Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Polonya, Ukrayna’ya 60 tank göndermeyi planlıyor

Polonya, Ukrayna’ya 60 tank göndermeyi planlıyor

Varşova, Putin’i Holokost yıldönümünde yeni kamplar inşa etmekle suçladı
Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 09:30
Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki (EPA)

Polonya, Ukrayna’ya 14 adet Alman yapımı Leopard 2 tankı ve 30 adet BT-91 tankıyla birlikte yaklaşık 60 tank gönderecek. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise yaptığı açıklamada bu kararı memnuniyetle karşıladı.

Zelenskiy Twitter üzerinden, “Ukrayna’ya, 14 adet Alman yapımı Leopard 2 tankıyla ve 30 adet BT-91 tankıyla birlikte yaklaşık 60 tank tedarik etme konusundaki önemli kararlar için Polonya’ya teşekkür ediyorum” dedi.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Polonya’nın bu kararı, Almanya ve ABD’nin Kiev’e tank gönderme niyetlerini açıklamasından iki gün sonra geldi.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Perşembe günü Kanada CTV haber kanalına verdiği röportajda Varşova’nın, 30’u BT-91 tankı olmak üzere 60 adet modern tank göndermeye hazır olduğunu söyledi. Diğer 30 tankın modelini belirtmeyen Morawiecki, ülkesinin stoklarından 14 adet Leopard 2 tankı göndereceğini belirtti.

Belçika hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, sivil yardım, füze, makineli tüfek, mühimmat ve zırhlı araç temini için Ukrayna’ya yeni fon tahsis edildiğini duyurdu. Ancak, Zelenskiy’nin talep ettiği gibi Kiev’e tank tedarik edemeyecek.

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, “Toplam yardımımız 86 milyon euro, 69 milyonu insani yardım, buna kurtarma ve yeniden yapılanma için 10,6 milyon daha ekleniyor” dedi.

Buna paralel olarak Morawiecki, Cuma günü Holokost’un yıldönümünde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’ya karşı yürüttüğü savaşta yeni kamplar inşa etmekle suçladı.

Morawiecki, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Alman Nazi ölüm kampı Auschwitz-Birkenau’nun kurtuluşunun yıldönümünde, Putin’in Doğu’da yeni kamplar inşa ettiğini hatırlatmak isterim. Ukrayna’ya dayanışma ve sürekli destek, tarihin tekrarlanmamasını sağlamanın etkili yollarıdır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya