Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SRMG Akademi: ‘Geleceğin Gazetecileri’ programı için kayıtlar başladı

SRMG Akademi: ‘Geleceğin Gazetecileri’ programı için kayıtlar başladı

Çarşamba, 1 Şubat, 2023 - 09:45

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu’nun (SRMG) medya eğitim kolu olan SRMG Akademi, Arap coğrafyasında medya sektörünü geliştirme ve yeni gazeteciler yetiştirmeyi amaçlayan ‘Geleceğin Gazetecileri’ programı için kayıtların başladığını duyurdu.

Altı ay sürecek programda 20 katılımcı yer alacak. Program kapsamında sınıflarda yapılacak dersler ve alıştırmaların yanı sıra, Şarku’l Avsat, Asharq News ve Independent Arabia gibi SRMG’ye bağlı önde gelen yayın kuruluşlarında pratik uygulamalar yapılacak.


Gazeteciler eğitim verecek

Program kapsamında daha önce bölgesel ve uluslararası kurumlarda çalışmış bir grup Arap ve yabancı gazeteci eğitim verecek. Katılımcılar ayrıca SRMG’nin önde gelen ve deneyimli gazetecilerinden bazılarının vereceği derslerden de yararlanacak.

Akademi tarafından yapılan açıklamaya göre program, ‘akıllı telefonlarla çekim yapmak, podcast programları üretmek gibi dijital medyanın gerekliliklerinin yanı sıra bir katılımcının haber yazmaktan materyal hazırlamaya ve araştırma ve denetim becerilerini geliştirmeye kadar gazetecilik dünyasında başarılı olması için ihtiyaç duyduğu her şeyi’ sağlıyor. Katılımcılar ayrıca ekonomi, teknoloji, spor ve diğerleri gibi özel gazetecilik alanları konusunda da eğitilecekler. Başarılı olan katılımcılar SRMG bünyesinde ihtiyaca göre program sonunda istihdam edilecek.


Gazetecilik dünyasına girmek için eşsiz bir fırsat

Akademi Direktörü Ala Şahin Saliha, programın kayıtlarının açılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Suudi Arabistan Krallığı ve Arap camiasında gazetecilik dünyasına girmek için bu eşsiz programdan daha iyi bir kapı düşünemiyorum. Katılımcılar, gazetecilerin yaşadıkları sorunlarla karşı karşıya kalacakları ve bunlarla başa çıkmak için hızlı kararlar almaları gerekeceği için, eğitim her katılımcı için günlük bir meydan okuma olacak.”

Program 30 Nisan'da Riyad'da başlayacak ve ilk kayıtlar Suudi Arabistan’da ikamet edenlerle sınırlı olacak. Yeni mezun veya iki yılı aşmayan bir süredir stajyer olan adaylar, başvuruları http://srmgacademybootcamp.com adresinden 18 Şubat'a kadar yapabilecek. 


Editörün Seçimi

Multimedya