” dedi.

Önümüzdeki hafta Almanya savunma sanayi liderleri ile görüşecek olan bakan, “Tedarik sürecini hızlandırmamız gerekiyor” dedi.

Yıllarca süren savunma bütçesi kesintilerinin ardından Scholz, Eylül ayında Alman ordusunu Avrupa’da en donanımlı ordusu haline getirme sözü verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya