Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya Başbakanı, Latin Amerika turuna başlıyor

Almanya Başbakanı, Latin Amerika turuna başlıyor

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 17:00
Almanya Başbakanı Olaf Scholz (DPA)

Bugün Latin Amerika turuna başlayacak olan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'yı ziyaret eden ilk Batılı lider olacak.

Scholz, yaklaşık 12 üst düzey isim eşliğinde önce Arjantin’e ardından da Şili'ye gidecek. Önümüzdeki Çarşamba günü Latin Amerika’nın en büyük ekonomik gücü olan Brezilya’ya geçerek turunu sonlandıracak.

Almanya Başbakanı’nın yarın Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez ile görüşmesi bekleniyor.

Alman hükümetinden bir kaynak, üç ülkenin özellikle hammadde, nadir metaller ve güneş enerjisi sistemlerinde kullanıldığı için ‘beyaz altın’ olarak nitelendirilen ve çevresel dönüşüm alanında önemli olan lityum açısından zengin olması sebebiyle Alman ekonomisinin ‘çok önemli ortakları’ arasında yer aldığını söyledi.

Çin, ABD ve Avrupalılarla rekabet ettiği Afrika’nın yanı sıra Latin Amerika'da da faaliyet gösteriyor.

Almanya ve Avrupa Birliği (AB) Çin ile rekabet etme niyetinde. Alman kaynak, "Onlardan daha iyi olmalıyız" dedi.

Scholz’un gündeminde çevre konusu da var. Lula'nın 30 Ekim'deki seçimleri kazanmasının ardından, Norveç'ten sonra Amazon ormanlarını korumanın en büyük ikinci fon sağlayıcısı olan Almanya, 2019'dan beri askıya aldığı devasa mali yardımını yeniden başlatmaya hazır olduğunu açıkladı.

Berlin, Scholz'un Latin Amerika'daki üç ülkeyi ziyaretinin Rusya karşısında ‘safları birleştirmesini’ bekliyor.

Almanya, konumunu açıklamanın ve ‘Rus propagandasının üstesinden gelmenin çok önemli’ olduğunu düşünüyor.

Arjantin, Şili ve Brezilya, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini Birleşmiş Milletler'de kınadı, ancak hiçbiri Moskova'ya ekonomik yaptırım uygulamadı.


Editörün Seçimi

Multimedya