Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail'in Berlin Büyükelçisi: İsrail, Ukrayna'ya ‘perde arkasından’ yardım ediyor

İsrail'in Berlin Büyükelçisi: İsrail, Ukrayna'ya ‘perde arkasından’ yardım ediyor

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 14:00
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 2020'de Kudüs'teki Ağlama Duvarı'nı ziyaret etti (İsrail medyası)

İsrail'in Berlin Büyükelçisi Ron Prosor, ülkesinin 11 ayı aşkın bir süredir Rusya-Ukrayna savaşında Kiev’i kamuoyunun bildiğinden daha fazla desteklediğini söyledi.

Alman FUNKE medya grubuna konuşan Prosor, “Suriye'de Ruslar var. Bildiğiniz gibi, İsrail ordusu İran'dan Suriye ve Lübnan'a İran yapımı insansız hava araçları (İHA) ve füzeleri dahil olmak üzere silah sevkiyatını düzenli olarak engelliyor. Bu silahlar Ukrayna'da Rusya tarafından kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

Rusya'da büyük bir Yahudi cemaati olduğuna da dikkati çeken Büyükelçi, “Düşük bir profil tutmamızın iki ana nedeni bunlar” şeklinde konuştu.

İsrail, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşını birkaç kez açıkça kınamış olsa da, son zamanlarda İsrail'in yeni dışişleri bakanı Eli Cohen, Kiev'e insani yardıma devam etme sözü verdi.

Rusya'nın Suriye'deki etkisi göz önüne alındığında İsrail şimdiye kadar Ukrayna'ya silah sağlamayı reddetti.

Öte yandan Tel Aviv, İran ve Hizbullah’ın Suriye’deki askeri nüfuzunu genişletmesini engellemeye çalışıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya