Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman Fransa Dışişleri Bakanı'yla bölgesel gelişmeleri görüştü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman Fransa Dışişleri Bakanı'yla bölgesel gelişmeleri görüştü

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 08:30
Suudi Veliaht Prens ile Fransa Dışişleri Bakanı görüşmesinde bir kare (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakan Muhammed bin Selman çarşamba günü Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bunları çeşitli alanlarda güçlendirmenin yollarını görüştü. Görüşmede ayrıca bölgesel ve uluslararası gelişmeler ve bunlara yönelik çabalar da gündeme geldi.

Toplantıya Suudi Arabistan tarafından Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Ulusal Güvenlik Danışmanı Dr. Musaid bin Muhammed el-Ayban ve Suudi Arabistan’ın Paris Büyükelçisi Fehd er-Ruveyli katıldı. Fransız heyetinde ise Fransa’nın Riyad Büyükelçisi Ludovic Pouille, Afrika ve Orta Doğu Dairesi Müdürü Anne Gauguin, Fransa Dışişleri Bakanı Danışmanlarından Bruno Pereira da Silva ve Leticia Pera yer aldı.

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, dün akşam Suudi Arabistan'a gelmiş, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid el-Harici tarafından Uluslararası Kral Halid Havalimanı'nda karşılanmıştı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı dün, Colonna'nın 1-3 Şubat tarihlerinde Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirlikleri'ne bir ziyaret düzenleyeceğini duyurmuştu.

France 24 kanalının haberinde ise bunun, Colonna'nın ilk Körfez ziyareti olduğu ifade edilmiş, görüşmede ayrıca İran'ın nükleer meselesiyle ilgili gelişmeler, Lübnan ve Filistin'deki durumun ele alınacağı aktarılmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya