Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Körfez Laboratuvar Kompleksi’nin açılışını yaptı

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Körfez Laboratuvar Kompleksi’nin açılışını yaptı

Çarşamba, 1 Şubat, 2023 - 12:30
Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman kompleksin açılışında (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Dammam’daki üçüncü sanayi şehrinde Körfez Laboratuvar Kompleksi’nin açılışını yaptı.

Kompleks, yenilenebilir enerji, akıllı ağlar, fiber optikler, güvenlik ve yangından korunma, elektrik gücü alanlarında laboratuvarlar ve mükemmeliyet merkezleri için niteliksel projeler içeriyor.

Endüstrileri etkinleştirmek ve teknik hizmetleri geliştirmek için tahmini 720 milyon riyal maliyetle en son uluslararası teknolojiler üzerine inşa edilen laboratuvar, enerji cihazlarının test edilmesi alanında bir milyar riyalin üzerinde tasarruf sağlayacak ve ülke dışındaki testlerden vazgeçilecek.

Bu proje, Enerji Bakanlığı’nın endüstriler ve hizmetleri yerelleştirme, yerel içeriği geliştirme, sektörde ulusal uzmanlık oluşturma ve uluslararası düzeyde nitelendirme yönergeleri kapsamında yer alıyor.

Bu adım, Suudi Arabistan ile Körfez bölgesini enerji, kaynakları, çözümleri ve sürdürülebilirlik alanlarında küresel liderlik için sağlam bir bilgi ekonomisi oluşturmaya yönelik ulusal çabaların bir parçası.

Temeli iki yıl önce 24 Şubat 2022’de Suudi Arabistan ve Körfez’den bir dizi yetkilinin katılımıyla atılan kompleks, Prens Abdulaziz tarafından takip edilecek.

Dammam’daki üçüncü sanayi şehrinde, Kral Salman Enerji Şehri’nin (SPARK) yakınında yer alan kompleks, 170 bin metrekarelik bir alana sahip.

Suudi Arabistan ve Körfez pazarlarındaki birçok önde gelen kuruluşun 720 milyon riyal değerinde bir yatırımı olan kompleks, dünyanın en büyük enerji laboratuvarları kompleksi haline gelecek.

Enerji Bakanı, açılış sırasında Körfez Laboratuvar Kompleksi çatısı altında, yenilenebilir enerji, akıllı şebekeler ve optik fiberler alanlarında bir dizi laboratuvar ve mükemmeliyet merkezini içeren projelerin de açılışını yaptı.

Körfez Laboratuvar Kompleksi Yönetim Kurulu Başkanı Mühendis Mehdi Dusari, “Körfez Laboratuvarı fikri, Suudi Arabistan, Körfez ve Ortadoğu bölgelerinde elektrik şebekelerinde kullanılan elektrikli ekipmanların test edilmesi ve elektrik piyasasının ihtiyaçlarının karşılanması ihtiyacından kaynaklanıyor” dedi.

Dusari’ye göre, Körfez Laboratuvar Kompleksi’nin finansmanı Suudi Arabistan Elektrik Şirketi (yüzde 25), Saudi Aramco (yüzde 20), Kamu Yatırım Fonu (yüzde 20), Kral Fahd Üniversitesi ve Dhahran Valley Company (yüzde 10) ve Körfez Arabağlantı Otoritesi (yüzde 5) gibi hükümet, yarı hükümet ve ticari kurumları kapsıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya