Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan gerilimin durdurulması ve işgalin sona erdirilmesi çağrısında bulundu

Suudi Arabistan gerilimin durdurulması ve işgalin sona erdirilmesi çağrısında bulundu

Cumartesi, 28 Ocak, 2023 - 17:45
İsrail polisi bugün Kudüs'teki silahlı saldırı alanında (DPA)

Suudi Arabistan bugün, Filistinliler ile İsrailliler arasındaki durumun, Kudüs'te 7 İsraillinin ölümüne yol açan iki silahlı saldırının ardından daha da tehlikeli bir tırmanışa doğru kaydığı konusunda uyarıda bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sivillerin hedef alınmasını kınadığını belirtirken, tırmanışı durdurma, barış sürecini yeniden canlandırma ve işgali sona erdirme gereğini vurguladı.

Bu sabah Doğu Kudüs’te 13 yaşındaki Filistinli bir çocuk iki İsrailliyi yaraladı. Dün akşam bir sinagog yakınında gerçekleştirilen saldırıda ise yedi kişi hayatını kaybetti.

İsrail acil servisi Magen David Adom'ın (MDA) sözcüsü, durumu ağır olan 23 yaşındaki bir genç ile 47 yaşındaki bir İsrail vatandaşının vücudunun üst kısmından kurşunla yaralandığını söyledi.

Polis, İsrail'in ilhak ettiği Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinli saldırganın 13 yaşında olduğunu bildirdi.

Bu saldırılar, İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'daki yaklaşık yirmi yılın en şiddetli kanlı baskınlarının ardından Filistin topraklarındaki çatışmaların artması ışığında geliyor.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Batı Şeria'daki askeri güçlere takviye emri verirken, İsrail Polis Şefi Kobi Shabtai, Kudüs'teki güvenlik durumunu en yüksek seviyeye çıkarmaya karar verdiklerini açıkladı.

Halevi ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun da katıldığı bir güvenlik değerlendirmesi toplantısının ardından, Kudüs'ün doğusundaki Al-Tur'dan Hayri Alkam (21 yaşındaki) tarafından gerçekleştirilen saldırının ardından bölgedeki olası çatışma senaryolarına hazırlanma talimatı da verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya