Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li şirket, Ukrayna’ya bir dolara SİHA teklif ediyor

ABD’li şirket, Ukrayna’ya bir dolara SİHA teklif ediyor

Perşembe, 2 Şubat, 2023 - 09:45
Fotoğraf: (AA_Arşiv)

ABD’li bir savunma teknolojileri şirketi olan General Atomics, beklenen bir Rus saldırısına karşı hazırlandığında Ukrayna savunmasına yardımcı olmak için iki Reaper MQ-9 silahlı insansız hava aracını (SİHA) 1 dolara satmayı teklif etti. Şarku’l Avsat’ın Wall Street Journal’dan aktardığı habere göre, anlaşma Kiev’in uçağın hazırlanması ve sevk edilmesi için yaklaşık 10 milyon dolar ve şu anda Ukrayna’da kullanılmayan eski uçakların bakımı için yıllık yaklaşık 8 milyon dolar ödemesini gerektiriyor. Şirketin mektubuna göre teklif, insansız hava araçlarını neredeyse her yerde çalıştıracak bir yerden kontrol istasyonu da içeriyor. Söz konusu teklif, Reaper MQ-9’u üreten General Atomics’in CEO’su Linden Blue tarafından geçen hafta Washington’daki Ukrayna savunma ataşesine sunuldu. Satışı onaylamaları gerekecek olan Beyaz Saray ve Ukrayna hükümeti ise konu ile ilgili olarak yorum yapmaktan kaçındı. Şirketin bir sözcüsü belirli anlaşmalar hakkında yorum yapamayacağını belirtse de, “Ukrayna’nın bu SİHA’ya çok yakında ihtiyacı olduğuna inanıyoruz” ifadelerini sözlerine ekledi.

ABD geçtiğimiz yıl Ukrayna’ya 700’den fazla küçük insansız hava aracı sağladı. Bunlar arasında, sırt çantalarında taşınabilen, hedefleri vurmak için fırlatılabilen, genel olarak saha savunması için kullanılan ve ‘kamikaze drone’ olarak bilinen Switchblade tarzı dronelar da vardı. Öte yandan, Reaper MQ-9 daha uzun menzili, daha yüksek hızı ve daha geniş çaplı yetenekleri ile daha gelişmiş bir araç olarak kabul ediliyor. 66 fit kanat açıklığına sahip olan İHA, 24 saatten fazla uçuş yapabiliyor. Reaper MQ-9 silahlandırılabiliyor ayrıca istihbarat toplama, gözetleme ve keşif için kullanılabiliyor. Şirket, teklif kapsamında genellikle her biri birkaç milyon dolara mal olan SİHA’nın eski bir versiyonunu ileri sürdü.

Wall Street Journal, Reaper MQ-9’un Ukrayna kuvvetlerinin hava saldırısı düzenlemesine ve Rus kuvvetlerini daha güvenli bir mesafeden izlemesine olanak tanıyacağını da sözlerine ekledi. Biden yönetimi şimdiye kadar, düşürülmesi halinde Rusların eline geçeceği korkusuyla, yüksek çözünürlüklü kameralar da dahil olmak içerdiği hassas teknoloji nedeniyle Ukrayna’ya en gelişmiş Gri Kartal SİHA’sını vermeyi reddetti.


Editörün Seçimi

Multimedya