Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas'ın Bağdat Büyükelçiliği 9 yıl sonra yeniden açılıyor

Fas'ın Bağdat Büyükelçiliği 9 yıl sonra yeniden açılıyor

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 15:45
Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Faslı mevkidaşı Nasır Bourita ile birlikte (INA)

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, Fas'ın Bağdat Büyükelçiliğinin 9 yıl sonra yeniden açılacağını belirterek, bunun tarihi ilişkiye sahip iki ülke arasındaki ortaklığın başlangıcı olacağını söyledi.

Irak resmi ajansı INA'ya göre Hüseyin, ülkesini ziyaret eden Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile başkent Bağdat'taki Bakanlık binasında bir araya geldi.

Görüşmede iki ülke ilişkileri ve Fas'ın Bağdat Büyükelçiliğinin bugün yeniden açılması konuları ele alındı.

İki Bakan, siyasi ve diplomatik görüşmelerin derinleştirilmesi ve Irak-Fas Ortak Komisyonunun toplantılara başlaması konusunda mutabık kaldı.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin, "Fas ile ilişkilerde yeni nesil diplomatik etkileşim dönemi başlayacak. Fas Büyükelçiliğinin Bağdat'ta yeniden açılması tarihi ilişkiye sahip iki ülke arasındaki ortaklığın başlangıcı olacak. Irak, bölgede kilit rol oynuyor ve Afrika bölgesiyle de etkileşim kurmak hedefindeyiz." ifadelerini kullandı.

Fas Dışişleri Bakanı Burita da iki ülke arasında ekonomik ilişkiyi canlandırmak ve zorlukları aşmak istediklerini dile getirdi.

Fas'ın Bağdat Büyükelçiliği, 2014'te terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ın bazı bölgelerine saldırıları sonrası kapatılmıştı. Büyükelçiliğe bağlı konsolosluk işlemleri de Ürdün'ün başkenti Amman'daki Fas Büyükelçiliği üzerinden yapılıyordu.


Editörün Seçimi

Multimedya