Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bakü: Tahran'daki büyükelçiliğin kapatılması diplomatik ilişkilerin kesilmesi anlamına gelmez

Bakü: Tahran'daki büyükelçiliğin kapatılması diplomatik ilişkilerin kesilmesi anlamına gelmez

Salı, 31 Ocak, 2023 - 14:00
Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliği personeli geçtiğimiz pazar günü uçaklarla tahliye edildi. (Reuters)

Bakü yönetimi, diplomatik personelinin Tahran'dan ayrılmasının ertesi günü kapatmanın ‘geçici’ olduğunu ve bunun ‘diplomatik ilişkilerin kesilmesi anlamına gelmediğini’ söyledi. Azerbaycan hükümeti, büyükelçiliğini hedef alan kanlı saldırıda yaşamını yitiren diplomatı için üç günlük yas ilan etti. Bunu ‘terör saldırısı’ olarak niteledi.

Azerbaycan ‘Trend’ ajansının haberine göre, Tahran'daki Azerbaycan Büyükelçiliği’nin güvenliğinden sorumlu diplomat Orhan Askerov'un cenazesine yetkililer ve yakınları katıldı.

Azerbaycan dün İran'daki büyükelçiliğinin faaliyetlerini ‘geçici olarak’ durdurduğunu duyurdu. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, AFP’ye yaptığı açıklamada “Azerbaycan Büyükelçiliği’nin çalışmaları, çalışanlar ve ailelerinin İran'dan tahliye edilmesinin ardından geçici olarak askıya alındı. Bu, Tahran ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi anlamına gelmiyor” dedi. İran'ın kuzeybatısındaki Tebriz kentindeki Azerbaycan Başkonsolosluğu'nun ise çalışmalarına devam ettiğine dikkat çekildi.

İranlı yetkililer, polisin ‘kişisel gerekçeleri’ olduğunu söyledikleri silahlı bir adamı tutukladığını ve bu kişinin Azerbaycanlı bir kadınla evli bir İran vatandaşı olduğunu açıkladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Halef Halefov geçtiğimiz pazar günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, Azerbaycan'ın bu iddiayı ‘gülünç’ bulduğunu bildirdi.

Bloomberg’in haberine göre Halefov, Bakü’de yaptığı basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“İranlı yetkililerin potansiyel tehditler konusunda Azerbaycan'dan gelen tekrarlanan uyarıları dikkate almamasının ardından İran'daki büyükelçilik personelimizin güvenliği konusunda artık güvenimiz kalmadı.”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev geçtiğimiz cuma günü büyükelçiliğe düzenlenen saldırının bir ‘terör eylemi’ olduğunu söyledi. İranlı mevkidaşı ile hafta sonunda yaptığı telefon görüşmesinde, ‘terör eyleminin kapsamlı bir soruşturmaya tabi tutulması’ çağrısında bulundu.

Trend Haber Ajansı’na göre Azerbaycan Cumhuriyeti Dini Kurumlarla İş üzere Devlet Komitesi Başkanı Mübariz Kurbanlı da diplomatın cenazesinde gazetecilere yaptığı açıklamada “İran'daki Azerbaycan Büyükelçiliği'ne düzenlenen terör eyleminin arkasında İranlı yetkililer var” dedi. Bu suçun planlayıcılarının ve faillerinin cezalandırılması gerektiğinin altını çizdi.

İki ülke arasındaki ilişkiler bir süredir Bakü'nün İsrail ile ilişkileri ve ayrılıkçı Dağlık Karabağ bölgesi konusunda Ermenistan ile çatışması gibi konular nedeniyle gerginliklere sahne oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya