Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Dışişleri Bakanlığı, ‘ırkçı’ İsrail yasalarının önlemek için hızlı müdahale çağrısında bulundu

Filistin Dışişleri Bakanlığı, ‘ırkçı’ İsrail yasalarının önlemek için hızlı müdahale çağrısında bulundu

Salı, 31 Ocak, 2023 - 14:15
İsrail’in eylemlerine karşı Filistinlilerin Cebel Mukaber’de düzenlediği protestolardan bir kesit (AFP)

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı, İsrail’in Filistinli mahkumların vatandaşlığını veya ikametini iptal eden ‘ırkçı’ yasalarını kınadı.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, İsrail parlamentosunda (Knesset) Filistinli mahkumların vatandaşlığı veya ikametinin iptal edilmesini öngören bir dizi ırk ayrımcılığı yasasının kabul edilmesine ilişkin tartışmaların büyük bir tehlike taşıdığı ifade edildi.

Söz konusu açıklamada, “Bu tür yasalar, gerilimin ciddi bir şekilde tırmanmasını, başka bir toplu cezalandırma biçimini, cezaların iki katına çıkarılmasını, Filistin vatandaşlarına yönelik ayrımcı önlemleri ve uluslararası hukukun, Cenevre Sözleşmeleri’nin ve insan hakları ilkelerinin alenen ihlalini temsil ediyor” denildi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumu, Birleşmiş Milletleri (BM), ona bağlı ilgili örgütleri ve konseylerini ırkçı İsrail yasalarının kabul edilmesini ve uygulanmasını durdurmak için hızla müdahale etmeye çağırdı.

Knesset Genel Kurulu, 89 Knesset üyesi ve 8 muhalefet üyesinin desteğiyle Filistin Yönetimi’nden mali yardım alan her Filistinli mahkumun vatandaşlığını veya ikametini iptal eden yasa tasarılarını onayladı.

Yasa tasarısı, ‘terör eylemi gerçekleştirme’ suçundan hüküm giyen ve cezaları bittikten sonra sınır dışı edilen Filistinli tutukluların ikamet veya vatandaşlıklarının iptal edilmesini öngörüyor.

Filistin resmi istatistiklerine göre, İsrail 29 kadın mahkum, 150 çocuk ve yaklaşık 850 idari tutuklu dahil olmak üzere yaklaşık 4 bin 700 mahkumu tutukluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya